SON DAKİKA
Hava Durumu

Uludağ Hastanesi çocuk onkoloji kliniğinde vatandaş yatak eksikliğinden şikâyetçi

Sosyal medya mecrasında bir vatandaş Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde asistan yokluğu nedeniyle birkaç odanın kapandığına ve çocukların tedavi için yatak sırası beklediğine dair isyan etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Halil Sağlam ve CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala durumla ilgi Bursada Bugün'e konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 12:21
Kaynak: Bursada Bugün
Uludağ Hastanesi çocuk onkoloji kliniğinde vatandaş yatak eksikliğinden şikâyetçi

Sosyal medya mecrasında bir vatandaş Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde asistan yokluğu nedeniyle birkaç odanın kapandığına ve çocukların tedavi için yatak sırası beklediğine dair isyan etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Başhekim Halil Sağlam ve CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala durumla ilgi Bursada Bugün'e konuştu. Başhekim Sağlam, kendilerine herhangi bir yatak eksikliği şikâyeti veya vatandaşlardan yatak talebinin gelmediğini söyledi.

"ŞU AN ÖYLE BİR EKSLİKLİK YOK"

Sağlam, üniversite hastanelerinin üst düzey hastaneler olduğunu açıklayıp diğer hastanelerde yapılamayacak bazı işlerin burada yapıldığını ifade etti. Devamında Sağlam, "Asistanlar var. Geçmiş zamanlarda bir eksiklik olmuştu ama şu an öyle bir eksiklik yok. Uzmanlık ve yan dal uzmanlığı da yoktu eskiden şimdi o da var. Bazı anabilim dalına özgü işlemler var onlar için alan bulamadıkları için bir kısmını daha önceden hasta yatırdıkları alana taşıma talebinde bulunmuşlar ana bilim dalı başkanından. Günü birlik süren işlemler için ve çocuk onkoloji, hematoloji uzmanlarının yapabileceği genellikle de şehrimizin diğer hastanelerinde yapılmayan işlemler için yer tahsis edilmiş ama bu asistan alakalı ile ilgili bir şey değil" şeklinde konuştu.

"REKTÖRLÜK SORUNU KISA SÜRELİĞİNE ÇÖZMEYE ÇALIŞMIŞ"

Durumla ilgili konuşan CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Türkiye genelinde bazı branşlarda ciddi bir asistan, yan dal asistanı, uzman, yan dal uzmanı ve öğretim üyesi eksikliği olmasına değindi. Pala, "Bunun tipik örneklerinden bir tanesi Gaziantep'te Çocuk Hematoloji bölümünün kapatılmak zorunda kalması. Bundan bir süre önce de bizim tıp fakültesinde çocuk onkoloji ve hematoloji bölümündeki öğretim üyeleri eksikliği nedeniyle hastalar zor durumda kalmış ve rektörlük bazı başka bilim insanlarını görevlendirerek sorunu kısa süreliğine çözmeye çalışmış ama sorun tam anlamıyla çözülememişti" dedi.

"BU SAĞLIK SİSTEMİNİN VE YÖK'ÜN YARATMIŞ OLDUĞU BİR SIKINTI"

Tam anlamıyla çözülememesinin nedenini açıklayan Pala, öğretim üyesi ve tıpta uzmanlık öğrenci sayısı eksikliğinin altını çizdi. Devamında Pala, "Ama öğretim üyesi ve tıpta uzmanlık öğrenci sayısı eksikliği buradaki tıp fakültesinin sorunu değil. Bu sağlık sisteminin ve YÖK'ün yaratmış olduğu bir sıkıntı. Şu anki tıp fakültesi başhekimi zaten pediatri profesörü, süreci en iyi bilenlerden bir tanesi. Buradaki yerel olanaklarla sorun çözülmeye çalışıyor ama kadrolar YÖK tarafından verildiği için üniversitelerdeki öğretim üyeleri, asistanların özlük hakları da Sağlık Bakanlığı'ndan ve özel sektörden çok daha düşük olduğu ve zor çalışma koşulları gerektirdiği için tıp fakültelerine olan ilgide bir azalma var. Sorunun kökeninde yatan durum bu" diye ifade etti.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.