SON DAKİKA
Hava Durumu

YRP Bursa BBB Adayı Yalçın, beşinci proje tanıtım toplantısını düzenliyor

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, 'Kalkınma, Tarım ve Gıda' konulu beşinci proje tanıtım toplantısını düzenliyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 12:13
Kaynak: Bursada Bugün
YRP Bursa BBB Adayı Yalçın, beşinci proje tanıtım toplantısını düzenliyor

CEREN SÜMBÜL - MERVE DENİZ EKİCİ / BURSADA BUGÜN

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın'ın beşincisini düzenlediği 'Kalkınma, Tarım ve Gıda' konulu proje tanıtım toplantısı gerçekleştiriliyor.

Gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, projelerini 'Kalkınma, Tarım ve Gıda' başlığı adı altında tanıttı. Yalçın, Avrupa'da tarım ve hayvancılığın ciddi bir destek gördüğünü belirterek Türkiye'de bu desteğin sağlanamadığını söyledi. Yalçın, "Ekonominin genel problemli yapısı, döviz kurunun yükselmesi nedeniyle de ithalata dayalı girdileri tarım ve hayvancılığı son derece zorluyor. Genel tarım politikalarımız sonuç olarak başka ülkelerin çiftçilerini finanse etme gibi bir yola bizi sokuyor" dedi.

"EKO KÖYLER OLUŞTURULMALI"

Yalçın, büyükşehirlerdeki kırsal nüfusa değinerek Bursa'da ki nüfus yoğunluğunu kırsala taşınması gerektiğini ve bunun için buna yoğunluk verilmesi gerektiğini açıkladı. Yalçın, "Kırsalda yollar, kanalizasyonlar, arazi yolları, içme suyu, internet ve atık çöp konuları var. Bunların hepsinin planlanmalı. İnternetin olmadığı bir kırsal mahallede kimseyi tutamazsınız. Ticaret yapan bir insanı, tarımla uğraşan bir insanı tutamazsınız. Bugünün gerçeği bunların hepsini tamamlamamız gerekiyor. Köylerimiz çok güzel, doğal güzellikleri olan köylerimiz var. Bunlara yönelik özel EKO köyler planlamamız lazım. EKO köyler ve tarihi otantik köyler başlığı altında ciddi bir turizme açmamız lazım. Bir turizm lokasyonu olması lazım" diye ifade etti.

"TARIM KOOPERATİFİ KURULMALI"

Köydeki insanlar iyi niyetle bir yola çıkıyorlar, onun elinde tutulması gerektiğini ve ona yol gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, "Bilimsel ne yapmaları gerektiğini, geçici finans ihtiyaçları varsa onları ve kooperatifin hedeflere ulaşması için destek vermek gerekiyor. Biz bu örgütlenme işini çok önemsiyoruz. Hollanda tarımdaki başarısının altınındaki neden kooperatifçiliktir. Dünyada ikinci şu anda tarımsal ürün ihracatında  Şimdi Hollanda'da siz bir tarımla ilgili bir iş yapacaksanız, bir arazi aldıysanız, siz kendi başınıza hiçbir şey yapmıyorsunuz. Kooperatife gidiyorsunuz sadece. Tek yapacağınız o. Kooperatif sizin, toprağınızın analizini yapıyor, her şeyi kooperatif planlıyor. Bizde böyle bir sistem yok. Bizde büyük bir sahipsizlik var" dedi.

"BURSA'NIN MARKA OLMASINI ARZU EDİYORUZ"

Organik tarım üretecek bir yapı kuracaklarını açıklayan Yalçın, turizm odaklı ve  o bölgenin yöresine uygun  mahalleler kuracaklarını söyledi. Yalçın, "Bütün dört dağ ilçemizde de mahalleler de oralarda oturacak insanlar bu organik tarımla da ilgili çalışacaklar ama bizim profesyonel şirketlerimiz orada devrede olacak. Bu ürünlerin aynı Hollanda'daki kooperatifler gibi takibi yapılacak. Ve paketleme, kurutma, dondurulmuş şekilleriyle ilgili bütün tesisler merkezi bir yerde oluşturacak.  Biz dağ ilçelerimize ciddi bir ihracat geliri oluşturacak bir sistem kurmak istiyoruz. Oradaki organik ortamı değerlendirerek,  uygulamayı takip etmek, doğru kararlar almak, doğru fidan dikmek, tarımın, bilimin gerektirdiği neyse bunları yapmak istiyoruz. Bursa Organik Tarım ihracatında organik tarım ürünleri ihracatında marka olmasını arzu ediyoruz" diye belirtti.

"ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE BARKOD OLACAK"

Bir tarımsal ihracat merkezi kuracaklarını açıklayan Yalçın, "Bizim üretim yerlerimiz belli, hangi ürünlerde müdahale etmemiz gerek konular belli. Hep uzmanlarla bunu çalışıp yapacağız ve Bursa'daki bu tarımla ilgili aracı meselesini kökünden çözecek bir çalışma olacak.  Avrupa Yeşil Mutabakat diye bir başlık var. Eğer Avrupa Birliği'ne bir ihracat yapacaksanız belli özellikleri taşıması gerekiyor. Tarım üretimini takip etmek gerekiyor. İnsan sağlığına aykırı hiçbir şey olmadığını gösteren bir barkod o ürünün üstünde olacak ve  tüketiciler bu barkodu okuyarak o ürünü tüketecekler. Bunda biz de destek olacağız üreticilere. Bu sistemi uygun bir şekilde üretim yapmaları için çok rastgele değil, bilimsel  tüketiciyi koruyacak çok önemli bir çalışma. Bunu da bir farkındalık olsun istiyoruz" dedi.

"TARIM AVM'LERİ KURULACAK"

Tarım AVM projesine değinen Yalçın, "İzmitli Orhangazi arasında. Karacabey'le Mustafakemalpaşa arasında, İnegöl'de ve Kestel Gürsu arasında. Buradan amacımız şu: Örneğin İznik'te o surların içinde yüzlerce iş yeri var. Biri traktör satıyor, biri tohum satıyor, biri gübre satıyor, biri kürek. Bir turist olduğunuzu düşünün, o traktörcülerin aralarından geçerek  İznik'in içine giremiyorsunuz. Şimdi bu arkadaşlarımızın hepsini çok sağlıklı,  muhteşem bi yere almak istiyoruz. Surların dışında mesela.  Tarımla ilgili kimin ne ihtiyacı varsa oraya gidip hepsini bir arada bulacak. Orada bankalar olacak, restoranlar olacak, kafeler olacak. Her türlü altyapı olacak. Bu da  ilçelerimizi son derece güzelleştirecek bir proje" diye açıkladı.

"GIDA İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

Gıda ve tarım okullarının kapanılmasına değinen Yalçın, fiili olarak  gıda ve tarım okullarını kuracaklarını açıkladı. Yalçın, köylerde bilinçli tarım uzmanlarına ihtiyaç var olduğunu belirtti. Devamında Yalçın, "Gıda israfında bir bilinçlenme, bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Bir nokta 3 milyar ton çöpe gidiyor Türkiye'de.  Bunun değeri de 214 milyar TL olarak hesaplanmış.  Bizim inançlarımızda da  israf haram. Bu parayla neler yapılır diye ben merak ettim, Nilüfer Çayı temizlenir 7 milyara. TOKİ binaları meşhur dönüştürülür 9 milyar liraya. 50 bin sosyal konut yaparsınız. 78 milyar lira kentsel dönüşüm yaparsınız. Bursa'nın hiçbir sorunu kalmıyor mu, Sadece şu israfı önlesek? Mesela böyle bir stratejisi var mı Bursa'nın? Kim çalışıyor bu konuda? Hiç böyle bir şey yok" dedi.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.