SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya'da günde ortalama 48 çocuk cinsel şiddete maruz kalıyor

Cinsel şiddet mağduru çocuk sayılarına ilişkin 2022 polis raporunu açıklandı... Almanya Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch, ülkede günde ortalama 48 çocuğun cinsel şiddete maruz kaldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 09:02
https://www.bursa5n1k.com
Almanya'da günde ortalama 48 çocuk cinsel şiddete maruz kalıyor

Çocuğa yönelik şiddet ve istismar dünyanın en büyük sorunlarından biri. Almanya da, bu şiddeti bir türlü önleyemiyor. Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch ile Federal Hükümetin Çocukların Cinsel İstismar Sorunlarından Sorumlu Bağımsız Komiseri Kerstin Claus, cinsel şiddet mağduru çocuk sayılarına ilişkin 2022 polis raporunu paylaştı.

"Günde ortalama 48 çocuk cinsel şiddete maruz kalıyor"

Berlin'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Münch, 2022'de öldürülen çocukların sayısının bir önceki yıla göre yüzde 30 azaldığını söyledi. Geçen yıl 101 çocuğun öldürüldüğünü belirten Münch, bu çocukların büyük bölümünün 6 yaşından küçük olduğunu ifade etti. Cinsel şiddete maruz kalan çocuk sayınının yüksek seviyede seyrettiğini aktaran Münch, 2021'de 17 bin 704 olan cinsel şiddet mağduru çocuk sayısının 2022'de hafif azalarak 17 bin 437 olduğunu belirtti. Münch "Almanya'da günde ortalama 48 çocuk cinsel şiddete maruz kalıyor." dedi.

"Gerekli yetkilere ihtiyacımız var"

Holger Münch, çocuklara yönelik istismar görüntülerinin üretilmesi, bulundurulması ve yayılması alanında vaka sayılarında çarpıcı artış yaşandığına da işaret ederek, polisin 2022'de bu yönde 42 bin 75 suçu tespit ettiğini, bunun 2021'e göre yüzde 7,4 artışa karşılık geldiğini aktardı. Çocuklara yönelik şiddetle mücadele edilmesi için önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Münch, "Çocuklara yönelik şiddeti durdurmak ve cinsel istismarı sona erdirmek en önemli önceliğimizdir. Ancak başarılı soruşturmalar için uygun yasal çerçeveye ve gerekli yetkilere ihtiyacımız var." dedi. Bu konuda önemli bir araçtan yoksun olduklarını ifade eden Münch, çocukların cinsel istismara uğramasına karşı mücadelede bilgisayarların IP adreslerinin kaydedilmesini istedi. BKA Başkan Münch, ABD'deki Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'nden iletilen 10 bin ihbarın, IP adresleri kaydedilmediği için soruşturulmadığını ve faillerin tespit edilemediğini anlattı.

Çocuk sayısının gerçek boyutu bilinmiyor

Kerstin Claus da internet üzerinden paylaşılan istismar görüntülerinin sayısının arttığına işaret ederek "İnternetteki dijital şiddete daha fazla odaklanmamız gerekiyor." dedi. Claus, özellikle çocukların paylaştığı içeriklere de dikkat edilmesi gerektiği uyarısı yaparak, çocukların buradaki sorunun farkında olmadıklarını ifade etti. Dijital alanda çocukların korunmasına ilişkin önlemlerin arttırılmasını isteyen Claus, bu yönde yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Claus, açıklanan mevcut sayılara karşın Almanya'da cinsel şiddete maruz kalan çocuk sayısının gerçek boyutunun ne kadar olduğunun bilinmediğini belirterek, bu konuda araştırma yapacak bir merkezin kurulmasını istedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.