SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Batı medyası Putin'in duyurduğu kısmi askeri seferberliği konuşuyor

Batı medyasının 4 önemli kuruluşu, Putin'in duyurduğu kısmi askeri seferberlikle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Washington Post , The Wall Street Journal, Financial Times ve The New York Times'ta yer alan makalelerdeki ortak tespit, Putin'in köşeye sıkıştığı ve her zamankinden daha tehlikeli olduğu...
Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 09:38
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Rusya'da 'kısmi' de olsa II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez askeri seferberlik ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün duyurduğu karar Batılı liderlerin tepkisini çekti.

Batı medyasında kararla ilgili bugün önemli tespitler yer aldı. Washington Post gazetesinin yayın kurulunun hazırladığı makale "Putin umutsuzluğa kapılıyor, üzerindeki baskı artmalı"  başlığıyla verildi.

Makalede şu ifadelere yer verildi: Bay Putin el yükseltiyor gibi görünüyor; ama aynı zamanda, Rusya'nın savaş amaçlarını küçülttüğünü de ima ediyor. 'Anavatanımızın toprak bütünlüğü savunulacaktır' diyen Putin'in bu sözleri aslında, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yok etmeye çalışırken çok yanlış hesaplar yapan ve kendini savaş için yeni bir gerekçeye muhtaç bulan diktatörün ikiyüzlü, geri tepmiş sözleridir. Şimdi tehditler savuruyor ama kendi halkı ona Finlandiya sınırına kaçarak cevap veriyor.

The Wall Street Journal gazetesinin yayın kuruluysa makalesinde "Putin'in umutsuz Ukrayna gerginliği" başlığıyla yayımlandı.

"Seferberlik ilanı bir güç gösterisi değil, Rusya'nın savaşı kaybettiğini kabul edişinin bir göstergesidir" denilen makalede şu ifadeler yer aldı:

"Rus Duması, seferberlikten ve firardan kaçmanın cezasını sertleştirecek bir yasa çıkarıyor, bu da Rusların savaş isteğinin azaldığını gösteriyor. Dünyada kimse artık Putin'e inanmıyor. Türkiye'nin güçlü lideri Erdoğan "Kırım'ı Ukrayna'ya geri ver", derken, Çin ve Hindistan Putin'i durması gerektiği konusunda uyarıyor."

Financial Times yayın kurulunun makalesinde ise "Vladimir Putin'in umutsuz zar atışı" cümlesi başlık olarak seçildi. makalede Rus lider için "Köşeye sıkıştırılmış, nükleer silahlı bu otokrat, kendi halkı, Ukrayna ve dünya için artık son derece tehlikeli ve öngörülemez bir kişidir" nitelendirmesi yapıldı.

Makalede "Kibirden hasta yatağına düşmek üzere olan Putin, yedek askerleri çağırarak, Rus birliklerinin ne derece tükenmiş ve morali bozulmuş hale geldiğini kabullenmek durumunda kaldı. "Bu bir blöf değil" diyerek, önceki tehditlerinin boş olduğunu kabul eden Putin'in bu defaki tehdidi belki de son bir zar atışı" değerlendirmesi yapıldı.

Son olarak The New York Times  gazetesinde Roger Cohen imzalı makalenin başlığı için "Köşeye sıkışmış bir Putin her zamankinden daha tehlikeli" ifadeleri kullanıldı.

Köşeye sıkıştığı belirtilen Putin'in en tehlikeli döneminde olduğu kaydedilen makalenin dikkat çeken kısmı şöyle:

"Ukrayna ve Batılı destekçileri şimdilik avantaja sahipse, bu avantaj hiçbir şekilde güvenli değil. Belki de 60 yıl önceki Küba füze krizinden bu yana Amerikalı ve Rus liderler nükleer savaş tehlikesi konusunda bu kadar açık ve keskin bir şekilde karşı karşıya gelmemişti."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar