SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'dan vatandaşlarına 'Rusya' uyarısı!

Moskova'daki terör saldırısı sonrası, Rusya'da özellikle de halkının çoğunluğu Müslüman Orta Asya ülkelerinden gelen işçilere yönelik göçmen karşıtı duyguların körüklendiği belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2024 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2024 16:40
Kaynak: Bursada Bugün
Kırgızistan'dan vatandaşlarına 'Rusya' uyarısı!

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da bir konser salonunda düzenlenen ve Orta Asya menşeli göçmenlerin sorumlu tutulduğu silahlı saldırının ardından Kırgızistan vatandaşlarını "Rusya'ya acil olmayan seyahatlerini ertelemeye" çağırdı. Bakanlık yayınladığı tavsiye kararında, Kırgız vatandaşlarını Rusya'yı sadece gerekli olması halinde ziyaret etmeye, bu sırada gerekli tüm belgeleri yanlarında bulundurmaya ve Rus polisinin yasal emirlerine uymaya çağırdı.

Bölge basınında yer alan haberlere göre, Özbek yetkililer de halihazırda Rusya'da bulunan veya buraya gitmeyi planlayan Özbekistan vatandaşlarına benzer tavsiyelerde bulundu.

Göçmen işgücü

Ancak göçmen işgücünün mevcudiyetindeki olası bir düşüş, inşaat, perakende ve teslimat hizmetleri gibi sektörlerde büyük ölçüde Orta Asyalı işçilere dayanan Rus ekonomisi için sorunlara neden olabilir.

Rusya, 2022 yılında 300 bin yedeğin orduya katılması için çağrılması ve yüz binlercesinin de (askere gitmemek için) ülkeden kaçmasına neden olan Ukrayna'daki savaş nedeniyle genel bir işgücü sıkıntısı çekiyor.

Carnegie Rusya Avrasya Merkezi'nden ekonomi analisti Alexandra Prokopenko, savaşın başlamasından bu yana göçmen akışının "neredeyse durduğunu" söyledi. 

Bunun nedeni "kısmen göçmenlerin Rus ordusuna katılma baskısıyla karşılaşması, kısmen de diğer ülkelerin onları çekmek için rekabet etmesi" şeklinde değerlendirdi. 

Prokopenko, "Orta Asya'dan gelen tüm bu insanlar Körfez ülkelerine, Güney Kore'ye ya da Türkiye'ye gidip iş bulabilir ve çalışabilirler. Batı yaptırımları nedeniyle para transferlerinde sorun yaşanmaz, güvenlik ve emniyet açısından daha az sorun olur ve muhtemelen yerel yetkililer onlara Rusya'dakinden daha iyi davranır." şeklinde konuştu. 

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.