SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatları 30 bin TL’ye kadar yükseldi

Rusya’da yaşanan gelişmeler tüm dünyada şok etkisi yarattı. Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. ‘Dünya görülmemiş bir çatışmaya girebilir’ uyarıları gelirken Putin’in genel seferberlik ilan edeceği iddia edildi. Söz konusu iddianın ardından Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatları 30 bin TL’ye kadar yükseldi. Öte yandan Rusya'da seferberlikten kaçmanın cezası artırıldı. Putin'den ise 'kısmi askeri seferberlik' açıklaması geldi.
Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 13:44
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Rusya’da genel seferberlik ilan edileceğinin dedikodularının ortaya çıkmasının ardından dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya başladı. Tüm bu iddia ve gelişmelerin ardından dünyanın gözü Rusya’dan gelecek açıklamalara çevrilmişti. Putin'den dünyanın beklediği açıklama gelirken Rusya'da askerlik eğitimi alan gençlerin orduya çağrılacağı öğrenildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çağrılacak yedek askerlerle ilgili açıklama yaptı. İşte tüm ayrıntılar...

10.00

DÜNYADAN AÇIKLAMALAR

İngiltere, Rusya'nın hamlesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Putin'in tehditleri ciddiye alınmalı" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Putin'in nükleer savaş tehdidiyle ilgili açıklama yaparak "Çin tüm tarafları diyaloğa ve müzakereye, tarafların güvenlik endişelerini görüşmeye çağrıyor" dedi.

09.30

UKRAYNA'DAN İLK YORUM: PLANLADIKLARI GİBİ GİTMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Mykhailo Podolyak Rusya'nın seferberlik ilan etmesinin öngörülen bir durum olduğunu ve bunun savaşın Moskova'nın planladığı gibi gitmediğine işaret ettiğini söyledi.

Podolyak Reuters'a yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "sebepsiz yere savaş çıkarmasının" ve Rusya'nın kötüleşen ekonomik durumununun suçunu Batı'ya atmaya çalıştığını söyledi.

09.20

"DİĞER ALANLAR DA ETKİLENECEK; PUTİN'İN ZAMANA İHTİYACI VAR"

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Putin'in 'kısmi askeri seferberlik' ilanının ardından CNN Türk'te katıldığı canlı yayında kararı şu sözlerle değerlendirdi:

"NATO'nun veya ABD'nin eğilimi Ukrayna'ya sağlamış oldukları destekle Rusya'yı yenmek veya kendi içinde istikrarsızlık yaşaması. Bir yola çıkıldı, burada ABD ve NATO ne kadar mesafe alacağına bakacak. Dünyada nükleer silahlar üzerinden kurumuş bir rekabet var. Ukrayna üzerinden jeopolitik fay hattı kırılıyor, diğer alanlar da etkilenecek. Putin Ukrayna üzerinden elde etmiş olduğu kazanımları kaybetmeme peşinde. Putin, Batı'dan ele geçirdiği silahların benzerini yapıp karşılık verecek ama zamana ihtiyacı var."

09.10

ŞOYGU DUYURDU: 300 BİN YEDEK ASKER!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şoygu ayrıca kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

09.00

SON DAKİKA: VE BEKLENEN OLDU! KISMİ ASKERİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Putin resmen 'kısmi askeri seferberlik' ilan edildiğini duyurdu ve şunları söyledi:

"Batı'nın amacı Rusya'yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek. Doğrudan 1999'da SSCB'yi böldüler ve şimdi Rusya için zaman geldi. Amacımız Donbas'ı özgürleştirmek, Batı, Rusya ve Ukrayna arasında barış istemiyor.

NÜKLEER SİLAH MESAJI!

Donbass'ta savaşmak isteyen gönüllülere yasal statü verilmesi emrini verdim. Askerlik eğitimi alan erkekler orduya çağrılacak. Toprak bütünlüğümüzü savunmak için her türlü silahı kullanırım, bu bir blöf değil." Nükleer savaş ihtimali 7 milyar insanı yakından ilgilendiriyor...

08.00

İSTANBUL BİLETLERİ 30 BİN TL’YE KADAR ÇIKTI

Öte yandan Rus vatandaşların en çok gitmeyi tercih ettiği ülkelerin başında da Türkiye’nin olduğu öğrenildi. Moskova'dan İstanbul'a bilet fiyatları 30 bin TL'ye kadar çıktığı bilet fiyatlarının da her geçen dakika yoğun ilgiden ötürü yükseldiği görüldü. Seferberlik iddialarının ortaya atılmasının ardından ülkeden ayrılmak isteyenlerin sayısının giderek arttığı öne sürüldü.

ÜLKEDE BİLET BULUNAMIYOR

Rusya'da Putin'in seferberlik açıklamasının beklendiği sırada çok sayıda vatandaş askerlikten kaçmak için Rusya'dan çıkış yolu aramaya başladı. Yaşanan yoğunluğun ardından bilet alımları ve hava yolu sistemleri kilitlendi.

GOOGLE ARAMALARINDA 1 NUMARA

Seferberlikten kaçmak isteyen Rusların paniği internet aramalarına da yansımış durumda. Şu anda Rusya Google'da en çok arama listesinin başında, "Rusya'dan nasıl çıkılır" yer alıyor.

‘DÜNYA GÖRÜLMEMİŞ BİR ÇATIŞMAYA GİREBİLİR’

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de yaptığı son dakika açıklamasında “Bir veya iki ay içinde dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir çatışmaya girebilir. Batı'nın Rusya ve Çin ile ilişkilerinin kötüleşmesi ve çatışmanın küresel düzeye yayılması çok mümkün.” ifadelerini kullandı.

RUSYA'DA SEFERBERLİKTEN KAÇMANIN CEZASI ARTIRILDI

Rusya'da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'dan geçti. Duma'da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek.

Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar