SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Putin, Nükleer futbol Topuyla cenazeye katıldı

Rusya lideri Vladimir Putin'in aşırı milliyetçi parti lideri Jirinovski'nin cenazesine nükleer savaşı başlatabilecek çantayla katılması Batı basınında geniş yankı buldu. Ukrayna krizinin sürdüğü bir dönemde 'nükleer futbol topu' diye de anılan çantanın kamuoyu önüne çıkarılması tepki çekti.
Haber Giriş Tarihi: 10.04.2022 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2022 09:18
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Dünya, önceki gün Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorks'ta 50'den fazla kişinin öldüğü tren istasyonuna yönelik saldırının şokunu yaşarken Rusya lideri Vladimir Putin, başkent Moskova'da ülkenin tartışmalı siyasetçilerinden olan Vladimir Jirinovski'nin cenazesine katıldı.

KİLİSE ÖNCEDEN BOŞALTILDI

Rusya, Kramatorsk saldırısıyla ilgisinin bulunmadığını savunurken gözler Kurtarıcı İsa katedralindeki cenaze törenine katılan Putin'deydi. Görgü tanıklarına göre, Putin gelmeden Jirinovski'nin yakınları dahil kilise boşaltıldı. Kırmızı güllerle Jirinovski'nin tabutunun başına gelen Putin'in hemen arkasında yürüyen askeri bir görevlinin elindeki Çanta ise dikkat çekti.

'NÜKLEER FUTBOL TOPU'

İngiliz The Sun gazetesine göre çanta, ABD başkanlarında da bulunan ve 'futbol topu' diye de anılan nükleer savaşı başlatmak için gerekli kodların bulunduğu çantaya çok benziyordu. Rus medyası daha önce Rusya Federasyonu'ndan üst düzey yetkililerin giriş yapabildiği bu çantalardan üç adet bulunduğunu yazmıştı. Nükleer çantanın, 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlatılan Rus işgalinin sürdüğü ve Rusya'nın nükleer güçlerini alarma geçirdiği bir dönemde ortaya çıkarılması ayrıca dikkat çekti.

VLADİMİR JİRİNOVSKİ'YE SAYGI

Rus siyaset sahnesinin en tartışmalı figürlerinden olan Jirinovski, geçen salı günü 75 yaşında yıl başından bu yana mücadele verdiği koronavirüse yenik düşmüştü. Türkolog olan Jirinovski, Rusya'da resmen tanınmış ilk muhalefet partisinin lideriydi. Liberal Demokrat Parti'nin aslında Putin'in iktidarda kalmasını sağlamak için kurgulandığı da iddialar arasındaydı. 1990'lı yıllarda Yunanistan'dan Rusya'ya kaçan terörist başı Abdullah Öcalan'ın konuk edilmesinde etkili olan Jirinovski, 2000'li yıllardan sonra Türkiye'ye yönelik daha ılımlı bir tavır almıştı.

22 Aralık'ta yaptığı konuşmada Jirinovski, Putin'in askerlerini 22 Şubat'ta Ukrayna'ya yollayacağını söyleyerek "Rusya yeniden büyük bir ülke olacak. Herkes çenesini kapatsın, ülkemize saygı göstersin" demişti. Rusya, Jirinovski'nin öngördüğü tarihten iki gün sonra Ukrayna'ya girmişti.

ASLINDA HER ZAMAN YANINDA

- Rusça'da 'cheget' diye adlandırılan çanta nükleer silah fırlatma komuta zincirinin çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

- Çanta sayesinde Putin, Rusya'nın stratejik nükleer kuvvetlerinin komuta ve kontrol ağına bağlanabiliyor.

- Çantada nükleer füzeyi fırlatacak bir düğme bulunmuyor. Çanta sayesinde başkan fırlatma emirlerini askeri komutanlığa iletiyor. Genelkurmay ya doğrudan füzeleri aktive ediyor ya da emir komuta zincirinde ilgili birimlere emri aktarıyor.

- Putin aslında 'cheget'i hep yanında taşıyor ancak cenazede görünür bir şekilde yer alması konunun yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

- 1995 yılında Norveç ve ABD'nin ortak füze denemesi sonrasında dönemin Rusya başkanı Boris Yeltsin'in bir kez çantayı kullandığı söylense de bu teyit edilmiş değil. Rusya, Norveç ve ABD'nin füze denemesini 'nükleer' sanarak alarma geçmiş, ancak Norveç birkaç dakika sonra yanlış anlamayı düzeltmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar