SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Rusya, temerrüt riskine karşı adımlarını sertleştiriyor!

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Batılı devletlerin Rusya'nın kamu borcunu temerrüde düşürmeye çalışması halinde, Rusya'nın yasal işlem başlatacağını belirterek, Moskova'nın Batılı devletler ile sürdürdüğü ekonomik savaşta tonunu sertleştirdi.
Haber Giriş Tarihi: 11.04.2022 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 10:53
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Batılı devletlerin Rusya'nın kamu borcunu temerrüde düşürmeye çalışması halinde, Rusya'nın yasal işlem başlatacağını söylerek, Moskova'nın Batılı devletler ile sürdürdüğü ekonomik savaşta tonunu sertleştirdi.

Kremlin yanlısı Izvestia gazetesine verdiği söyleşide Siluanov gazete ile gerçekleştirdiği söyleşide, "Tabii ki dava açacağız, çünkü yatırımcıların ödemelerini almalarını sağlamak için tüm gerekli adımları attık" dedi.

Siluanov, "Hem döviz hem de ruble olarak ödeme girişimlerimizi gösteren faturalarımızı mahkemeye sunacağız. Bu kolay bir süreç olmayacak. Tüm zorluklara rağmen davamızı etkin bir şekilde kanıtlamamız gerekecek" dedi.

Siluanov, Rusya'nın değerlendireceği yasal seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Rusya, ABD doları cinsinden yapılması planlanan bir ödemeyi, hafta başında ruble cinsinden gerçekleştirmek üzere düzenlemelerde bulunmasının ardından, yüzyıldan fazla bir süre içerisinde ilk kez dış borç nedeniyle temerrüde düşme riski ile karşı karşıya.

Siluanov geçen hafta, Rusya'nın alacaklılarına ödeme yapıldığından emin olmak için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade etmişti.

Siluanov bugün yaptığı açıklamada ise, "Rusya iyi niyetle yabancı alacaklılara ödeme yapmaya çalıştı. Ancak, Batılı ülkelerin yürüttüğü kasıtlı politika, her şekilde yapay olarak insan yapımı bir temerrüt yaratmaktır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar