SON DAKİKA
Hava Durumu

Cevdet Yılmaz enflasyon için tarih verdi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyon vurgusu yaparak "Ücret artışlarında ne yaparsanız yapın bir süre sonra enflasyon bunu eritiyor. Diğer taraftan enflasyon adaletsiz bir yapı ortaya koyuyor. Düşük, dar ve sabit gelirlileri daha olumsuz etkileyen bir süreç. enflasyonu düşürmek bizim için çok çok önemli, buna da odaklanmış durumdayız" dedi. Enflasyon için tarih veren Yılmaz "Bu yılın sonunda inşallah" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 10:46
Kaynak: Bursada Bugün
Cevdet Yılmaz enflasyon için tarih verdi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, MÜSİAD tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türkiye'nin Gücü Ödülleri Töreni'nde konuştu. Cevdet Yılmaz konuşmasında vatandaşların en temel sorunun enflasyon olduğunun altının çizdi. Enflasyonun düşük, dar ve sabit gelirlileri daha olumsuz etkilediğine dikkat çeken Yılmaz "Ekonomik öngörülebilirlik bakımından da sosyal adalet bakımından da enflasyonu düşürmek bizim için çok çok önemli, buna da odaklanmış durumdayız" ifadelerini kullandı.

Yılmaz'ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle;

'ENFLASYONU DÜŞÜRMEK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'

Enflasyonu düşürerek kalıcı sosyal refaha sahip olmayı hedeflediklerinin altını çizen Yılmaz, "Enflasyonu düşürmediğiniz sürece ücret artışlarında ne yaparsanız yapın bir süre sonra enflasyon bunu eritiyor. Diğer taraftan enflasyon adaletsiz bir yapı ortaya koyuyor. Düşük, dar ve sabit gelirlileri daha olumsuz etkileyen bir süreçtir. Dolayısıyla ekonomik öngörülebilirlik bakımından da sosyal adalet bakımından da enflasyonu düşürmek bizim için çok çok önemli, buna da odaklanmış durumdayız." dedi.

Yılmaz, enflasyonun neden hemen düşmediğine yönelik soruya şu yanıtı verdi:

'ENFLASYONLA MÜCADELE BELLİ BİR ZAMAN ALIYOR'

"Birçok denge içinde bunu yapmak durumundasınız. Dünyada da enflasyonla mücadele belli bir zaman alıyor. Hiç büyümeyi düşünmezseniz, istihdama, sosyal, çevresel dengelere hiçbir şeye bakmazsanız, tabii ki çok kısa sürede bir alanda gelişme sağlayabilirsiniz. Ama bunun çok büyük maliyetleri de olur. Dolayısıyla biz orta vadeli bir şekilde aşama aşama ama ne yaptığımızı bilerek bu süreci yönetiyoruz.

ENFLASYON İÇİN TARİH VERDİ

Bu yılın sonunda inşallah, bugün Merkez Bankamız açıkladı. Yüzde 38, artı eksi belli bir aralık içinde bir öngörümüz var. Gelecek yıl yüzde 20'nin altı. 2026'da ise tek haneli enflasyon diyoruz. 2026'da yeniden tek haneli rakama dönecek şekilde bir program yapmış durumdayız. Bunu sadece laf olarak söylemiyoruz. Altı dolu bir programla, para politikalarıyla, maliye politikalarıyla ve yapısal reformlarla bunu adım adım gerçekleştiriyoruz."

'ENFLASYON MAYIS AYINDA EN ÜST NOKTAYA ULAŞMIŞ OLACAK'

Enflasyonun yıllık bazda mayıs ayında en üst noktaya ulaşmış olacağını, aylık bazda ise aslında bir gerileme olduğunu söyleyen Yılmaz, "Geçen yılın aylık ortalaması 4,3 civarındaydı. Son gelen aylık rakam yüzde 3,1 küsur geldi. Giderek aylık bazda düştüğünü görüyoruz. Ama yıllık etkiyi mayıstan sonra görmeye başlayacağız. Haziran, temmuz, ağustos, eylül başta olmak üzere bu dönemde hızlı bir şekilde enflasyonun düştüğünü hep birlikte göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan dün Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında yaptığı konuşmada, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38'e yükseldiğini duyurdu. Böylelikle, ilk enflasyon raporunda belirtilen yüzde 36'lık tahmine göre 2 puanlık bir artış kaydedildi.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.