SON DAKİKA
Hava Durumu

Enflasyon nedir?

Şubat ayı enflasyon yüzdesinin açıklanmasının ardından enflasyonun ne olduğu merak konusu oldu. Peki, enflasyon nedir? Enflasyon neden artar? Enflasyon neden düşer? Enflasyon oranını kim belirler? Enflasyon neye göre belirlenir?

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 10:59
Kaynak: Bursada Bugün
Enflasyon nedir?

SEMA AYGIN / BURSADA BUGÜN

Şubat ayı enflasyon yüzdesinin açıklanmasının ardından enflasyonun ne olduğu merak konusu oldu. Peki, enflasyon nedir? Enflasyon neden artar? Enflasyon neden düşer? Enflasyon oranını kim belirler? Enflasyon neye göre belirlenir?

ENFLASYON NEDİR?

Üretimde kullanılan her türlü maddenin ve işgücünün maliyetinin artması sonucunda fiyatların artışa geçmesine enflasyon denir.

ENFLASYON NEDEN ARTAR?

Döviz kurundaki dalgalanmalar, yüksek cari açık, negatif reel faiz oranları, düşük üretim kapasitesi, vergi artışları ve mali disiplin eksikliği enflasyonun artmasına sebep olur.

ENFLASYON NEDEN DÜŞER?

Faiz artırımı ile dışarından sıcak para girişi artar ve iç piyasayı rahatlatır. Böylece Türk Lirası değerlenmiş olur ve bu değerlenme ile kur yükselir. Kurun yükselmesi maliyet enflasyonu ile talep enflasyonunu engeller. Yani enflasyon baskılanmış olur ve düşmeye başlar.

ENFLASYON ORANINI KİM BELİRLER?

Enflasyon hedefleri; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Türk Hükûmeti ile birlikte, 3'er yıllık dönemler hâlinde belirlenir.

ENFLASYON NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Yıllık enflasyon 12 ayın fiyatlarının toplanarak 12'ye bölünmesiyle bulunur. Ortaya çıkan sonuç bir önceki yılın değerleriyle karşılaştırılır ve artış miktarı hesaplanarak yıllık enflasyon hesaplanır.

Aylık enflasyon iki ay arasındaki değişim olarak hesaplanıyor. 

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.