SON DAKİKA
Hava Durumu

30 büyükşehirde son durum!

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. Oy verme işlemi saat: 17.00'de son bulurken; 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, saat: 19.18 itibariyle yayın yasağı kalktı. İşte 30 büyükşehirde, saat: 20.15 itibariyle sandıktan çıkan oy oranları...

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2024 20:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2024 20:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursa5n1k.com
30 büyükşehirde son durum!

Yurt genelinde kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu, 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

30 BÜYÜKŞEHİRDE SONUÇLAR

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verdi.

İşte saat: 19.18 itibariyle yayın yasağının kalkmasının ardından 30 büyükşehirde sandıktan çıkan sonuçlar, saat: 20.15 itibariyle şöyle...

ANKARA

Başkent'te; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Mansur Yavaş ile Cumhur İttifakı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Turgut Altınok arasında seçim yarışı dikkat çekti. Mansur Yavaş yüzde 57.28, Turgut Altınok 35.33.

İSTANBUL

Mega kent İstanbul'da ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı, eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum arasındaki seçim yarışında son durum şöyle: Ekrem İmamoğlu yüzde 49.90, Murat Kurum yüzde 41.36.

İZMİR

CHP İzmir Büyükşehir Adayı Cemil Tugay ile Cumhur İttifakı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ arasındaki yarışta, Cemil Tugay önde görünüyor. Cemil Tugay yüzde 47.80, Hamza Dağ yüzde 37.27.

ADANA

Adana'da, Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Zeydan Karalar ile AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı olan Yüreğir eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir arasında seçim yarışı yaşandı. Zeydan Karalar yüzde 49.57, Fatih Menmet Kocaispir yüzde 38.08.

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Muhittin Böcek ile Cumhur İttifakı adayı, Kepez İlçe Belediye Başkanı Hakan Tütüncü arasında seçim yarışı gerçekleşti. Muhittin Böcek yüzde 46.70, Hakan Tütüncü yüzde 42.19.

AYDIN

Aydın'da ise mevcut belediye başkanı ve CHP adayı Özlem Çerçioğlu ile Cumhur İttifakı ve AK Parti adayı Mustafa Savaş arasında seçim yarışı yaşandı. Özlem Çerçioğlu yüzde 50.66, Mustafa Savaş yüzde 37.72.

BALIKESİR

Balıkesir'de mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Yücel Yılmaz ile CHP adayı MYK Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın öne çıkan isimler oldu. Ahmet Akın yüzde 50.06, Yücel Yılmaz yüzde 40.82.

BURSA

Bursa'da, mevcut belediye başkanı, Cumhur İttifakı ve AK Parti adayı Alinur Aktaş ile CHP adayı Mustafa Bozbey arasındaki seçim yarışı öne çıktı. Mustafa Bozbey yüzde 46.65, Alinur Aktaş yüzde 39.55.

DENİZLİ

Denizli'de, mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Osman Zolan ile CHP'nin adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu isimleri seçim yarışında öne çıktı. Bülent Nuri Çavuşoğlu yüzde 43.99, Osman Zolan yüzde 38.36.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'daki seçim yarışmasında AK Parti adayı Mehmet Halis Bilden ile DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Ayşe Serra Bucak Küçük ve Doğan Hatun arasında yarış yaşandı. Ayşe Serra Bucak Küçük yüzde 63.32, Mehmet Halis Bilden yüzde 16.69.

ERZURUM

Erzurum'daki yerel seçim yarışmasında mevcut belediye başkanı ve Cumhur İttifakı ile AK Parti'nin adayı olan Mehmet Sekmen, yarışı uzak ara önde götürüyor. Mehmet Sekmen yüzde 49.70, İYİ Parti adayı Fatma Canan Uçar yüzde 21.29.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de belediye başkanlığı görevini bırakan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in ardından CHP, Ayşe Ünlüce'yi büyükşehir adayı olarak belirledi. AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın adayı ise AK Parti Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu oldu. Ayşe Ünlüce yüzde 44.40, İdris Nebi Hatipoğlu yüzde 42.10.

GAZİANTEP

Gaziantep'te mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın adayı Fatma Şahin ile CHP adayı Dr. Muzaffer Ertürk seçim yarışında öne çıktı. Fatma Şahin yüzde 37.29, Muzaffer Ertürk yüzde 30.45.

HATAY

Hatay'da, seçim yarışı, mevcut belediye başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş ile AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Mehmet Öntürk arasında geçti. Mehmet Öntürk yüzde 45.45, Lütfü Savaş yüzde 39.53.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ta, büyükşehir belediye başkanlığı yarışı AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Fırat Görgel ile Yeniden Refah Partisi adayı Muhammed Aydoğar'ın yarışı öne çıktı. Fırat Görgel yüzde 40.41, Muhammed Aydoğar yüzde 28.55.

KAYSERİ

Kayseri'de, mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın adayı olan Memduh Büyükkılıç, seçim yarışında uzak ara önde. Memduh Büyükkılıç yüzde 39.32, Yeniden Refah Partisi adayı Abdullah Özkırış yüzde 17.35.

KOCAELİ

Kocaeli'nde, mevcut büyükşehir belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı olan Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile CHP adayı Atasoy Bilgin arasında seçim yarışı yaşandı. Tahir Büyükakın yüzde 45.66, Atasoy Bilgin yüzde 30.41.

KONYA

Konya'da mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Uğur İbrahim Altay, seçim yarışını uzak ara önde götürüyor. Uğur İbrahim Altay yüzde 47.39, Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Köseoğlu yüzde 20.26.

MALATYA

Malatya'da, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Sami Er ile CHP adayı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba arasında seçim yarışı yaşanıyor. Sami Er yüzde 47.79, Veli Ağbaba yüzde 38.15.

MANİSA

Manisa'da, mevcut belediye başkanı, MHP ve Cumhur İttifakı adayı Cengiz Ergün ile CHP adayı Ferdi Zeyrek arasında seçim yarışı öne çıktı. Ferdi Zeyrek yüzde 56.14, Cengiz Ergün yüzde 30.33.

MARDİN

Mardin'de, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Abdullah Erin ile DEM Parti Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Ahmet Türk ve Devrim Demir arasında yarış yaşandı. Ahmet Türk yüzde 55.85, Abdullah Erin yüzde 29.17.

MERSİN

Mersin'de, mevcut belediye başkanı, CHP adayı Vahap Seçer ile MHP ve Cumhur İttifakı büyükşehir belediye başkanı adayı Serdar Soydan'ın isimleri öne çıktı. Vahap Seçer yüzde 57.71, Serdar Soydan yüzde 29.81.

MUĞLA

Muğla'da, Dr. Osman Gürün'ün ardından CHP büyükşehir belediye başkanı adayı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras oldu. Aras ile AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Prof. Dr. Aydın Ağan Ayaydın arasında seçim yarışı var. Ahmet Aras yüzde 56.73, Aydın Ağan Ayaydın yüzde 32.03.

ORDU

Ordu'da mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı olan Dr. Mehmet Hilmi Güler ile İYİ Parti adayı Enver Yılmaz öne çıkan isimler oldu. Mehmet Hilmi Güler yüzde 40.25, Enver Yılmaz yüzde 37.98.

SAKARYA

Sakarya'da, Ekrem Yüce'nin ardından AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Yusuf Alemdar, İYİ Parti adayı Selçuk Kılıçarslan, CHP adayı Azize Çeroğlu öne çıkan adaylardı. Yusuf Alemdar yüzde 47.74, Azize Çeroğlu yüzde 18.58.

SAMSUN

Samsun'da, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Halit Doğan, CHP adayı Cevat Öncü, İYİ Parti adayı ise İmren Nilay Tüfekci'ydi. Halit Doğan yüzde 38.65, Cevat Öncü yüzde 30.26.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da mevcut belediye başkanı, AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Zeynel Abidin Beyazgül, Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Kasım Gülpınar ve DEM Parti eşbaşkan adayları Gülşen Özer ile Celalettin Erkmen'in isimleri seçimde öne çıktı. Mehmet Kasım Gülpınar yüzde 36.49, Zeynel Abidin Beyazgül yüzde 34.89.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'da büyükşehir belediyesi için CHP Candan Yüceer, AK Parti ve Cumhur İttifakı Cüneyt Yüksel, İYİ Parti ise Mehmet İlker Atasever ile yarışa girdi. Candan Yüceer yüzde 49.45, Cüneyt Yüksel yüzde 36.61.

TRABZON

Trabzon'da AK Parti ve Cumhur İttifakı adayı Ahmet Metin Genç, İYİ Parti adayı Muhammet Erkan ve CHP adayı Hasan Süha Saral seçim yarışmasında öne çıktılar. Ahmet Metin Genç yüzde 49.89, Hasan Süha Saral yüzde 30.52.

VAN

Van'da, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın adayı Abdulahat Arvas ile DEM Parti Eşbaşkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal isimleri öne çıktı. Abdullah Zeydan yüzde 54.23, Abdulahat Arvas yüzde 28.12.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.