SON DAKİKA
Hava Durumu

Akyayla Mahallesi'nin 12 senelik dramı! 1800 dönüm alan ne olacak?

Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Akyayla Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, uzun yıllardır sürdürdükleri tarım faaliyetlerinin bir anda son bulmasıyla şoka uğradı. Mahalleli, 2012'ye kadar mahsul ekip geçimlerini sağladığı tarlalarının beklenmedik bir gelişmeyle orman sınırları içinde olduğu ortaya çıkınca mağdur oldular. Mahalle sakinleri 12 senelik mücadeleyi ve yaşadıkları mağduriyeti Bursada Bugün'e anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 09:51
Kaynak: Bursada Bugün
Akyayla Mahallesi'nin 12 senelik dramı! 1800 dönüm alan ne olacak?

MAHMUT VURAL / BURSADA BUGÜN

Cumhurbaşkanına Bursada Bugün aracılığıyla ulaşmak isteyen Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Akyayla Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, umutla mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor. Mahalle sakinlerinin uzun yıllar boyunca sürdürdükleri tarım faaliyetleri bir anda son buldu. Yaşanan bu durumun ardından mahalle sakinleri, 12 senelik mücadeleyi ve yaşadıkları mağduriyeti Bursada Bugün'le paylaştı.

MAHALLELİ PERİŞAN DURUMDA

1800 dönümlük tarlaların orman sınırları içinde kaldığı bilgisiyle sarsılan mahalleli, son olarak 1938 yılında ödenen tarla vergilerinin ardından Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'ne devredilen arazinin kendilerine ait olmadığını öğrendi. 12 senedir ekip biçtikleri, aile geçimlerini sağladıklarını tarlalarının ormanlık alana kalması mahalle sakinlerini ortada bıraktı.

TARLALARINI EKEMEDİKLERİ İÇİN GEÇİNEMİYORLAR

Mahalle sakinleri, 2000-2010 yılları arasında tarlalar için aldıkları destek ücretleriyle geçimlerini sürdürmeye çalışan Akyayla Mahallesi sakinleri, 2012 yılından bu yana birçok girişimde bulunmalarına rağmen sonuç alamadı. En son mahalle sakinlerinin Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'ne verdikleri dilekçede kendilerine geri dönüş yapıldı. Kendilerine iletilen bilgilere göre 2016 yılında tarlaları için çalışmaların başlayacağına dair yazı alan mahalle sakinleri, o tarihten bu yana yanıt alamıyor. Tarlalarına mahsul ekememenin getirdiği ekonomik sıkıntılarla boğuşan Akyayla mahalle sakinleri, yetkililerden ve ilgili kurumlardan bir an önce çözüm bulunmasını talep ediyor.

"ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA ARAZİLERİMİZİN ORMANLIK ALAN OLDUĞUNU ÖĞRENDİK"

Mahallerinde 2012 yılında tapu kadastro çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Akyayla Mahalle Muhtarı Ramazan Çakar, "Çalışmalar tamamlandıktan sonra arazilerimizin ormanlık alan olduğunu öğrendik. Balıkesir milletvekillerine, Cumhurbaşkanlığına ve yetkili kurumlara dilekçe gönderdim ama bir sonuç elde edemedik. Şu anda mağduruz, tarım arazilerimizi ekip biçemiyoruz. Benim mahallem tarımla ve hayvancılıkla uğraşıyor. Tarlalarımızı ekebildiğimiz için anca ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyorduk" dedi. 

14 MAHALLE AYNI SORUNU YAŞIYOR

Problemlerin 30 yıl öncesine dayandığını anlatan mahalle sakini, 1938 yılında ataları tarafından vergisi alınan toprakların hazine arazisi olarak kaldığını söyledi. Akyayla mahalle sakini Aynı sorunun sadece kendi mahallelerinde değil toplamda 14 mahallenin aynı sorunla karşılaştığını dile getirdi. Seslerini Cumhurbaşkanına duyurmaya çalışan mahalle sakini, bir an önce bu mağduriyetin son bulmasını ve yetkililerin kendilerine ulaşmalarını istedi.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.