SON DAKİKA
Hava Durumu

Anayasa'ya aykırı bulundu! İzinsiz yapılar karar alınmadan yıktırılamaz

Kamu arazisi üzerine kaçak bir yapı yapıldığında hukuka yansımadan yapının yıkımı yapılıyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu uygulamaya bir son erdi. Gerekçe olarak da yıkım gerçekleştirdikten sonra dava açılsa da artık itiraz edilecek ortamın kalmayacağı gösterildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 18:01
Kaynak: Ensonhaber
Anayasa'ya aykırı bulundu! İzinsiz yapılar karar alınmadan yıktırılamaz

Anayasa Mahkemesi, kamu arazisi üzerinde inşa edilen izinsiz yapıların herhangi bir karar alınmasına gerek olmadan belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıkılabilmesine olanak sağlayan kanun hükmünü iptal etti.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun, "Yeniden Gecekondu Yapılmasının Önlenmesi" başlıklı 18. maddesindeki, "izinsiz yapılar hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır" hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Yüksek Mahkeme, düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

İptal hükmünün 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Kamu arazisi üzerinde izinsiz bir yapı derhal yıkılıyordu

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesinde, kuralla kamu arazisi üzerinde izinsiz bir yapının inşa edildiğinin tespiti durumunda, herhangi bir yıkım kararına gerek duyulmadan belediye veya devlet zabıtası tarafından yapının derhal yıkılabilmesine olanak sağlandığı belirtildi.

İzinsiz yapıyı inşa edenlere ve yapıyı kullananlara dava hakkı tanınmıyordu

Kural nedeniyle, izinsiz yapıyı inşa edenlere ve yapıyı kullananlara, söz konusu yıkım işleminin tebliğ edilmek suretiyle bildirilemeyeceğine işaret edilen gerekçede, bu işleme karşı ilgililerin kullanabileceği bir dava açma hakkının korunmasını sağlayacak güvencelere yer verilmediği kaydedildi.

Yıkım, iptal davası incemelemesine imkan vermiyordu

Bu durumun, "yıkım kararının hukuka uygun olup olmadığının iptal davası yoluyla incelenmesine imkan sağlayan başvuru yolunu işlevsiz hale getirdiği" vurgulandı.

Bu nedenlerle kuralın Anayasa'nın 35. maddesinde güvenceye alınan mülkiyet hakkıyla bağlantılı olarak Anayasa'nın 40. maddesinde düzenlenen etkili başvuru hakkına aykırılık oluşturduğu tespiti yapıldı.

Kaynak: Ensonhaber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.