SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozdağ: Anayasa'ya rağmen Altılı Masa'dakilerin alacağı kararlar sivil darbe olur!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun "parti liderlerine imza yetkisi verileceği ve Cumhurbaşkanı ile kararların ortak alınacağına" yönelik açıklaması tartışılmaya devam ederken, konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2023 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2023 13:17
https://www.bursa5n1k.com
Bozdağ: Anayasa'ya rağmen Altılı Masa'dakilerin alacağı kararlar sivil darbe olur!

Bozdağ, Davutoğlu'nun açıklamasına göndermede bulunarak yaptığı paylaşımda Anayasa maddelerini hatırlattı. 

Bozdağ, "Anayasa'ya rağmen Altılı Masa'dakilerin alacağı kararlar yürütme organına sivil darbe, Cumhurbaşkanı'nın eli, ayağının bağlanması olur" yorumunu yaptı. 

Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: 

"Anayasaya göre: 'Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun…kullanılır ve yerine getirilir”(M.8) 'Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına aittir'(M.104/1) “Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz”(M.6/3)

Kaldı ki Anayasa’da yürütme yetkisi ve görevinin devrine,ortak kullanımına ya da bölünmesine izin veren hiçbir hüküm de yoktur. Ayrıca Anayasa,kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisinin kullanılmasını ayrımsız herkes için açık ve tartışmasız yasaklamıştır.

Anayasa’nın bu açık hükümlerine rağmen altılı masadaki liderlerin alacağı kararlar veya yapacağı uygulamalar; fiilen Anayasanın kısmen ilgası, yürütme organına sivil darbe, Cumhurbaşkanına ait yetki ve görevlerin gasbı, Cumhurbaşkanının eli, ayağı ve ağzının bağlanması olur."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.