SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da alevi dernekleri Torba Yasasını protesto etti

Bursa'da Alevi dernekleri Torba Yasa ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni protesto etmek amacıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2022 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2022 15:41
https://www.bursa5n1k.com
Bursa'da alevi dernekleri Torba Yasasını protesto etti

Alevi dernekleri Torba Yasa ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda protesto etti.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca KayışoğluCHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat YeşiltaşBursa Barosu Başkanı Metin Öztosun meydanda hazır bulundu.

Alevi Kültür Derneği Başkanı Zeynel Baltürk'ün konuşmasından satır başları şöyle;

Siyasi iktidar ve AK Parti hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor.

"ALEVİ TOPLUMUNUN TEMSİLCİLERİNİ MUTLAKA DİNLEMELİSİNİZ DEDİK"

Bu kanun ile İbadetimiz olan Cem ve İbadethaneleri olan Cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir. Sorundan yana değil çözümden yanayız dedik. Alevilik torbaya sığmaz dedik. Bunları söylediğimiz günün gecesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı KÜLTÜR ve TURIZM BAKANLIĞI Bünyesinde Kuruldu. AK Parti'nin bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Alevi İnancı ve Kimliğini zinhar inkar etmek ve tanımamakla birlikte üstüne üstlük kendi zihniyetine göre bir Alevilik. Tanımı yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni Geleneğin altında kültürel bir öğe olarak göstermekte, Inancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca yıldır ortada dururken, bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile AK Parti Hükümeti çözümü betonda, demirde görmektedir. Yıllardır dile getirdiğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz, Siyasi iktidarda artık bunu görmek, anlamak ve uygulamak zorundadır. Aleviler var, aleviler burda ve alevilik haktır. Ve bir kez daha Analarımızla, Pirlerimizle, Dedelerimizle, yoluna SITK-1 sadakate bağlı çekilen onca eza, cefa ve çileye rağmen yolundan dönmeyen binlerce talibiyle halkın meclisinin önünde haykırdık.

"EŞİT YURTTAŞLIK HAKKIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ"

Biz Aleviler Kadimden bu yana, yetmiş iki millete bir nazarla bakmış, El- Ele, El-Hakka düsturu ile bu inancımızı bizden önceki ulularımızdan, pirlerimizden emanet almış ve inancımızı bizden sonrakilere teslim etmenin sorumluluk ve bilincindeyiz.

Devraldığımız bu tarihsel bilinç ve sorumluluğumuzla, 8 Kasım 2022'de Meclis önünde bu yasa tasarısını neden kabul etmediğimizi, son derece barışçıl bir gösteri ve basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştığımız günün gecesi, Alevilere gözdağı vermeye çalıştılar.

Kerbela'da Şah Hüseyin, Anadolu'da Hünkar, Banaz da Pir Sultan, Nurhak'ta Şah Kalender gibi ne inancımızdan geçeriz ne de yolumuzdan döneriz. Şah Hüseyin'in kanıyla çizdiği sınıra sahip çıkma zamanıdır. Kerbela'dan bizlere miras kalan Hüseyni duruş, bizim omurgamızdır.

Biz Aleviler Cemevlerimizde, Cem ibadetimiz ile birbirimize niyaz olur, görür, görülürüz. Binyılların birikimi inanç gerçeğimiz bu şekilde yaşamış ve yaşamaktadır. İnancımız El Ele- El Hakka düsturu ile rıza temelinde Hak ile Hak olmak gerçeğidir. Bu mana bağı ile her varlık birbirine niyazdır. Kimsenin inancını ve ibadethanesini tarif etmeyeceğimiz gibi, kimse de bizim inancımızı ve ibadethanemizi tarif edemez.

"OCAKLARIMIZA, DERGAHLARIMIZA, İNANCIMIZA DOKUNMAYIN"

Binlerce yıldır bu toprakların vazgeçilmez bir gerçeği olan AleviBektaşi inanıcın temel değerlerini bugüne kadar yok saydınız. Tarihi inanç köklerimiz olan ocak ve dergahlarımıza dönük baskılarınızın farkındayız. Alevi Bektaşi dergahlarının birçoğuna el koydunuz ya da kontrol altında tutularak işlevsiz hale getirdiniz. Aynı zamanda dedelerimizi zapturapt altına alarak, ocaklarımızı yok etmek istiyorsunuz.

İktidar Sünni - Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Bizleri tarif etmeninizi ve tanımlamanızı kabul etmiyoruz.

"CEM İBADETİMİZ, CEMEVLERİ İBADETHANEMİZDİR"

Bir kez daha, yine, yeniden belirtmek istiyoruz ki; Bizler, Anadolu'nun çok kültürlü ve çok inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen, Laik ve Demokratik bir ülkede, birlikte yaşama sevdamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Demokratik Mücadelemizi, Yasal ve Hukuki zeminlerde aramaya ve savunmaya devam edeceğiz.

Alevilik dünya tarihi var oldukça kendini var etmiş bu dünyada ve ülkemizde inancını onurunu hep en üst düzeyde tutarak bu günlere kadar gelmiştir iktidar istediğimiz gibi yönetip elimizde tutuyoruz diyor. Bir gece vakti cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle açık ve net şekilde Alevi Bektaşi adı altında bir kurum kurarak bizi de toplamak istemektedir günaydın Alevilik yeni mi aklına geldi. Aleviler uğradığını zulüm ayrıştırma şiddet ve katliamlar sonrasında Aleviliği tarif edip bir elbisenin içerisine sığdırabilir miyiz? Her kim kendisini nasıl tarif ediyorsa Aleviler kendilerini tarif edebilen ibadetlerini yapan hiç eğilmeden bükülmeden yalan ve iftiralara duran dimdik duran bir kitledir. Bu kitlenin talepleri çok nettir. Bizler eşit yurttaşlık istiyoruz.

KAYNAK/BURSADA BUGÜN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.