SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP Nilüfer’den bisikletli eylem! ‘Zam zulmüne pedal basıyoruz’

Bursa’da CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı, ulaşım zamlarına tepki olarak bisikletli eylem yaptı.
Haber Giriş Tarihi: 09.04.2022 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2022 15:51
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Bursa’da CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı gelen zamlara tepki olarak bisikletli eylem gerçekleştirdi. Eyleme CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz,  Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr. Yüksel Özkan’da katıldı.

‘Zam zulmüne pedal basıyoruz’ sloganı ile gerçekleşecek eylemin başlangıç noktası saat 12.30’da FSM Bulvarı Uzay Pastanesi önü olurken, etkinlik FSM Bulvarı Akuğur Market önünde son buldu.

Bursa CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı’nın basın açıklaması şu şekilde:

“Ülke olarak çok zor bir zaman diliminden geçiyoruz. Hayat pahallılığı tüm yurttaşlarımızı canından bezdirdi. Çarşı-Pazar ateş pahası, faturalar el yakıyor. Geçim sıkıntısı fakiri ile zengini tüm hanelerin ortak sorunu. Ekonomik gidişat hepimizin canına tak dedi. Elektirik, doğalgaz, su, iletişim faturaları, benzin, mazot litre fiyatları, çarşı Pazar ürün fiyatları tüm vatandaşlarımızın belini bükmekle kalmıyor resmen kırıyor.

Kira, aidat, market masrafları ateş pahası. Sağlık, eğitim giderleri hepimizi isyan ettirecek boyuta geldi. TÜRK-İŞ Mart 2022 araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de açlık sınırı 4 bin 928, yoksulluk sınırı ise 16 bin 52 TL. asgari ücretin 4.250 TL olduğu ülkemizde pek çok vatandaşımız açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor.

Mart ayında yüzde 61,14 ile yükselişini sürdüren enflasyon, memur ve emekliye yılın ilk 6 ayı için verilen yüzde 7.5’lik zammı silip süpürdü. Milyonlarca memur ve emeklinin daha şimdiden yüzde 15,3 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Her gün gelen zamları artık ekonomik kriz olarak tarif etmek hafif kalıyor. Bunun adı tam olarak “açlık ve yoksulluk krizi…

Akaryakıta yapılan düzenli zamlar iğneden ipliğe her şeye yansırken, hükümet yetkilileri ya bunu görmezden geliyor ya da “ufak tefek geçim sıkıntısı” olduğunu söyleyerek sorunu yok sayıyor. Ancak vatandaşın büyük geçim sıkıntısı çektiği saklanamaz bir gerçek. Ramazan ayına girmeden önce et ve süt ürünlerine, buğday, şeker gibi temel gıda malzemelerine yapılan zamların ardından son olarak Ramazan’dan 1 gün önce konutlarda kullanılan doğalgaza % 35, Sanayide kullanılana % 50, Elektrik üretiminde kullanılana ise % 44.3 oranında zam yapılmasının vicdanla örtüşen hiçbir tarafı yoktur.

Ülkemizin ekonomisini korku filmi gibi bir tabloya dönüştüren sorumlular acilen açlık ve yoksulluk krizini çözmek zorundadır. Şayet bir çözüm yolları yoksa derhal seçim sandığını halkın önüne koymak zorundadırlar. Aksoy Araştırma’nın raporuna göre ekonomideki gidişatı ‘berbat’ bulanların oranı yüzde 84,8 oldu. Cumhur İttifakı seçmenleri dahi iktidardan umutsuz. Kötü gidişin devam edeceğini düşünenlerin oranı yüzde 73,4.”

Tablo bu derece vahim boyuttayken hayal dünyasında yaşayarak ülkedeki büyük ekonomik buhranı görmezden gelen ve her şey yolundaymış hayaliyle pembe dünyada yaşayanları yattıkları ihanet uykularından uyanmaya davet ediyoruz. Açlık ve yoksulluk krizinin mağduru olan halkımız bilsin ki; seçim sandığı sizlerin önüne geldiği gün liyakatlı ve dürüst kadrolarla bu çürümüş düzeni değiştirecek olanlar görev başında olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar