SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'a 'Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Özbekistan'ın en büyük "Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı" takdim edildi. Törende konuşan Erdoğan, "Bu nişanı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğimizin güçlü bir sembolü olarak kabul ediyorum." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2022 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2022 18:28
https://www.bursa5n1k.com
Erdoğan'a 'Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanTürk Devletleri Teşkilatı (TDT) 9'uncu Zirvesi çerçevesinde geldiği Özbekistan'da İmam Buhari Nişanı takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, muhterem misafirler, sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Fıkıh ilminin efendisi, aynı şekilde Kütüb-I Sitte birinci sırada yer alan Buhari'nin her şeyi İmam Buhari adına özellikle bu kıymetli nişanın tarafıma tevcihinden çok çok büyük şeref duyuyorum. Fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim. Milletim adına bu nişana layık görülmem vesilesiyle gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür.

Bu nişanı ülkelerimizi arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğin güçlü bir sembolü olarak kabul ediyorum. Tabii kendisiyle ilk tanıştığım andan itibaren özellikle İmam Buhari'den birçok başlıkları tarafıma naklettiğinde ben hakikaten Şevket Mirziyoyev kardeşime farklı bir muhabbet beslemiştim. Tabii şimdi İmam Buhari adına üniversitenin burada kuruluyor olması gerçekten İslam dünyasına da çok farklı bir mesaj olacaktır. Bugün zaten bir heyet Türkiye'den oğlum da dahil olmak üzere İbn-i Haldun Üniversitesi'nden arkadaşlar Taşkent'e gelmişler, orada çalışma yapmışlardır. Önce insan anlayışıyla gerçekleştirilen bu reformlarla devlet adamlığını gösteren aziz kardeşim Şevket Mirziyoyev'e bu nişan vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum.

Kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız ilişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Büyük bir onurla taşıyacağım Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı'nı almaktan duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyorum ve Şevket Mirziyoyev kardeşimin şahsında tüm Özbek kardeşlerime teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Biz tabi öğrencilik yıllarımızda özellikle İmam Buhari'yi Sahih Buhari isimli hadisiyle tanıdık. Bir numaralı tabi hadis eseri İŞmam Buhari'nin eseriydi. Kardeşim burada böyle bir üniversiteyi hele hele kurduğu zaman inanıyorum ki çok ciddi bir ilmi merkez ve çekim alanı olacaktır. Çok önemli bir adım attı. Tebrik ediyorum, takdir ediyorum. Sağolsun.

MİRZİYOYEN: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ELBETTE BÜYÜK OLACAK

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev de yaptığı açıklamada, "Hepimiz sizi dünya çapında itiraf edilen büyük devlet ve siyaset adamı olarak hürmet ediyoruz. Kardeş Türk halkının tarihi ve bugünü büyük. Ve ben eminim... Türkiye'nin geleceği de elbette büyük olacak. Çünkü Türkiye'nin böylesine güçlü ulu önderi bir lideri var. Sizi bir kez daha kendi adıma ve halkım adına içtenlikle kutluyorum. " dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.