SON DAKİKA
Hava Durumu

Günde 200 dolara çalışan bulamıyorlar!

Türkiye'de işsizlik ve hayat pahalığı sorunu devam ederken dikkat çeken bir açıklama geldi. İşsizlik bazı mesleklerde yükselirken bazı mesleklerde de eleman bulma sorunu olarak yaşanmaya başladı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Kaynakçılar 100 dolara çalışıyordu, 200 dolar istemeye başladılar. Süreç, Uzak Doğu'dan kaynakçı getirme noktasına geldi" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 09:23
Kaynak: Bursada Bugün
Günde 200 dolara çalışan bulamıyorlar!

Günde 200 dolar istemeye başladılar yine de eleman bulunamıyor. Kaynakçılarla ilgili dikkat çeken bilgiyi İstanbul Ticaret Odası Başkanı paylaştı. Bazı mesleklerde devam eden eleman açığı büyüyor. Türkiye'de şimdi de kaynakçı bulmak hayal oldu. Fabrikalarda göçmen yoğunluğunun ardından iş dünyası, yurt dışından eleman ithal etme yoluna gidiyor.

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Tuzla tersaneler bölgesinde kaynakçılar günde 100 dolar alırken şimdi 200 dolar talep ediyor. Artık süreç Uzak Doğu'dan kaynakçı getirme noktasına geldi ama biz çocuklarımızı eğitip bu işe monte edemiyorsak sistemi gözden geçirmemiz gerekiyor demektir" dedi.

3 MİLYON GENÇ SADECE OTURUYOR

Türkiye'de 'ne işte ne okulda' tabir edilen gençlerin sayısının 3 milyonu bulduğunu, bu sayının AB'nin 2,5 katı olduğunu söyleyen Avdagiç "Bizim ne yapıp edip Türkiye'de ne işte ne okulda olan bu 3 milyona yakın gencin 1 milyonunu iş dünyasına çekmemiz lazım. Bu genç jenerasyonu ama girişimci ama çalışan olarak, sanayide ve ticarette çalışan eleman olarak iş dünyasına katmamız lazım. Yetişmiş çalışan sayımızı hızla artırmalıyız.

Yeni Bakanımız Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) aracılığıyla süreci devam ettiriyor. Bence MESEM'leri bugüne kadar yaşanan tecrübelerden olumlu-olumsuz çıktılarını dikkate alarak hızlıca geliştirmeliyiz. Oradan da iyi bir çıktı yakalamamız lazım. Tarihî genlerimizde olan kalfalık, çıraklık yapısını yeniden hayata geçirmeliyiz" diye konuştu.

ENFLASYON HIZLA TEK HANEYE

Enflasyonda arzu edilen aşağı doğru bir eğilim ortaya çıkmadıkça kredi faizlerinin geriye düşmesinin, hem Türkiye hem dünya ekonomi realiteleri anlamında karşılığı olmadığını dile getiren Avdagiç "Enflasyonu çok hızlı şekilde tek haneye indirmemiz lazım. Tek haneye indikten sonra da kalıcı olması hatta daha aşağı gelmesi lazım. Yüzde 9-9,5 bile şu an yüksek bir oran" ifadesini kullandı.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.