SON DAKİKA
Hava Durumu

TOKİ indirim kampanyası başlatıyor! Borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim

TOKİ, indirim kampanyası yapmaya hazırlanıyor. Borcunun tamamını ya da en az yüzde 25'ini peşin ödeyenlere yüzde 25 indirim uygulanacak. Bu tür kampanyalar daha önce de uygulanmış ve yoğun ilgi görmüştü.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 17:27
https://www.bursa5n1k.com
TOKİ indirim kampanyası başlatıyor! Borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik yüzde 25 indirim kampanyasında başvurular bu hafta başlıyor.

Yüzde 25 indirim kampanyası 21 Eylül’de başlayacak ve 19 Ekim’de sona erecek.

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, TOKİ indirim kampanyasına ilişkin açıklamalarda bulunarak, TOKİ’ye borcu olan konut ve iş yeri alıcıları, borç bakiyelerini peşin olarak kapatmaları durumunda yüzde 25 oranında indirim imkanından yararlanabileceklerini vurguladı.

Borcun tamamını kapatamayanlar için de bir ödeme formülü var

Özelmacıklı'ya göre, borcun tamamını kapatamayacak olan alıcılar ise borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları ödemeye yüzde 25 indirim kampanyasından kısmi olarak faydalanabilecek.

TOKİ'den ev alıp taksitlerini ödeyenler, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini satış işlemlerini gerçekleştirdikleri bankadan öğrenebilecek.

“Faydalanmak için şartlara dikkat edilmeli”

Yüzde 25 indirim kampanyasından faydalanacak alıcılar için bazı şartlar olduğunu da belirten Özelmacıklı, indirimlerden faydalanmanın formülünü şöyle açıkladı:

İlk olarak geri ödemesi 2022 yılı Haziran ayının sonuna kadar başlamış olanlar bu kampanyadan faydalanabilecek. İkinci olarak, alıcıların başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması gerekiyor. Ayrıca geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcunun olmaması şartı da var. Son şart ise kalan taksit sayısı 12 ve daha az olan alıcılar indirim kampanyasından faydalanamayacak.

“Konut kredisi çekilebilecek”

Kampanyaya dahil olan konut ve iş yeri alıcıları, borç bakiyelerini kapatarak söz konusu indirimden faydalanmak isterse de Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Kampanya tarihinden sonra yapılacak borç kapatma ve kısmi ödemelerde ise söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

TOKİ, indirim kampanyası yapmaya hazırlanıyor

TOKİ, indirim kampanyası yapmaya hazırlanıyor

“Yoğun başvuru bekleniyor”

Yeni kampanyanın bu yılın 2’nci kampanyası olduğunu da ifade eden Özelmacıklı, önceki kampanyalarla ilgili yaşananları şöyle aktardı:

Satışları 2021 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksitleri en geç 2021 yılı sonu itibariyle başlamış olan konut ve iş yerleri alıcıları için 24 Nisan-18 Mayıs 2023 tarihleri arasında bir kampanya daha yapılmıştı. Borcunu erken ödeyene yüz 25 indirim kampanyasından o dönemde 27 bin 12 kişi yararlanmıştı. Kampanya katılan vatandaşların yüzde 81,56’sı borçlarını kişisel tasarrufları ile kapatmıştı. Söz konusu ilk kampanyada 25 bin 356 kişi borç bakiyesinin tamamını kapatarak tapularını almaya hak kazanırken, 1.656 kişi ise kısmi ödeme yaparak yüzde 25 indirimden yararlanmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.