SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ilticada birinci sırada!

Türkiye'den göç akını devam ediyor. Son bir yılda Almanya'ya 64 bin 624 Türk vatandaşı iltica etti. 2 bin 993 Türk doktor vizeyle gidip göreve başladı. Yaklaşık 50 bin Türk de oturma-çalışma ve aile birleşimi vizesiyle Almanya'ya gitti. Bu sayılarla Türkler Almanya'ya göçte birinci sıraya yükseldi.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursa5n1k.com
Türkiye ilticada birinci sırada!

Son yıllarda Türkler'in Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ile İngiltereİsviçreABD, Kanada, Japonya gibi ülkelere akını giderek katlanıyor. Özellikle Almanya'ya gidişlerde rekorlar kırılmaya başlandı.

Sözcü'den Ali Gül'ün haberine göre, gelenlerin ilk sırasında Türkiye'de geçim sıkıntısı çekenler, ikinci sırada "yetişmiş elemanlar", üçüncü sırada Türk doktorlar ve aile birleşimi ile gelenler var. Bu gruba bir de Türk yatırımcılar eklendi.

Almanya'ya 2023 yılında yasa dışı yollarla gelip iltica talep eden Türk sayısı 62 bin 624 oldu. Buna ülkeye gizlice girip izini kaybettirenler dahil değil. Çalışma- oturma vizesiyle ve aile birleşimi ile gelenlerin sayısı da 50 bine yakın. Bunun dışında, sadece son bir yılda 2 bin 993 Türk doktor vize alıp Almanya'da göreve başladı. Almanya'daki Türk doktor ve yetişmiş personel açığı bir şekilde Türkler'le kapatılırken, diğer yandan da kaçak olarak gelenler, "sosyal yardımlar ve çeşitli ödeneklerle" geçimini sağlıyor.

Bu sayıları toplayınca Türkler, Almanya'yı en çok tercih eden millet oldu. Yaklaşık 120 bin Türk Almanya'ya yerleşirken, ikinci sırayı 104 bin ile Suriyeliler, üçüncü sırayı ise 53 bin ile Afganlar aldı. Türkler, bu rakamlarla bütün Afrika kıtasından bir yılda Almanya'ya gelen 40 bin göçmeni üçe katladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Giderlerse gitsinler" dediği Türk doktorlar, daha iyi gelir ve yaşam koşulları için Almanya'yı seçerken, son olarak "her alanda yetişmiş personel", özel vize alıp gelmeye başladı. Bunların vize işlemleri 1000 Euro ile 3000 Euro arasında aracılar tarafından yapılıyor.

Aile birleşimleri dışında en büyük grup da Almanya'da şirket kurup ya da yatırım yapıp gelenler oldu. Türk iş insanları da artık Almanya'yı "umut" olarak görüyor ve hemen her alanda yatırım için fırsat arıyor.

Türk iş insanlarının Almanya'daki yatırımlarının başında emlak ve otomotiv sektörü geliyor. 1960'lardaki Almanya'ya göç dalgasının farklı bir versiyonu yaşanırken, Almanya'da da taşlar yerinden oynuyor ve ilticası kabul edilmeyenlerin hızla sınır dışı edilmesi tartışılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.