SON DAKİKA
Hava Durumu

Tütün kullanımı Türkiye'de arttı!

Prof. Dr. Yasemin Açık, dünya genelinde tütün kullanımında azalma yaşanmasına rağmen Türkiye'de artış görüldüğüne dikkat çekerek 75 yaş ve üzeri grup hariç her yaş grubunda artış görüldüğünü belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 09:17
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 09:17
Kaynak: Bursada Bugün
Tütün kullanımı Türkiye'de arttı!

Dünya genelinde tütün kullanımında azalma yaşanmasına rağmen Türkiye'de artış görüldüğüne dikkat çeken Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 75 yaş ve üzeri grup hariç her yaş grubunda artış görüldüğünü kaydetti.

Tütüne başlama nedenlerinde ilk sırada arkadaş etkisinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Açık, "Tütüne başlamada en büyük etken yüzde 31,3 ile arkadaş etkisi. Bunu yüzde 23,8 ile merak, yüzde 23,2 ile özenti takip ediyor. Bu noktada ailelere büyük iş düşüyor. Her şeyden önce ebeveynler tütün mamulü kullanıyorsa çocuklarına bunun zararlarını anlatsalar bile bu yeterli olmayacaktır. Çünkü çocukların ilk rol modeli aileleri. Ardından yaşları büyüdükçe bu kez arkadaş faktörü devreye giriyor. Bu nedenle aileler, çocuklarının arkadaş ortamlarına dikkat etmeli, çocuklarının arkadaşlarının aileleriyle ve öğretmenleriyle iletişimde olmalı ve bu tehlikeden onları uzak tutmak için tütünün zararlarını çok iyi anlatmalılar" dedi.

Avrupa Komisyonu'nun 2040 yılına kadar 'tütünsüz nesil' oluşturmayı hedeflediğini hatırlatan Açık, AB ülkelerinde çocuklara tütün mamulleri satışına karşı yaptırımların arttığını hatırlattı.

15 YAŞ VE ÜZERİ GRUBUN YÜZDE 28'İ KULLANIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklanan verilere göre dünya genelinde halen 1,25 milyar yetişkin tütün kullanmasına rağmen sayılarda bir iyileşme var. Çünkü 2000 yılında her beş yetişkinden biri tütün kullanırken 2022 yılında ise her üç kişiden biri tütün kullandı. Buna rağmen Türkiye'de tütün kullanımında artış görünüyor. TÜİK tarafından geçtiğimiz yıl yayımlanan Türkiye Sağlık Araştırmasına göre 2022 yılında 15 yaş ve üzeri grupta her gün tütün kullananların oranı yüzde 28,3 oldu. Bu oran 2010 yılında yüzde 25,4'tü. 15-24 yaş arasında da neredeyse her beş gençten biri tütün mamulleri kullanıyor.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.