SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Koronavirüste beklenen gelişme!

Geçirdiği mutasyonlarla birlikte 2 yıldan fazladır hayatımızda olan koronavirüsle ilgili beklenen gelişme yaşandı. "İleride mevsimler bir hastalığa dönüşecek" diye yorumlanan koronavirüsle ilgili açıklama yana Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüsün, hastalık yapma potansiyelini kaybettiğini belirtti. "Beklediğimiz oldu" diyen Özlü, "İstediğimiz, beklediğimiz bunun diğer solunum yolu virüsleri gibi sıradanlaşması ve döngüsel epidemik bir forma dönmesiydi. Büyük oranda bu tamamlanmış görünüyor" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 10:40
https://www.bursa5n1k.com
kapak resmi

Hayatımızı adeta altüst eden koronavirüsün hastalık yapma potansiyeli neredeyse yok oldu. Geçirdiği mutasyonlarla etkisini yavaş yavaş kaybeden koronavirüsle ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, beklenen gelişmenin büyük ölçüde yaşandığını ve kovidin artık döngüsel bir forma dönüştüğünü belirtti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü virüsün geçirdiği mutasyonla etkisini büyük oranda kaybettiğini belirterek, "Pandemiden önce yapıp bugün yapmadığımız hayatımızda ne var diye sorarsanız aslında pek de bir şey kalmadı gibi. Hemen hemen büyük oranda normale dönmüş bulunuyoruz. Ama pandemi bitti mi derseniz, bitti diyemeyiz. Çünkü dünyada yaklaşık günde bir milyon civarında vaka rapor ediliyor. 6 bin civarında ölüm var her gün. Bir şekilde virüs bulaşmaya ve öldürmeye devam ediyor. Ama biz virüse rağmen hayatımızı normale döndürmüş bulunuyoruz" dedi.

"HASTALIK YAPMA POTANSİYELİNİ KAYBETTİ"

Önlerindeki yaz dönemi için iyimser konuşan ve aşılamanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, "Tabi burada özellikle aşılamanın çok büyük bir önemi var. Virüsün geçirdiği mutasyon itibarıyla hastalık yapma potansiyelini büyük oranda kaybetti. Bu da bizim işimize yaradı. Zaten böyle bir değişikliği umut ediyorduk, istiyorduk, bekliyorduk. Beklediğimiz yönde bir değişim oldu. Ama pandemi bir gün gelip hayatımızdan bütünüyle çıkacak veya bu virüs tümüyle kaybolup gidecek diye beklemek çok gerçekçi değil. İstediğimiz, beklediğimiz bunun diğer solunum yolu virüsleri gibi sıradanlaşması ve döngüsel epidemik bir forma dönmesiydi. Büyük oranda bu tamamlanmış görünüyor. Ve önümüzdeki yaz döneminde de daha net olarak bu hale geleceğini ben umut ediyorum" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar