SON DAKİKA
Hava Durumu

Esgin, TBMM'de HDP'ye yüklendi

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, deprem üzerinden siyaset yapan muhalefete sert çıkarak, "Türkiye muhalefetinin talihsiz hezeyanlarını milletimiz asla unutmayacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2023 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2023 11:43
https://www.bursa5n1k.com
Esgin, TBMM'de HDP'ye yüklendi

TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremde hayatını kaybedenlere ve Şanlıurfa ile Adıyaman'da gerçekleşen sel felaketinde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı zor dönemlerde vatandaşları hayata bağlamak için devletin herşeyi yapmanın gayretinde olduğunu ifade eden Esgin, özellikle depremlerin yaşandığı ilk andan itibaren başta sağlık ve barınma olmak üzere yapılanları şu sözlerle sıraladı:
DEPREM BÖLGESİNDE 150 BİN SAĞLIK PERSONELİ 
"Bölgede 71 ilimizden 2 bin 313 tabip, 4 bin 22 uzman tabip, 18 bin 389 diğer sağlık personeli, 5 bin 037 UMKE, 6 bin 436 destek personeli olmak üzere, toplam 36 bin 197 personel görevlendirilmiştir. 10 ilde hâlen kadrosu bulunan personelle birlikte bölgede toplam 150 bin personelimiz görev yapmaktadır. Depremin yaşandığı tüm illere ilgili bakanlıklarımızca çok sayıda personel, yönetici, psikososyal destek elemanı görevlendirilmiştir. 

AK PARTİ İLK GÜNDEN İTİBAREN DEPREM BÖLGESİNDE 
Yerel yönetimlerimiz AFAD koordinasyonunda bölgenin altyapısı, restorasyonunun yanı sırasahra hastaneleri dâhil birçok yatırım ve sosyal yardımın ulaşmasında önemli rol oynamıştır. AK Parti Grubu Milletvekillerimizin hemen tamamı depremin ilk gününden itibaren yaraların sarılmasına katkı sağlamış, Bakanlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızın koordinasyonunda bir an olsun bölgeden ayrılmayarak vatandaşımızın yanında olmuşlardır. 
SAĞLIK ALT YAPIMIZI SİL BAŞTAN YENİLEDİK!
20 yıllık iktidarımız boyunca sağlık altyapımıza yapmış olduğumuz yatırımların ne kadar önemli olduğunu son yıllarda yaşadığımız felaketlerde açık ve net olarak görmekteyiz. Son 20 yılda 750’si hastane olmak üzere, 4 bin sağlık tesisini tamamlayarak hizmete açtık. Son dört yıl içerisinde 20 şehir hastanesi yaptık, 13 şehir hastanesini daha yapıyoruz. Türkiye'nin dört bir tarafında depreme dayanıklı olarak yaptığımız hastane yatırımları karşısında Türkiye muhalefetinin talihsiz hezeyanlarını burada serdetmeyeceğim.

BURSA'DA SİSMİK İZOLATÖRLÜ YENİ HASTANELER YAPTIK
Seçim bölgem Bursa’da 17 ilçemizin tamamında hastanelerimizi yeniledik. Bursa Şehir Hastanesini yaptığımızda depremsellik analizi kötü olan eski hastanelere sadece muhalefet etme adına yapılan kutsama siyasetini de bu milletin unutmayacağını ifade etmek istiyorum. 859 sismik izolatörüyle Bursa Şehir Hastanemiz Covid sürecinde amiral gemimiz oldu. Kısa bir süre içerisinde hizmete açacağımız 923 sismik izolatörüyle Ali Osman Sönmez Devlet Hastanemiz âdeta 2’nci bir şehir hastanesi olarak hizmet verecektir. 


20 YILDA 3 MİLYON 300 BİN KONUT
Türkiye’nin deprem riskini göz önüne alarak sağlıklı şehirler inşa etmek için yirmi yılda 3 milyon 300 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. TOKİ marifetiyle 20 yılda 1 milyon 170 bin yeni konut yaptık, 81 ilimizde 250 bin konutun dönüşüm süreci devam ediyor. 
ANADOLU'YU İHYA EDECEĞİZ 
Son bir yıllık süreç içerisinde yaşadığımız felaketlerde milletimizin yanında olmaya devam ettik; deprem, sel, yangın… Bakın, son birkaç yıl içerisinde 43 bin 179 konutu vatandaşlarımıza teslim ettik. Devlet-millet el ele vererek daha önce yaptığımız gibi Anadolu’yu yeniden ayağa kaldıracağız, yeniden yükselteceğiz, inşa ve ihya edeceğiz; depremden etkilenen 11 ilimizde toplamda 420 bin 325 konut, 143 bin 261 köy evini yapacağız. 2035’e kadar kentsel dönüşüme girmemiş tek bir bina, tek bir konut, tek bir iş yeri kalmayacak şekilde durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz. Bu zorlu süreçte bizler AK Parti olarak Türkiye’mizden, idealimizden ve kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.