İbrahim Şahintaş’tan dikkat çeken yorum; MECBURUZ Dünyada yenilenebilir ve çevreci enerjinin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Yenilenebilir enerjide Türkiye sınırları içinde başı çeken kaynaklar da kuşkusuz ki güneş ve rüzgâr. Son yıllardaki göstergeler dikkate alındığında rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar belirgin bir oranda hız kazanıyor. Bursa..

Tarih : Okunma : 2.662 views Yorum Yap

İbrahim Şahintaş’tan dikkat çeken yorum; MECBURUZ

Dünyada yenilenebilir ve çevreci enerjinin önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Yenilenebilir enerjide Türkiye sınırları içinde başı çeken kaynaklar da kuşkusuz ki güneş ve rüzgâr. Son yıllardaki göstergeler dikkate alındığında rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar belirgin bir oranda hız kazanıyor. Bursa bazında değerlendirdiğimizde de bu sektöre enerji kaynaklarını verimli şekilde kullanmak adına önemli yatırımlar yapılıyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapan şirketlerin de başında yıldızı her geçen gün parlayan Tek Enerji geliyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, Pınar Yeniyiğit’in 5N 1 Konuk programına misafir olurken, Bursa’nın ve Türkiye’nin potansiyeline işaret ederek, mühim bir hatırlatma yaptı: “Her çatıya güneş enerjisi yapmalıyız. Her bir karış toprağı da tarım amaçlı kullanmalıyız.” Bursa başta olmak üzere Balıkesir’den Kahramanmaraş’a, Antalya’dan Rize’ye kadar Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalar yürüttüklerini ifade eden İbrahim Şahintaş, Bursaray’da yapılan yenilenebilir enerji çalışmasını da detaylarıyla anlattı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yatırımla Türkiye’de diğer belediyelere örnek olduğuna vurgu yaptı.

ENERJİ SEKTÖRÜ KRİZE MEYDAN OKUDU!

İşte enerjinin bütün alt kollarına A’dan Z’ye hâkim olan Tek Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş’tan sektörün dünü, bugünü ve yarınına yönelik mühim açıklamalar…!

Yenilenebilir enerji sektöründe pandemiye rağmen yapılan yatırımlar ve büyüme oranları dikkat çekiyor. Mevcut konjonktürde yenilenebilir enerji sektörünü yorumlarsanız özellikle hangi verilere değinirsiniz?

Pandemi döneminde zaman zaman da olsa üretime ara verildi ancak enerji üretimine devam edildi. Enerji sektörü krize meydan okudu. İş insanlarının artık ‘üretime ara verildiğinde ikinci bir kazanç noktamız enerji olacak’ yönünde bir düşüncesi oluşmaya başladı. Bu durum da yenilenebilir enerjiye olan ilgiyi alakayı daha da çok artırdı. Şöyle ki enerji maliyetleri tüm firmalarda ilk 3’e giriyor. Güneş bitmeyen bir enerji ve insanımız bu durumu net algıladı. Allah’ın bir lütfu yenilenebilir enerji. Küresel ısınmayla beraber, güneşten alınan fayda artmaya başladı. Yenilenebilir enerji sayesinde, araçların elektrikli hale gelmesi ve sonrasında havaya salınan zararlı gazların önüne geçilebilir. Aslından yenilebilir enerjiye hem çevre için hem de cebimize yansıyan girdi maliyetleri açısından mecburuz. Yemek içmek kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde bu farkındalığın oluşması bizi memnun ediyor ancak burada en büyük iş de medyaya düşüyor.

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ!

Tek Enerji olarak yenilenebilir enerji alanında attığınız önemli adımlar sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin de dikkatini çekiyor. Tek Enerji’nin hedeflerini anlatırsanız neler söylersiniz?

 TEDAŞ Bursa bölgesinde yıllarca üst düzey görevlerde çalıştım. Bu kurumda çalışırken enerji üzerine uzmanlıklar edindik. 2015 yılında yeteneklerimizi sahaya sürmemiz gerektiğini düşündük. Devlet kadrosunu bırakıp özel sektörde de 5 yıl çalıştım. 2015 yılında Bursa’nın ve Türkiye’nin böyle bir atılıma ihtiyaç duyduğunu düşünüp firmamızı kurduk. İşimizi layıkıyla yerine getirmeye çalıştık ve her geçen gün talep arttı. Halkın, üreticinin, tüketicinin ne istediğini anlamaya çalıştık. Bu kesimleri ‘Yenilenebilir enerjiyle nasıl tanıştırabiliriz?’ diye gece gündüz demeden çabalıyoruz. 5 mühendisimiz ve 26 saha çalışanımızla beraber güçlü bir kadromuz var. Yola Bursa için çıktık ama Türkiye’den de ciddi bir talep var. Balıkesir, Çanakkale, Isparta, Antalya, Ankara, Elazığ, Kayseri, Kahramanmaraş’ta çalışmalar yürütüyoruz. Yakın zamanda Artvin-Rize bölgesindeydim. Orada da çalışmalarımız var ve yakın zamanda kurulumlar gerçekleşecek. Çağrılan her yere büyük küçük demeden gidiyoruz. Bizim çalışmamız, üretmemiz yetmiyor, yenilenebilir enerjinin insanlara anlatılması gerekiyor. Bursa medyası da bu konuya çok ilgili, güzel günlerin bizleri beklediğini düşünüyorum. İşe başlarken öncelikle kendi binamızın çatısını güneş enerji panelleriyle donattık. Bulunduğumuz ‘Yeşil binada’ 98 kilovatsaatlik güneş enerji paneli var, kendi enerjisini kendisi üretiyor. Fazla ürettiğimiz enerjiyi de satarak bir kazanç elde ediyoruz. Devlet üreticilerin ve tüketicilerin santral kurması için, kurulan enerji santralinin 10 yıl boyunca tükettiğinizden fazla üretirseniz eğer,  enerjide alım garantisi veriyor. Fazla üretim için EPDK’nın belirlemiş olduğu birim fiyat üzerinden fatura öder gibi parasını ödüyor. Enerji alan kurum durumundan çıkıp, enerji satan kurum haline geliyorsunuz. Bu işe ilk olarak arazi uygulamalarıyla başlandı. 5 yıl bir amortisman süresi ve 25 yıl panellerin üretim garantisi var. Yani 5 yılda yatırımınızı amorti ediyorsunuz ve 20 yıl boyunca santral sizin için çalışıyor.

TSE BELGESİ ALAN TEK FİRMAYIZ!

Güneş enerji panelleri birçok yönden yatırımcının ilgisini cezbediyor. Peki, yatırımcı bu sektöre girmeden nasıl bir bütçe öngörmeli?

Projelerin, fizibilitelerin hazırlanması, dağıtım şirketlerinden izinlerin alınması, santralin kurulması gibi anahtar teslim iş yapıyoruz. Yatırımcı en geç 5 yıl içerisinde yatırımını amorti ediyor. Çok karlı ve garanti bir iş. Güneş enerji panelleri çatılarda ciddi bir izolasyon da sağlıyor. Bu işe girmek isteyenlere uygulamalı olarak anlatıyoruz. Güneş enerji panellerinin çatılara ve önyüzlere uygulanması işleminde TSE belgesi alan tek firmayız. Yani kurduğumuz santrallerin hepsi TSE garantisi altındadır. İnsanlar gönül rahatlığıyla bu işe sıcak baksınlar.

SEKTÖRE ÖNCE GİRENİN YOLU AÇIK!

Türkiye enerji yatırımlarında Avrupa’da hangi noktada?

Türkiye’yi nüfus yoğunluğu açısından hep Almanya ile karşılaştırıyoruz. Almanya’da güneşlenme saati bin 600, Türkiye’de 2 bin 700 saat. Enerji verimlilik oranlarımız çok yüksek. Güneş enerji sistemleriyle alakalı artık her şeyi Türkiye’de üretebiliyoruz. Yerli üretimin de devreye girmesiyle amortisman süreleri yarı yarıya düştü. Güneş enerjisinde Türkiye, tam yatırım yapılabilir seviyeye geldi. Almanya’ya göre 30 yıl gerideyiz, orada her evin çatısında bu enerjiyi kullanıyorlar. HES gibi uygulamalarla enerji kurulumu yüzde 50 seviyelerine geldi ancak bu durum yeterli değil. Güneş enerjisi hak ettiği seviyenin çok çok altında. Türkiye’de GES’ler yüzde 6-7’ler seviyesinde. Yüzde 40’lar seviyesine çıkacağına yürekten inanıyorum. Elektrikli araçların çoğalmasıyla, enerji ihtiyacımız daha da artacak. Enerjide dışa bağımlılığı azaltabilmemiz için yenilenebilir enerji kaynaklarına şiddetle ihtiyacımız var. Yakın zamanda trafolardaki doluluk oranı artacağı için, güneş enerji santralleri için girişimin bir an önce yapılması gerekiyor. Yani sektöre önce girenin yolu açık. Bir anda güneş enerjisine olan bu yoğunlaşma tüm dünyanın dikkatini çekti. Yabancılar da bu sektörde pozisyon almaya başladılar.

AVRUPA’DA İLK 3’E GİRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM!

Yenilebilir enerjinin ihracat tablosuna ve cari açığa etkileri kın gelecekte nasıl olacaktır?

Ekmek ve sudan sonra en önemli ihtiyaç enerji. Üretmek için, turizm için, çalışmak için, gezmek için enerji lazım. Bir birim üründe yüzde 50’ye kadar enerji maliyeti olan firmalar var. Bu maliyetin güneş enerjisinden kazanılması ihracata ivme kazandıracaktır. Enerjide dışa bağımlıyız, üretmek ve gelişimi için en önemli olgu enerjidir. Devlet yapsın diye beklememek lazım. Bizim ‘Her çatıya güneş enerjisi yapmalıyız. Her bir karış toprağı da tarım amaçlı kullanmalıyız’ diye bir sloganımız var. Kısa sürede Avrupa’da ilk 3’e gireceğimizi düşünüyorum.

ÜRETİCİ FİRMALARIN GÖZBEBEĞİ BURSA!

Bursa’da yenilenebilir enerjide bir atılım olduğunu gözlemliyoruz. Peki, sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bursa sanayi şehri olması dolayısıyla enerji verimliliği ile iç içe olması zaten bir zorunluluk. Şehirde günden güne çatılardaki güneş enerji panellerinin artması vatandaşlar arasında farkındalığın da yükselmesini sağladı. Bütün üretici firmaların gözbebeği Bursa. Herkes burada iş yapmak için can atıyor. Bu kapsamda Bursa, Türkiye içerisindeki en büyük pazarlardan birisi oldu. GES’te Bursa’nın kısa vadede ilk 3 şehir arasına gireceğini tahmin ediyorum. BTSO’nun da bu konu hakkında destekleyici nitelikte çalışmaları var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bey’e de, belediyenin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmasında istekli ve kararlı duruşundan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

default

BURSARAY KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR!

Bursaray istasyonlarında tüketilen elektriğin yüzde 47’sini güneş enerjisiyle üretecek projeyi hayata geçirdiniz. Toplamda 30 istasyonda uygulanacak olan projede hâlihazırda Acemler ve Organize Sanayi istasyonları tamamlandı. Bu örnek projenin detaylarını anlatır mısınız?

Projeyi Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Bey’e sunduğumuzda memnuniyetle karşıladı. En son olarak Acemler ve OSB istasyonlarında kurulumları tamamladık. Ocak ayından itibaren istasyonlarımız kendi enerjisini üretir konuma geçti. Milyonlarca insan burada seyahat ediyor, binlerce insan trafikte bu çalışmaları görüyor. Proje üzerinde bir sene çalıştık ve yeri konusundaki fikir de benden çıktı. Üniversitelerimizde de bu projelerin hayata geçmesi lazım. Türkiye’de metro istasyonlarının çatısına güneş enerji panelleri koymakta bir ilk olduk. Proje kapsamın 30 adet istasyonda kurulumlar gerçekleşiyor. 2 istasyonda çalışmalar tamamlandı, kalan 28 istasyonda da çalışmaların haziran-temmuz aylarında bitmesi hedefleniyor. Diğer illerin belediyelerin de bu projeden dolayı talepleri oluyor. Metro istasyonlarında yap-işlet-devret olarak projeyi başlattık. 10 yıl boyunca projeyi yapacağız ve enerji verimliliği beklentilerin de üstünde. Bursa, enerji haritasında mavi renkte olabilir ancak verimliliği simülasyon değerlerinin daha da yukarısında.

GES’TE RİSK YOK!

Yenilenebilir enerji sektörün devletten beklediği talepler nedir?

An itibariyle enerji santrali kuracak kişilerin Ankara’da Enerji Bakanlığı’na gitmesine gerek kalmadı. Kurulu gücü için üst sınır olan 5 megavat kaldırıldı. Üretiminiz düşse dahi devlet ürettiğiniz enerjinin 10 yıl boyunca garantisini veriyor. Her yatırımın zarar etme olasılığı vardır ancak güneş enerji santrali doğru kuruluşlarla yapılırsa zarar etme olasılığı hiç yok. Güneş enerjisinde risk faktörü sıfır. 10 kilowat altı meskenlerde kurulan güneş enerji panelleri için yasal süreçlerin biraz daha kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Yeni yapılan çatı uygulamalarıyla, bankalar da b çalışmalarla yeni yeni tanışmaya başladı. Güneş santrali kuracak kişiler fatura öder gibi ödemeler yapabiliyor. Enerjiye yönelik düşük faizli kredilerin, GES’leri 2-3 kat artıracağını düşünüyorum.

BURSA BİZİM İÇİN BİR SEVDA!

Pandemi sürecinde Türkiye’nin enerji karnesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de enerji alanında pandemi olmasına rağmen güzel çalışmalar yapıldı. Enerji sektörü diğer sektörlere göre pandemiden pek etkilenmedi. Enerji santralleri tam gaz çalışmaya devam etti. Yatırımlar noktasına pandemi kaynaklı karantina süreçleri dolayısıyla çok az bir etkilenme yaşandı. Sokağa çıkma yasaklarında da durmadık, çalıştık. Bizim için Bursa bir sevda.

İlk yorumu siz yazın