Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın’ı  bilen bilir; İşi gücü- varı yoğu;  Sanayiciyi kalkındırabilmek ve kentin doğu yakasını makus talihinden kurtarıp, Bursa’nın gelişimine yakışır bir görünüm kazandırabilmek için her daim çalışmaktır Yunus Başkan’ın… Sürekli araştırır, her koşulda pozitif düşünür, dünyayı yakından takip eder… Ne yapıp eder;  olmazları oldurur… Ve her daim ; aynen..!  Gürsu OSB ile..

Tarih : Okunma : 1833.629 Yorum Yap

Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın’ı  bilen bilir;

İşi gücü- varı yoğu;

 Sanayiciyi kalkındırabilmek ve kentin doğu yakasını makus talihinden kurtarıp, Bursa’nın gelişimine yakışır bir görünüm kazandırabilmek için her daim çalışmaktır Yunus Başkan’ın…

Sürekli araştırır, her koşulda pozitif düşünür, dünyayı yakından takip eder…

Ne yapıp eder;  olmazları oldurur…

Ve her daim ; aynen..!  Gürsu OSB ile Kestel 2. Bölge OSB’yi birleştirip Türkiye’nin sayılı sanayi bölgeleri arasında yer alan Uludağ OSB’yi kurabilmeyi başarmak  gibi  dört başı mamur projelere imza atar …

Lakin bugünlerde pek bir tepkili Yunus Başkan…

Tahmin edeceğiniz üzere; 

Başkanın tepkisine neden olan mevzu,  hayli  çetrefilli ve bir o kadar da sorunlar yumağı bir projeyle alakalı.. !

Bursa’nın doğu yakasına eşik atlatacak Gürsu Yeni Doğan Kentsel Dönüşümü için bir türlü düğmeye basamamaktan ötürü öyle bir gerilmiş ki Başkan Aydın, ‘ Bir dokun bin ah işit’ misali  oldukça sıkıntılı bir halde ağırladı bizi…

 Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiği devasa kentsel dönüşüm için, Gürsu Belediyesi ile protokol imzalayan Başkan Aydın hala bir arpa boyu yol kat edememekten yakınıyor..!

İlgili belediye ile mutabık olmuşken neden kazmayı vuramadıklarını sordum Yunus Başkan’a..

Sadece bir sebebi olduğunu ifade etti ve aynen şunları söyledi;
  

 ‘Gürsu Belediyesi bize nasıl bir yol izleyeceğimizi yani kaç emsal üzerinden çalışacağımızı bir türlü bildirmiyor. Soruyoruz, cevap alamıyoruz..!’

Başkan Aydın’ın anlattığına göre; Projede sınır değişikliği yapacak olan ULUDAĞ OSB, Gürsu Belediyesi’ne kaç emsal üzerine hareket edelim ? diye sorduğunda, bir değil birkaç kez ‘Projeyi yap, getir’ yanıtını alıyormuş..!

İnanılır gibi değil;

 Neye göre,nasıl, hangi kriterlere göre bir  proje ?

Velhasıl Yunus Başkan, eli kolu bağlanmış  yılan hikayesine dönen dönüşüm ile ilgili Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’tan gelecek yanıtı bekliyor…!

Gelelim bir diğer mühim suale ;

Peki Başkan Işık’tan beklenen yanıt neden  bir türlü gelmek bilmiyor ..?

Tek tek  sorduk Yunus Aydın’a…

İşte detaylar !  

‘CUMHURBAŞKANIMIZI İYİ ANLAMAK GEREK ‘

 Gürsu Belediyesi ile ortak projeniz  Yeni Doğan Kentsel Dönüşümünde protokol imzalamanıza rağmen 1 yıldır İlk kazmayı vuramadınız ..Neden  ?

6 yıldır belediye ile 3 protokol yaptık. Herkesin çok istediğini söylediği proje bir türlü hayata geçirilemiyor. Maalesef siyasi erk Türkiye’de kendi inisiyatifiyle, kendi hür iradeleriyle karar alamıyor. Sayın ‘Cumhurbaşkanı yatay mimari tavsiye etti, dikey mimari demedi’ diye projeler kilitleniyor. ‘Sayın Cumhurbaşkanı neresi için yatay, neresi için dikey mimari’ dedi. Yerel yöneticilerin bunun ayrımını yapması gerek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı çok sayıda  40-50 kat içeren yüksek yapılı projeler var. Yatay mimari döneminin konuşulduğu süreçte alınan ruhsatlar bunlar. Biz burada ‘Toplam  alanın yüzde 40’ını taban alan yapalım ‘diyoruz ancak bir türlü sonuca ulaşamıyoruz. Yerel yönetimler, ilden nasıl tepki alırız, Ankara ne der, Genel Başkanımız nasıl tepki verir…? diye düşünürse bir yere varamayız. Önümüzde kötü örnek olarak Doğanbey konutları var. Ancak Doğanbey şehrin siluetine zarar veren bir yapı. Şu an kimse Yeşil Şehir’i konuşmuyor. Orası da çok yüksek katlı yapılardan oluşuyor ancak konuşlandığı bölge ve zemin niteliği açısından  doğru bir proje. 

İki Yakayı Bir Araya Getirmezsek Sosyal Patlama Yaşarız

Şehrimizin doğu yakasında vakit kaybetmeden yapılması gerekenler var. Ancak yatırımlar hep batı yakasına kayıyor. İki yaka arasında  denge sağlanmazsa bir sosyal patlama kaçınılmaz. Şu tehlikeye de dikkat çekmemiz gerekiyor;  Bebe ve çocuk sektörü bu gidişle ülkemizi terk edecek. Biz Çarşı Vişne Projesi’ni tescil ettirirken bu sektörü korumayı amaçladık. Çünkü tüm dünyada üreticiler, mallarını ürettikleri yerde pazarlar. Ancak bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü İstanbul’a mahkum. Nedeni de Vişne Caddesi’ndeki dağınık yerleşim. Bizim projemizde 5 yıldızlı bir otelimiz, helikopter pistimiz, bankalar, parklar ve sosyal tesisler var. Alım heyetlerinin rahatlıkla üreticilerle temas kurabileceği bir bölge. Ancak bir yol kat edemedik. Neden yine konuyla ilgili yerel yönetimden yanıt bekliyoruz da ondan ..

3-5 KATLI BİNALAR SORUNU ÇÖZMEZ

Çarşı Vişne için neden yanıt bekliyorsunuz Gürsu Belediyesi’inden..?

Çarşı Vişne’yi de Kentsel  Dönüşüm Projemiz içerisinde yaşama geçirmeyi planlıyoruz. Tek sıkıntımız belediyenin bu konudaki anlayışı. 3 bin metrekare OSB alan, zaten  bizim alanımız. Kalan kısım ise vatandaşların alanı. Belediyenin arazisi yok orada. Hali hazırda biz vatandaşın arazisi için, vatandaşla görüşeceğiz tabii ki . Yeni Doğan Mahallesi’nin nüfusu bin 500’lerden şu an 40 binlere çıktı. Tamamı kaçak yapılaşma sonucu oluşan  nüfus yoğunluğu. 3-5 katlı binalar bu sorunu çözmez, daha çok mağduriyet yaratır. Kentsel dönüşüm yapacaksak genelin sorunlarına eğilmemiz gerekiyor.
 

BELEDİYELER BİZİ KENDİLERİNE RAKİP OLARAK GÖRMEMELİ

Gürsu Belediyesi’nden beklentiniz nedir peki ?

Belediyenin bana nasıl bir yol izleyeceğimi göstermesi lazım. Kaç kat çıkacağım, kaç emsal vereceksin? Ben sınır değişikliği yapacağım, proje üreteceğim ancak yerel yönetim bana “projeni yap getir” diyor. Peki ben bu projeyi nasıl modelleyeceğim. Önce 4 emsal konuşulmuştu, sonra 2’ye indi. Şimdi ise ortada emsal falan yok. Böyle bir anlayışa karşı ben nasıl proje getireceğim. Size hangi projeyi getireceğim. Bugüne kadar alternatif çalışmalar için 1 milyon TL’den fazla para ödedik. Bunu biz OSB kasasından karşılamadık.

ULUDAĞ OSB YEREL YÖNETİMİ DESTEKLİYOR

Hastaneler kuruluyor; içindeki teçhizatlar için en büyük desteği biz veriyoruz. Okullar açılıyor; yine en büyük destek bizim tarafımızdan sağlanıyor. Spor kulüplerine en büyük katkıyı biz veriyoruz. Belediyeler bizi kendilerine rakip olarak görmemeli. Belediyelerin işlerini biz yapıyoruz. Tek amacımız şehrin doğu yakasının gelişmesi. Biz kimseyi kendimize rakip olarak görmüyoruz. Niye bugüne kadar yol kat edemedik ..? diye herkes kendini sorgulamalı.

GEREKİRSE ÇARŞI VİŞNE’Yİ ULUDAĞ OSB TEK BAŞINA YAPACAK ..!

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’la bir irtibat kurdunuz mu?

 Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, başarılı bir belediye başkanı. Ancak konuya vakıf olmak ayrı bir konu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da konuyu aktardık. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmelerden bir sonuç alamazsak Çarşı Vişne Projesi’ni kendimiz yapacağız. Ancak bunun sonucunda proje birçok özelliğini kaybedecek. Alım heyetleri için birçok avantaj ortadan kalkacak. Şu konuda da uyarmak istiyorum. Eğer 10 yıl sonra bu ülkeyi bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü terk ederse suç bizim değil. Bizim mevcut projemiz hem üreticilerin hem de alım heyetlerinin bütün ihtiyaçlarını karşılıyor.

BOYAHANE VE OKULLARIN BİTİŞİK OLMASINDAN VİCDANEN RAHATSIZIM

OSB içinde boyahane ve okullar bitişik. Ben vicdanen bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Kentsel dönüşüm alanında okulun dibinde boyahane vardı, yıktık. 6 yıldır bu insanları bekletiyoruz. Bir mağduriyet ortaya çıktı. Şimdi bekleyecek zamanımız kalmadı. OSB  İçerisinde yer verdik ama takas işlemini yaptıracağız ki mevzuata uygun hale gelsin. Bunun için belediyenin bize kaç emsal vereceğinin cevabını  bekliyoruz. Amacımız belediye ile beraber hareket etmek. O zaman Çarşı Vişne Projesi’ni de uygulayabileceğiz.

HAVA KİRLİLİĞİNİN NEDENİ KAÇAK YAPILAŞMA

Kısa süre sonra yaşama geçireceğimiz bir başka mühim projemiz daha var. Hem Gürsu, hem Kestel,  hem de Yıldırım’ı ilgilendiriyor. Kentin doğu yakasında bir istihdam merkezi olacak ve sanayicilerimizi de ucuz enerjiye kavuşturmuş olacağız. Bir buhar enerjisi santraliyle sanayicimizin ucuz enerji ihtiyacını karşılarken çevreye dost bir yatırımı da hayata geçireceğiz.  Karbondioksit salınımı yüzde 90 oranında azalacak. Maalesef zehir soluyoruz. Türkiye’nin en kirli havası Bursa’da. Doğu yakasında üç OSB yan yana. Ancak ölçümlere bakıldığında bu kirliliğin kaynağının sanayi olmadığı ortaya çıkıyor. Kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerde hava kirliliği oranları çok daha üst seviyelerde. Sırf bu oranlar bile doğu yakasında kapsamlı ve acil bir kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunun bir göstergesi.

Hızlı tren çalışmaları gündeme gelince sizde şehrin doğusunda bir istasyon ihtiyacı olduğunu belirttiniz. Ayrıca bir lojistik merkezi çağrınız da oldu.Her iki konuda gelinen nokta nedir?

Hedefimiz 2020’ydi. ama hızlı tren projeleri aksadı. 2030 sonrası lojistik taşımacılık demiryolları ile yapılacak. Ardından lojistik merkezi oluşacak. Ancak şimdi bu merkez TEKNOSAB’a kaydırılmaya çalışılıyor. Biz bu hamlenin  yanlış bir adım olduğunu söylüyoruz. Şehrin doğu yakasına kazandırılırsa bu bölgelerin gelişimine katkı sağlayacak. Sabah ve akşam saatlerinde trafiğin içinden çıkılmaz bir hal aldığını görüyoruz. İstihdam batıda, asgari ücretle çalışan işçiler doğuda. Trafikte çok uzun zaman  geçiren insanların yıpranması demek bu. İşin içine bir de yük taşımacılığı girdiğinde trafik içinden çıkılamaz bir hale gelecek. Bu durumu dengelememiz gerekiyor. Yöneticiliğin de gereğidir bu aynı zamanda. Şehrin iki yakası da yatırımı hak ediyor.

ÜLKEMİZE YAPILAN HER YATIRIMIN DESTEKÇİSİYİZ

Türkiye artık kendi yerli otomobilini üretecek. Sizde bu otomobilden 250 tane alacağınızı duyurdunuz. Yerli otomobilin Uludağ OSB’ye ve Bursa sanayisine katkısı ne olacaktır sizce?

Bu yatırım Bursa’ya hizmettir. Bursa artık bir sanayi şehridir. Otomotiv sektöründe de uzmanlaşmıştır. Türkiye’nin en büyük otomotiv firmaları burada. Bu firmalarla birlikte zengin bir yan sanayi ağına da sahip. Türkiye’de üretilecek bir arabanın pazarı tüm dünya olmalı. Yerli otomobilde  hedefimiz 2022’de rekabete girmek. Ancak rakiplerimiz şu an ürünlerini pazarlıyor. Sadece iç pazarı hedeflersek bu yatırımın ömrü uzun olmaz. Analizimizi iyi ve kapsamlı  yapmamız gerekiyor. Bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Yeri otomobilin tasarımından parçaları üzerinden yabancılık vurgusu yapılmış, eleştiriler yöneltilmişti. Ancak işin doğrusu bu değil. Global bir dünyada yaşıyoruz ve artık fabrikalar böyle kuruluyor. Yarın yerli otomobilin Bursa’ya büyük katkıları olacak. İstihdam yaratacak, yan sanayi oluşturacak. Bu yatırıma karşı çıkmak ülkenin geleceğine karşı çıkmak demektir. Türkiye’ye yapılan her yatırımın yanındayız ve destekçisiyiz. Çağımızın alperenleri iş adamlarımızdır.

2023’E KADAR TÜM PROBLEMLERİNİ AŞMIŞ BİR OSB

Türkiye’de işsizliğin temel nedenlerinden biri mesleksizlik. Siz de bu sorunu aşma için eğitimi destekliyorsunuz. il Milli Eğitim Müdürlüğü’yle bir protokol de imzaladınız. Protokolle amaçlanan nedir ?

Eğitim sorunundan kaynaklanan ciddi bir sıkıntımız var;  Ara eleman eksikliği..! Okul sanayi işbirliği projeleri yaptık. Öğrencilerimize sanayinin kapılarını açtık. Bunun yanında kendi ara eleman ihtiyacımızı karşılayacak teknik kolejler kuracağız. En az iki tane düşünüyoruz. Projemiz tamam; kamulaştırma işlemlerindeki aksamalardan dolayı  bazı sıkıntılar yaşadık ama çok yakında temelleri atılmış olacak. Hedefimiz 2023’e kadar tüm problemlerini aşacak bir OSB’ye dönüşmek.