YENİŞEHİR’DE ÇOCUK OLMAK BEDAVA..! Türkiye’de geleceğimiz çocuklarımıza en çok yatırım yapan, hatta ve hatta ‘Çocuklarımıza her şey bedava’ sloganı ile çalışan tek Belediye’nin Bursa sınırları içinde olduğunu biliyor muydunuz ..? Bi çoğunuzun bilmediğinden  eminim…   O zaman anlatmaya başlayalım;  Yerel seçimlerde Cumhur İttifakı kapsamında MHP’ye verilen tek ilçe olan  Yenişehir’den aday çıkarılan ve seçimi hiç de..

Tarih : Okunma : 1858.423 Yorum Yap

YENİŞEHİR’DE ÇOCUK OLMAK BEDAVA..!

Türkiye’de geleceğimiz çocuklarımıza en çok yatırım yapan, hatta ve hatta ‘Çocuklarımıza her şey bedava’ sloganı ile çalışan tek Belediye’nin Bursa sınırları içinde olduğunu biliyor muydunuz ..?

Bi çoğunuzun bilmediğinden  eminim…  

O zaman anlatmaya başlayalım; 

Yerel seçimlerde Cumhur İttifakı kapsamında MHP’ye verilen tek ilçe olan  Yenişehir’den aday çıkarılan ve seçimi hiç de zorlanmadan kazanan  Belediye Başkanı Davut Aydın için konu çocuklar olunca akan sular duruyor ..!

Gerçekten de abartmıyorum;

Bundan tam 28 yıl önce  şu an başkan olduğu ilçe belediyesinde çalışmaya başlayan ve çeşitli kademelerde görev alan Davut  Aydın belediye başkanı olur olmaz da  ‘ Önce çocuklarımız’ diyerek kolları sıvamış ve ‘Çocuklara Her şey Bedava’ mesajıyla yola çıkmış..!

Seçim beyannamesinde açıkladığı 16 projeden 7’sini, daha  göreve geleli henüz 1 yıl bile olmadan gerçekleştirmeyi başarabilen başkan olarak da dikkat çekip taktir gören Davut Aydın’ın kararıyla  Yenişehir Sosyal Tesisleri’nde çocuklara her şey bedava olmuş..

Akabinde kapalı oyun alanında çocuklara yine her şeyin ücretsiz olduğunu duyurmuş Davut Başkan..

Tabii ki aileleri de unutmamış  ve oyun alanına hafta sonu çocuklarıyla birlikte gelen ailelerin tümüne sudan ucuz fiyatlarla kahvaltı imkanı da sağlamış.

  Yenişehir’de çocuklara mesai saatleri  içinde halı saha da  ücretsiz.

 Yüzme havuzu yine özellikle hafta sonları ücretsiz olarak Yenişehirli çocukların emrine amade..

Havuzdan en çok da engelli çocuklar faydalanabiliyor.

Yalnızca engelliler için ilçeye çok yakında  bir park yapmayı da planlayan Başkan Aydın mütevazi tavrıyla ‘Halkımız inşallah bu hizmetten de memnun kalır. Engelli çocuklarımız için Yenişehir’de engel tanımıyoruz’ değerlendirmesini yapıyor.

İlçedeki sinema salonunda hafta sonlarında film gösterileri de ücretsiz ..! 

Dahasını da  sayayım ;

Çocuklar ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutabilmek için spor okulunu da bedava yapan Davut Başkan, gerekli tüm malzemeleri de ücretsiz olarak temin ediyormuş.

Tiyatro da bedava çocuklara ..!

Üniversiteye hazırlanan gençleri de unutmamış Sn. Başkan ..

   Şu anda Yenişehir’de  Halk Eğitim 43 öğrenciye üniversiteye hazırlık eğitimini bedava veriyor.

Bugün üniversiteye hazırlık  kurslarında  yıllık ücretlendirmenin en az 8 bin TL olduğu aşikar. 

Bu tabloda kabaca bir hesap yaparsak Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın ücretsiz kurs hizmetiyle,  43 öğrenci ailesinin  344 bin lirasının ceplerinde kaldığı net ortada ..!

Üniversiteye hazırlanan bu öğrencilerden güzel haberler alıyormuş Başkan Aydın…

 İl genelinde yapılan deneme sınavlarında 3 Yenişehirli öğrenci ilk 20’ye girmeyi başarmış.

Bu arada yeri gelmişken ‘Yenişehir’in 5 ayrı noktasına yapılan ve Türkiye’de henüz  örneği olmayan  akıllı durakları ilçeye yolunuz düşerse mutlaka inceleyin’ derim..

Vallahi imrendim.

Mükemmel bir hizmet .

18 metrekare kullanım alanında kapalı camekanlı  Wi-Fi uyumlu, otomatik kapılı, ısıtma ve soğutma sistemli klimalı..

Üstelik içinde kitaplığı da mevcut. Engelli vatandaşların akülü araçları için ücretsiz şarj, cep telefonları ve tabletler için ücretsiz şarj, televizyon…

 Güvenlik için kamera  sistemi de var.

Helal Olsun Davut Başkan’a..

Örnek olsun diyelim ve detaylara geçelim;

ÇOCUKLAR DA  DAVUT BAŞKAN DA MUTLU …!

Yenişehir’de en çok etkilendiğim tablo, çocuklara yönelik ücretsiz hizmetler Sn. Başkan..  Bu hizmetleri gerçekleştirirken neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Seçim beyannamemizde 16 başlık var. 7’si çok şükür  bitmek üzere.  Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik. Göreve geldiğimizde İlçemizin sakinleri, çocuklarıyla hoşça vakit geçirebilmek için ilçemiz sınırlarına çıkmak zorundaydı. Diğer yandan maddi imkansızlıklar nedeniyle  çocuklarını mutlu edemeyen aileler de var. İşte bu iki sebepten ötürü çocuklarımızı mutlu etmek için bazı kararlar aldık. Yenişehir Belediyesi Sosyal Tesisi ve kapalı çocuk oyun alanını ücretsiz çocuklarımıza açtık . Çocuklarımız kum havuzu dahil tüm kapalı oyun alanlarını ücretsiz değerlendirmeye başladılar. Bunun yanında ailelere hafta sonu kahvaltı hizmeti veriyoruz. Burada bir kar göz etmiyoruz. Son derece ucuz bir hizmet. Tek isteğimiz aileler, çocuklarıyla birlikte hoşça vakit geçirsin. İnanın ben orayı ziyaret ettiğimde oluşan atmosfer  beni çok mutlu ediyor. Aileler de bu hizmetler için nerede görürlerse görsünler bizzat şükranlarını iletiyorlar. Bu tablo  da beni çok mutlu ediyor.

Mesai saati içinde halı saha ücretsiz. Yüzme havuzumdan hafta sonlarında belirli saatlerde özellikle engelli çocuklarımız ücretiz bir şekilde yararlanıyor. Bu hizmeti de çok önemsediğimi belirtmem gerekiyor. Engellilerle ilgili her şeyi yapıyoruz. Sadece onların kullanabileceği bir park yapacağız. İnşallah memnun kalırlar bu hizmetten. Çocuklarımızın derslerini etkilememesi adına hafta sonları film gösterileri de yapıyoruz. Orada bir sinema salonumuz var. O hizmet de çocuklarımız için bedava.

Aynı zamanda çocuklarımızı spora yönlendiriyoruz. Bizden önceki dönemde spor okulundaki çocuklarımız belli bir ücret karşılığında bu hizmetten yararlanıyordu. Biz spor okulumuzda da her şeyi bedava  kaldırdık. Çocuklarımızın malzemelerini tamamen kendi imkanlarımızla tedarik ettik. Şöyle düşünmek lazım; Çocuklar burada spor yapmasalardı nerede olurlardı? Bu düşünceyle yola çıktık.

Yenişehir’de kapalı pazar yeri seçim vaatlerinizde de yer alıyor. Ne zaman faaliyete geçecek..?

Kapalı Pazar Alanı bizim için olmazsa olmaz bir proje. Mart ayı gibi ilk kazmayı vuracağız. Projeyle ilçemizdeki önemli bir eksiklik giderilecek. Yenişehirliler modern ve ferah bir ortamda alışveriş yapma olanağına kavuşacaklar. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, desteklerinden dolayı ilçe halkım adına teşekkür ediyorum. Dere ıslahı projelerimiz de onaylandı. 3 tane deremiz var. Islah çalışmalarına yakında başlıyoruz.

AKILLI DURAK SAYISI ARTACAK

Akıllı duraklarınızla da mükemmel bir hizmet sağlıyorsunuz halkınıza . Böyle bir hizmeti üretmek fikri nasıl oluştu  ?

Vatandaşların araç bekleme sürelerini konforlu ve modern bir şekilde geçirebilmeleri amacıyla yeni Devlet Hastanesi, Heykel Meydanı, Yenimahalle, Akçeşme İlkokulu ve Atakent Sitesi bekleme duraklarının akıllı duraklar yerleştirildik. 18 metrekare kullanım alanına sahip akıllı duraklarda, otomatik kapı, ısıtma ve soğutma sistemli klima, kitaplık, engelli vatandaşların akülü araçları için ücretsiz şarj, cep telefonları ve tabletler için ücretsiz şarj, televizyon ve güvenlik kameralarının bulunuyor. Vatandaşlarımızın konfor ve güvenliği için tüm detaylar düşünüldü. Bir tanesinin daha yapımı devam ediyor. İnşallah zaman içinde bu sayıyı artıracağız.

İLÇEMİZİN 50 YIL SONRASINI DÜŞÜNÜYORUZ

Bu hızla giderseniz kısa sürede 16 projenin  tamamını yaşama geçireceksiniz gibi gözüküyor. ‘Yenişehir’de mutlaka olmalı’ dediğiniz bir proje var mı? Hedefiniz nedir?

Memleketimizin ve belediyemizin durumu belli. Gerçekleştiremeyeceğimiz şeylerin sözünü vermedik. Yenişehirimizin ihtiyacı olan ve olması gereken projelere yöneliyoruz. Şu anda Büyükşehir’le birlikte 7 tane köyümüzü suya kavuşturduk. Yıllık 8 milyon TL’lik bir tahakkuk vardı. Fakat bu 7 köye yapılan hizmet 17 milyon TL’ye ulaştı. Burada önemli olan  insanlarımızı suya kavuşturmamız oldu.

OSMANGAZİ LİSESİ ALANI İLÇE MEYDANI OLACAK

Atatürk Anıtı’nın yanındaki 13 bin metrekarelik bölgede Yenişehir Osmangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi vardı. Ben göreve geldiğimde burası belediyeye geçti. Olası bir depreme karşı dayanıklı değildi. Biz de yanındaki arsaları satın alarak Milli Emlak’a okul yapma şartıyla devrettik. Şişe Cam Fabrikası’na bir okul yaptırttık. Osmangazi Lisesi öğrencilerimiz artık bu okulda eğitim görüyor. Burası için birçok spekülasyon üretildi. ‘AVM yapılacak, etrafında dükkanlar olacak’.. vs. Ancak biz sadece meydan ve park yapacağız. Altında da otopark olacak. Otoparka gerek var mı diye düşünenler olabilir ancak biz ilçemizin 50 yıl sonrasını düşünmek zorundayız. Meydan projesi bizim için önemli. Çünkü bir şehir meydanlarıyla güzeldir.

Sizi siyaseten sadece Yenişehir değil, Bursa’da tanıyor. 28 yıllık bir yerel yönetim tecrübeniz var. Cumhur İttifakı çerçevesinde Bursa’da MHP’nin tek adayıydınız ve seçildiniz. MHP ilk kez Yenişehir’de sizinle birlikte belediye başkanlığı kazanmış oldu. O süreci kısaca değerlendirir misiniz? Belediye Başkan adaylığını bekliyor muydunuz?

Aile olarak siyasetle hep ilgiliydik. Babam geçmiş yıllarda Yenişehir’de Adalet Partisi yönetiminde yer almıştı. Ağabeyim de uzun yıllar DYP’de ilçe başkanlığı, yöneticilik ve belediye meclis üyeliği yapmış bir isim. Yeğenim belediye meclis üyesi. 40 yıldır politikanın içinde olan bir aileyiz. Bana geçmiş dönemlerde de adaylık teklif edilmişti ancak kısmet bugüneymiş.

 Yenişehir ekonomik olarak  özellikle hangi alanlarda gelişmeli? Tarıma yapılan destekler nedir? Bu alanda belediyenin tasarruflarından söz eder misiniz?

Benden önce görev yapan tüm belediye başkanlarımıza, belediye personellerimize teşekkür ediyorum. Her biri işlerini layıkıyla yapmış vaziyette. Bizim en büyük avantajımız  yüklü bir borç tablosu devralmamamız oldu. Altyapının da büyük ölçüde tamamlanmış olması bizi memnun etti. Devlet ağlama duvarı değildir, devamlılık arz eder. Gerektiğinde kaynağınızı mevcut imkanlarla oluşturmak durumundasınız. Yenişehir maalesef kabuğunu kırmayı başaramadı. Biz bunu yapmak istiyoruz. Yenişehir’e her geldiğinizde ilçemizin daha modern bir kimliğe büründüğünü göreceksiniz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la ve Cumhur İttifakı çerçevesinde AK Parti ile diyaloglarınız  nasıl?

Hiçbir sıkıntımız yok. AK Parti’nin başkan ve vekilleriyle  ile de sürekli görüşüyoruz. Sıcak ve samimi diyaloglarımız var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı İnegöl Belediye Başkanlığı döneminden de tanıyorum. O günden bugüne diyaloglarımızda bir şey değişmedi. Kendisine Yenişehir’e verdiği

desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum. Kol kola birlikte hizmet üretiyoruz.

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için de çözüm üretiyorsunuz. Bu alanda neler yapıyorsunuz?

Şu anda Halk Eğitim’de 43 çocuğumuz üniversiteye hazırlık eğitimi görüyor. Bugün üniversite eğitimi kursu veren kurumlar en az 8 bin TL. Kabaca bir hesap yaparsak 344 bin TL ailelerimizin cebinde kalmış oldu. Ayrıca bu kurslar için de öğrencilerimiz İnegöl ya da Bursa’ya gitmek durumunda kalacaktı. Biz öğrencilerimizin kitaplarından kalemlerine kadar her şeyini düşünüyoruz. Onların başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerini arzu ediyoruz. Şu anda bu kardeşlerimizden de gurur verici haberler alıyoruz. İlk genelindeki deneme sınavlarında ilk 20’nin içerisinde 3 tane kardeşimiz var. İnşallah her biri çok iyi üniversiteleri kazanacaklar. 

Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi’nde Yenişehirliler hangi eğitimleri alacaklar?

Tarihimizde ilk defa Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi projesiyle BEBKA’dan hibe desteği aldık. Külliyede kurulacak Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi’nde, girişim ve yenilikçilik alanlarında fikirleri olanlar, bu fikirlerini hayata geçirme olanağı bulacaklar. Proje kapsamında kadın girişimciler için koza işleme ve iğne oyası gibi el sanatları ürünlerinin yapılabileceği atölye kurulacak. Kadınlarımız eğitim sonrası kendi işletmelerini açabilecekler. 7 ile 12 yaş arası çocuklara yönelik 3D yazıcı ve robotik kodlama sistemleri bulunan bir atölye kurulacak. Okulundan mezun olmuş gençler de uygulamalı girişimcilik eğitimleri alabilecekler. Bu gençlerimize, görevli girişimcilik uzmanlarımız yol gösterecekler. Çiftçiler içinse tarımsal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Tarımsal işletme kurmak isteyenler buradaki eğitimlerde gerekli destekleri alabilecekler.

Yenişehir Devlet Hastanesi için de önemli destekleriniz var. Bu destekleri bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Şu anda Mustafa Esgin vekilimiz üstüne basa basa bu konuyla ilgilendi. Sizin aracılığınızla kendisine bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Tomografi ve diyaliz ünitemiz şu anda işleme başladı. İnegöl’e, Bursa’ya gidiyordu hastalarımız artık gitmelerine gerek kalmadı. Yenişehir’de tedavi olabiliyorlar. Artık tedavi vatandaşımızın ayağına geldi.

Yenişehir turizmle tanışmakta geç kaldı. Tarihi ve kültürel açıdan çok zengin ancak bu potansiyelin yeterli kullanılamadığını düşünüyorum.  Yenişehir’de turizmi canlandırmak için nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Yarhisar’da turizm köyü oluşturuyoruz. Kozören Çamlığı’nı da Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiraladık. Belirli bir bölümünü tel örgüyle çevirdik. Projesini Orman Bölge Müdürlüğü’ne sunduk. Tarihi yerlerle ilgili tabelalar tamamlandı.  Kent sakinlerinde de tarih bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Yenişehir Bursa fethedilmeden önce Osmanlı Devleti’nin 1301 ile 1326 yılları arasında başkentliğini yapmış bir şehir. İlk hutbe Yenişehir Kumluk Cami’nde okundu. İlk paranın basıldığı yer de Yenişehir oldu. Yani İlçemiz tarih turizminde başlı başına  bir hazine. Amacımız bu alanda öne çıkmak..!

SANAYİDEKİ ARAZİLERİ KAMULAŞTIRACAĞIZ…! 

Yenişehir dışarıya göç veren bir ilçe. Göçün önüne geçmek için istihdamın desteklenmesi gerekiyor. Sanayi bölgesinde yapıların artırılması, yeni fabrikaların açılması için ne gibi girişimlere imza atacaksınız?

Türkiye’de belediye tarafından kurulan tek OSB’ye sahibiz. Başkanı da benim. Geçmişte oradan birçok insan yatırım için arsa satın almış. İş adamı değiller.  Biz oradaki uygulamayı değiştirdik. Arsa sahipleri eğer fabrika kurmazlarsa arazileri kamulaştırılacak. Şu an askıda. Yatırım için gelenlere arazi gösteremiyorduk. Bu durumu değiştirecek bir adım attık. Askı süresi bittiğinde yatırımcıları davet edeceğiz. 100 hektarlık bir boş alanımız var. İnşallah Yenişehir için hayırlı bir yatırım olacak. 

Yenişehir’de büyüyen bir çocuk olarak hiç aklınıza geldi mi ‘Bu şehri  bir gün ben yöneteceğim’ fikri?

Belediye 1990 yılında girdiğimde ben belediye başkanı olacağım diye düşünmedim. Ama görev yaptığım 28 yıl boyunca hiç kimseyi geri çevirmedim. Yenişehir halkı da beni belediye başkanlığıyla taçlandırdı. Hala hizmet etmeye devam ediyorum.  ‘Memleket işi gönül işidir’ diyen bir Cumhurbaşkanımız, ‘Vatan olmazsa belediye başkanlığı neye yarar’ diyen bir Genel Başkanımız var. Her siyasi görüşe saygımız var ve Yenişehir’de her kesimin desteğini aldığımızı düşünüyoruz. Ben ilk meclis toplantısında meclis üyelerine “hizmet yapmasak dahi ben belediye başkanı olarak sizler de meclis üyesi olarak Yenişehir halkının dertlerini dinlememiz, örnek almamız lazım. Her partiden meclis üyesi var. Yenişehir’i Yenişehirlilerle birlikte yönetiyoruz. Ben buradan dışarı çıktığımda iki kişiyle karşılaştığımda bana oy vereni değil oy vermeyeni kucaklayacağım “dedim . Böyle başladık bu işe, böyle de devam edeceğiz.