Bursaspor’un acı kaybı!

Bursaspor’un efsane isimlerinden 76 yaşındaki Osman Uçaner hayatını kaybetti. Uçaner’in vefatı Bursaspor camiasını yasa boğdu. Bursaspor tarihinden bir yaprak daha düştü… Osman Uçaner, Girne’de yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. 1966-1978 yılları arasında aralıksız olarak Bursaspor formasını giyen Uçaner, 1974 yılında Rumlara esir düşen kaleci olarak biliniyordu. OSMAN UÇANER KİMDİR? Türk spor kamuoyunda ‘Bursasporlu Osman’ diye tanınan, 12..

Bursaspor’un acı kaybı!
Tarih : Okunma : 1262.24 Yorum Yap

Bursaspor’un efsane isimlerinden 76 yaşındaki Osman Uçaner hayatını kaybetti. Uçaner’in vefatı Bursaspor camiasını yasa boğdu.

Bursaspor tarihinden bir yaprak daha düştü… Osman Uçaner, Girne’de yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.

1966-1978 yılları arasında aralıksız olarak Bursaspor formasını giyen Uçaner, 1974 yılında Rumlara esir düşen kaleci olarak biliniyordu.

OSMAN UÇANER KİMDİR?

Türk spor kamuoyunda ‘Bursasporlu Osman’ diye tanınan, 12 yıl boyunca 1.90’ı geçen boyu ve sağlam fiziğiyle Bursaspor’un kalesini koruyan Uçaner, 2 yıl süreyle de Galatasaray’ın kalesini korumuştu. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlamasından kısa bir süre önce eşi ve çocukları ile tatil için gittiği Limasol’da Kıbrıs harbi başlamış ve Rum Milli Muhafız Ordusu tarafından tutuklanarak esir alınmıştı. Tam 94 gün boyunca ailesiyle birlikte esir muamelesi gören Uçaner ailesi, Bursasporlu yöneticilerin FIFA’ya girişimleri sonucunda serbest bırakılmıştır. Serbest kalmasının ardından Türkiye’ye dönen Uçaner, Bursaspor’daki kariyerine devam etmiş, 1978 yılına kadar yeşil beyazlı formayı terletmiştir. Osman Uçaner’e Bursasporlu yöneticiler 1979 yılında jübile yapmışlardır.

İlk yorumu siz yazın