SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Orhangazi'de ki araç sayısı nüfus ortalamasının üstünde!

Her geçen yıl nüfus sayısının arttığı yaklaşık 85 bin nüfuslu Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 2023 yılı itibariyle ortalama 20 bin olan araç sayısı 2024 yılı itibariye diğer yıllarda olduğu gibi artış göstererek yaklaşık 25 bin'e dayandı. Nüfus ortalamasına göre araç sayısının çok fazla olduğu Orhangazi'de motosiklet kullanım oranında ki artışta geçtiğimiz yıllara göre dikkat çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 12:45
Kaynak: Bursada Bugün
Bursa Orhangazi'de ki araç sayısı nüfus ortalamasının üstünde!

FATİH MISIR / BURSADA BUGÜN

Orhangazi'de neredeyse tüm cadde ve sokaklarda yoğun bir şekilde görülen trafik, ilçede ki otopark eksikliği nedeniyle zaman zaman zirveye çıkıyor, özellikle ana caddeler ve bu caddelere çıkan sokaklarda düzensiz park edilen araçlar geçişleri büyük ölçüde engellerken bu yüzden gün içinde polis ekiplerine çok sayıda ihbar gidiyor. Gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hale dönüşen bu sorun ise her yıl daha da artıyor.

Orhangazi ilçesinde yaşanan bu sorunun her geçen yıl artmasının bir diğer nedeni de trafikte ki araç sayısında ki yükseliş.

İlçede yaklaşık 17 bin trafiğe kayıtlı araç olurken, başka ilçe ve illere kayıtlı olarak kullanılan araçlar ile birlikte bu sayısı yaklaşık 25 bine dayanıyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 20 bin olan bu sayının son bir yıl içinde yaklaşık 5 bin arttığı görülürken, İlçede en fazla kullanılan araçların başında otomobil geliyor 2. sırada ise yine son yıllarda kullanım sayısında artışı ile dikkat çeken motosiklet bulunuyor.

Orhangazi'nin yeni otoparklara ve trafik düzenlemesine ihtiyacı var

Orhangazi de araç sayısı ilçe nüfusunun yarısından fazla olması nedeniyle yaşanan otopark sorunu artık ilçenin şehir merkezinin en büyük sorunu hale geldi. Park yoğunluğu nedeniyle insanlar araçlarını kaldırımların üzerine park etmek zorunda kalıp, park bulamayan sürücüler ise araçlarını uzun vadeli yol üzerine park ederek arkasından geçecek diğer araçları düşünmeyip diğer vatandaşların ulaşımı olumsuz etkileniyor.

Bu durumun yetkili kişiler tarafından çözüme kavuşulması beklenirken vatandaşlar şehir merkezi için ücretsiz otopark talebinde bulunuyor. İlçe de günden güne artan araç sayıları ve her gün kilitlenen trafiğe karşı çözüm çalışmaları başlatmayan yetkililere yönelik tepki gösteren vatandaşlar, ilçe de ücretsiz otoparkın olmadığını ve bunun Orhangazi'ye çok ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.