SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa İl'de kongre heyecanı

CHP Bursa İl Kongresi Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenleniyor. İl Başkanlığı'na aday olan 3 isim bulunuyor. Gerçekleştirilen kongrede, Turgut Özkan, Nihat Yeşiltaş ve Gürhan Akdoğan il başkanlığı için yarışacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 15:22
https://www.bursa5n1k.com
CHP Bursa İl'de kongre heyecanı

CHP Bursa İlçe kongrelerinin ardından bugün de CHP Bursa İl Kongresi gerçekleştiriliyor. 3 adayın olduğu kongre Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenleniyor. Aday isimlerin arasında Turgut Özkan, Nihat Yeşiltaş ve Gürhan Akdoğan yer alıyor. 

Gerçekleştirilen kongreye, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, CHP Osmangazi Belediye Başkan adayı Erkan Aydın, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, CHP Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten, CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Uslu, CHP Genel Başkan adayı Örsan Öymen, CHP MYK Üyesi Lale Karabıyık, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan katıldı. 

Kongrede 644 delegenin oy kullanması bekleniyor.

CHP Bursa İl Kongresi'nin divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan yönetecek.

BLOK LİSTE İLE SEÇİME GİRİLECEK

Kongrede yapılan  oy çokluğu ile blok liste seçimine girileceğine karar verildi

CHP Genel Başkan aday adayı Örsan Öymen'in konuşmasından satır başları şöyle; 

Her zaman çoklu nedensellik vardır. Birçok neden vardır. Bunları doğru tespit edersek çözümü bulabiliriz. Ama bir mesele daha var. Yüzde 48 meselesi. Fakat daha önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet partilerine gösterdikleri adayların toplam oyu da yüzde artan yok. Elbette ki tek adaylar yerine dönüş olması başarıdır. Biz de yönetime yönelik bütün eleştirilerimizi seçim döneminde askıya aldık. CHP'limizin, genel başkanımızın kazanması da yoğun bir çaba sarf ettik. Oyunuzu verdik. Fakat ne yazık ki daha önce muhalefetin yüz 78 oy bu seçimde de dediğim gibi bunların birçok nedenlerinden bir tanesi AKP hükümetinin baskıları. AKP uyguladığı baskılar bu sonuçlarda elbette etkili olmuştur. Ancak bu tek nedenle ilgili birçok neden vardır. Bazı nedenlerde bizim aslında ortadan kaldırabileceğimiz, yani sorun olduğumuz diyelim isterseniz. AKP'nin baskılarını aşamadıysak en azından başka aşabileceğimiz meseleler  vardı. Onları ne yazık ki yönetim başaramadı. 

"YÜZDE BİR, İKİYİ BULMAYAN SİYASİ PARTİLERE 38, 39 MİLLETVEKİLLİĞİ HEDİYE EDİLMİŞTİR"

Parti demokrasi unsurudur. Parti içi demokrasiden seçim sonuçlarına ilgisi nedir? Şöyle parti içi demokrasi olmadığı için konular, sorunlar parti içinde yeterince tartışılmadığı için ilçe ve il örgütleri devre dışı bırakıldığı için parti meclisi dahi parti meclislerindeki tüzüğümüze göre politikalar kararların alındığı organların parti meclisinden bile ne yazık ki birçok konu tartışılmamıştır. Oligarşik bir yapı seçimle ilgili karar veren almıştır. Ve bunun sonucunda da birçok lojistik, stratejik ve ideolojik hata yapılmıştır. Umarım kurultayda bunları daha uzun uzun anlatma fırsatı bulabilirim. Ama belki birkaç örnekleme yapabilirsek milletvekili listede oyu yüzde bir, ikiyi  bulmayan siyasi partilere otuz sekiz, otuz dokuz milletvekilliği hediye edilmiştir. 

"DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY OLMADI"

Kılıçdaroğlu ile hiçbir kişisel sorunum yok. Ben o zaman da aynı konularda parti içi demokrasi, partinin sağa savrulması konusunda Deniz Baykal'a da anlattım. Değişen hiçbir şey olmadı. İsimler değişti sorunlar değişmedi. Bazı arkadaşlarımız değişimden söz ediyor. Değişimin içini doldurmamız gerekiyor. Neler değişecek? İnsanlar mı değişilecek? Bu ilkesizliği bir kenara atacak mıyız? Ön seçim yapabilecek miyiz? Adaylarımızın ön seçimle belirlenmesi gerekiyor. Üyelerin sağlıklı bir yapılanmayla olması gerekiyor. Bir eğitim gerekiyor. Parti üyelerimizi öncelikle eğitmemiz gerekiyor. Üyelerimizin de vatandaşlara bunları anlatması gerekiyor. İlkelerimiz üzerinden ekonomi, sanayi, tarım, sağlık alanlarındaki projelerimizi geliştireceğiz. 

"ÇARŞAF LİSTE İLE SEÇİME GİRİLMELİ"

Parti meclisi bir noter taktik masası değildir. MYK en üst karar organı değildir. Parti meclisinin aldığı kararlarda tüzüğün üzerinde olamaz. Genel başkan partiyi temsil eder. Temel ilkelerin üzerinde değildir. Çarşaf listeli seçime gitmeyi kolaylaştırmamız lazım. Mahallede, ilçede, ilde çarşaf liste ile seçime gidilmediği zaman kurultay da gidildiğinde bir anlamı olmuyor.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

Bu gerçeği göreceğiz. Burada tahliyeler yapıldı. Hocam geniş tahliller yaptı. Elbette duygularını, bilimsel öğretilerle açıkladık. Şunu çok net bilmekle buradayız. Biz sadece Cumhuriyet Halk Partisi'ni kaybetmedik. Aslında bu seçim çok farklı döneme geçtiğimiz tarihten bugüne kadar ilk kez toplumsal olarak demokrasiye geçişimizin en önemli büyük adımlardan biri. Yani aslında seksen beş milyon demokrasi adına çok büyük bir kayıp yaşadı. Aslında demokrasi kaybetti. Neden? Çünkü bu ülke çok uzun yıllardır vesayet düzeni altında yaşamaktadır. Ve çok üzgünüm ki bizim vesayeti kırmamız lazım. Hangi vesayeti devlet vesayetini kırmamız lazım? Yani eğer biz devlet cesaretini kıramazsak İktidarın, devletleşmiş vesayetini kıramazsak, partilerin genel başkanlarının çok büyük öneminin olmayacağını bir kez daha söylüyorum. Dolayısıyla bizim demokratik bir toplum elbette demokratik bir devlet olarak mutlaka ve mutlaka güçlü ve ciddi çaba içerisinde olmamız gerekiyor. Bu sözle benimsememiz gerekiyor. Kim Cumhuriyet Halk Partisi söylemesi gerekiyor. Çünkü demokrasinin olmadığı yerde faşizm vardı. Diktatörlük var, otoriterlik vardır. Bugün her anda bunu yaşıyoruz. Şu anda kıyametin bir projesi Milli Eğitim'in projesi diye İzmir'de hayata geçmeye çalışılıyor. Yani okullarda imamlara göre çalışılıyor. Nedir bu? Bilimsel, sorgulayıcı, demokratik eğitim yerine tarikat ve cemaatlere dönük bir eğitim modeline doğru iktidar nereden alınmaktadır? Biz bir tarafta büyük medyanın şahı öbür taraftan iç çekişmeler nedeniyle gündemden kopuyoruz. 

"BUGÜN GELDİĞİMİZ NOKTADA BİZE SORUMLULUKLAR DÜŞMEKTEDİR"

3 gün önce Sivas'ta 30 yıl üzerinden geçen Sivas katliamının duruşması gerçekleşti. Orada çok net gördük. Hukuk bitmiş. Adalet sadece binaların üzerinde yaşıyor. Bir de mülkün temelidir, adaletliye hakimlerin, savcıların arka tarafında yazıyor. Sadece bu kadar. Bu ülkede insan öldürmenin bedelinin karşılığı hukuk düzeninde veriliyor. Politik, siyasi, maalesef geldiğimiz nokta bu. Bir kez daha elbette canımız yandı. Bir taraftan cumhurbaşkanı Sivas katillerini affederken artık bundan sonra sorgulanmıyor, uçaklar yakalanmayacak. Bu kadar acı, bu kadar ağır tabloyla karşı karşıyayız. Ve bugün geldiğimiz noktada bize sorumluluklar düşmektedir. Elbette değişeceğiz. İdeolojik olarak değişeceğiz. Küresel ısınma değişikliği var. Yeni bir program mutlaka hayata geçireceğiz. Deprem var deprem. Su sorunu var. Kıtlık var, açlık var. 

"SEÇİMİ KAYBETTİK AMA BİZ HAKLIYDIK"

Program değişikliği mutlaka yapılmalı. Kadro değişikliği mutlaka yapılmalı. Dünü okuyarak bugünü okuyarak sokaktaki insanın ihtiyaçlarını görerek bugün çocukların okula götürecekleri olmadığını gören üniversite çocuklarından yurt bulamadığı için maalesef kayıtlarını yaptıramadığını görerek 11 bin 500 asgari ücret alan asgari ücretliye ya da 7 milyar alan emekliliğin yaşadığı ciddi durumu görmeye ihtiyacımız var. Seçimi kaybettik. Ama biz haklıydık. 28 Mayıs'ta toplumu kandırarak, oy alan iktidar, 28'inden sonra bütün gerçekliği nokta anlatıyor. Şunu söyleyebilirsiniz. Millet İttifakı iktidar olsaydı bu acı tablo halka mal olmayacaktır. Sorunu yaratanlar bizler kesinlikle bu halkın bu kadar ağır bir ekonomik tablo içerisinde kalmasına engel olacaktır. Bütün planlar hazırdır. Başka bir şey daha söylemek zorunda mısınız? Bunu anlatmak zorundayız. Biz başarabiliriz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.