SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa İl Kongresi'nde İl Başkan adayları konuştu

CHP Bursa İl Kongresi delege konuşmalarının ardından CHP Bursa İl Başkanlığı için yarışan 3 adayın konuşamlarıyla devam ediyor. 644 delegenin oy kullanmasının beklendiği kongrede Turgut Özkan, Gürkan Akdoğan ve Nihat Yeşiltaş yarışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 18:55
https://www.bursa5n1k.com
CHP Bursa İl Kongresi'nde İl Başkan adayları konuştu

Öğle saatlerinde başlayan CHP İl Kongresi tüm hızıyla devam ediyor. Delegelerin konuşmalarının ardından İl Başkanlığı için yarışan 3 adayın konuşmalarıyla kongre devam ediyor. 

İl Başkanlığı için yarışan isimler arasında Turgut Özkan, Gürhan Akdoğan ve Nihat Yeşiltaş bulunuyor. 

CHP Bursa İl Başkan Adayı Turgut Özkan'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

Örgütü ayağa kaldıracağız. Değişim diyenlerin kendisi değişecek önce.Hedefiniz Bursa'da yerel seçimleri kazanmaktır. Bu şehrin yöneticileri Atatürkçü solcu olacak. Bu şehre bir daha asla sağdan aday gelmeyecek. Bunun için partide değişimi mutlaka başarmalıyız. Bunun için ön seçim yapmalıyız.  Her ilçenin kendi binası olması için çalışacağız.30 yıldır ilçe binası olmayan örgütlerimiz var. Kendi binası olmayan 100 yıllık parti mi olur?

Benim listem, örgüt için çalışan, canını dişine takanların listesidir. Örgütü artık emekçiler yönetecek. Mevcut belediye başkanlarını kurultay delegesi olarak yazmadım. Büyükşehir belediye başkanlığını kazanamadığı söylediği kişilerle bugün kol kola yürüyenler var.  Bursa örgütünü kimseye dizayn ettirmem.benşm arkamda milletvekili belediye başkanı ve adayları yok. Benim yanımda CHP'nin özveriyle çalışan emekçileri var. 

Milletvekillerin, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin ön seçimle seçilmesini istiyorsanız bana oy verin. Gençlerin, kadınların öksüz evlat muamelesi görmemesi için bana oy verin. Tepeden inme belediye başkanları istemiyorsanız bana oy verin. 

"KEMALPAŞA'DA, KESTEL'DE BAŞARI VAR, YILDIRIM'DA NİYE YOK?"

Cumhuriyet Halk Partisinde umutsuzluğa yer yoktur. Pes etmek yoktur. Pes etmeyeceğiz. Bugün 3 adaylı bir kongre gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir belediye başkanı AKP'li ise bu sizin suçunuz. Bursa örgütünün başı benim kimseyi dizayn ettirmem. Benim arkamda kimse yok. Cumhuriyet Halk Partisi için çalışanlar var. İlkeli siyaset yapılmasını istiyorsunuz, listemize oy veriniz. 74 tane toplantıya başkanlık ettim, belediye başkanları 5 tanesine gelmedi. Büyükşehir meclisinde bazı isimler hariç diğerlerinden verim alamıyoruz. Neden? Birilerinin adamı olmasından dolayı. Örgütün adamı değiller. Belediye başkanlarının, milletvekillerinin önünde el pençe duran il başkanı istemiyorsanız bana oy verin. Tepeden inme belediye başkanları, meclis üyeleri istemiyorsanız bana oy verin. 19 Eylül itibariyle yerel seçimlerin çalışmalarının başlamasını istiyorsanız bana oy verin. Sahada oy almak için, sağcı adayların gösterilmesini istemiyorsanız bana oy verin. Kemalpaşa'da başarı var, Kestel'de başarı var. Yıldırım'da niye yok kardeşim? Bize seçim kaybettiren sadece şahsi çıkarlarını düşünen bu kadrodan kurtulmaya var mısınız? Var mısınız Bursa'yı değiştirmeye? CHP'yi üyeler ve delegeler yönetecek.

CHP Bursa İl Başkan adayı Nihat Yeşiltaş'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Türkiye kelimenin tam anlamıyla bir emek cehennemi yaşıyor. İşten atmalar, kölelik maaşları. Sendika üyesi oldukları için işten atılan, haftalardır hak mücadelesi veriyorlar. Bizden istedikleri onlara ses olmamız. Yemin olsun ki insanca bir yaşamı bu halka çok görenleri yeneceğiz. Yurdumuzun dört bir yanında emek mücadelesi verenlere Bursa'dan selam olsun. Cumhuriyet Halk Partili olmak ne demek bunu göstermenin zamanı. Can Atalay için, özgürlük talebimizi buradan yineliyoruz. Can Atalay'ın yanında, geziyi yani onurumuzu savundukları için tutsak edilen gazetecilere selam olsun. Verdiğimiz mücadele onlar içindi. Ama ellerinde tutup yanımıza çekemedik. 

"AKP'NİN VE CUMHUR İTTİFAKININ YARATTIĞI CEHENNEM ÜLKEMİZİ SEFALETE SÜRÜKLÜYOR"

AKP'nin ve cumhur ittifakının yarattığı cehennem ülkemizi sefalete sürüklüyor. Ülkemizin birçok yeri yerli ve yabancı sermaye tarafından yağmalanıyor. Farklı bir örgütlenme modeline ihtiyacımız vardır. Rotasız kalmış bir gemiye rüzgar fayda etmiyor. Biz rotamızı emekçiden yana çeviriyor ve yola çıkıyoruz. Açlıktan sütü kesilen anneyi anlamadan yapamayız. Öyle bir örgüt inşaa edeceğiz ki, cumhuriyet Halk Partisi'nin aracını gören yoksullar işte bizimkiler geldi diyecekler. Yıldırım'ın, Osmangazi'nin ve diğer ilçelerin fabrikalarında çalışanların kaderini değiştireceğiz. Karacabey'in, Mustafakemalpaşa'nin ve diğer ilçelerin topraklarına can verenlere kaldır başını diyeceğiz. Bu kentte yaşayan yoksulların yüreklerine dokunacağız. Cumhuriyet'i kuran parti öyle olmak zorundadır. Bu kentin mazlumlarının sesi olmak için geliyoruz. Ülkemizin genelde yaşadığı cehennemi, yerelde de yaşamaya devam ediyoruz. Seçim öncesi Bursa'da trafik sorunu kalmayacak diyenler, şimdi o trafiği sizinle birlikte bende çekiyorum diyorlar. Sözünü verdiği görükle metrosu ortada yok, şehir hastanesi metrosu ortada yok. Bir kilometrelik yer altı bağlantısını dahi beceremeyen yönetim ortada. İmza attığı sözleşmeyi okumayan yönetim, kadim bir şehri yönetmeye çalışıyor. İnegöl belediye başkanıyken İnegöl'ün havası kirli diyenlere, gidin o zaman Keleste yaşayın diyen başkan Bursa'nın havasını berbat etti. Göreve ilk geldiğinde kadın voleybol takımını kapatan, kadın ve Cumhuriyet düşmanı bir yönetim ile karşı karşıyayız. Bursa başka bir cehennem yaşıyor. 19 yıldır bu kenti yönetenler, be şehre karşı suç işlemiştir. En çokta beni üzen, 30 Ağustos vatandaşları ilgilendiren bir bayram değildir diyen, ormancılık günüyle aynı gündür diyen biri şuan o koltukta oturuyor.

"SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİ BURSA'DA İKTİDAR YAPMAK İÇİN ADAYIZ"

Neden adayız biliyor musunuz? Sosyal demokrat belediyeciliği Bursa'da iktidar yapmak için adayız. Ben Büyükşehir Belediyesini kazanmış Cumhuriyet Halk Partisi'nin il başkanı olmak istiyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerin anlamını net bir şekilde koyamazsak, yapmamız gereken tek şey birlik ve beraberlik içinde seçimlere hazırlanmaktır. En son 46 yıl önce Bursa'yı kazanmış bir partinin, şimdi kendi içinde kavga etmesi kabul edilemezdir. Uğruna mücadele ettiğimiz ortak değerler, ayrışmamıza engel olacak kadar büyüktür. Bizi birleştiren, bizi ayrıştırandan daha güçlüdür. Önümüzü halka döneceğiz, sivil toplum kuruluşlarına dönüp öyle yürüyeceğiz. 

"İKİ YÜZLÜ SİYASETİ BIRAKIN"

Benden önce konuşan mevcut il başkanımız öyle konuştu ki, sanki kendisi başkan değilmiş gibi konuştu. Yıldırım ilçe olarak dört yıldır sokaklardaydık, bir gün yanımızda olmadılar. Siz ayrıştırmadan yana siyaset yapıyorsunuz. Siz kendi belediye başkanınızı itibarsızlaştırdığınız farkında mısınız? Milletvekillerini nasıl itibarsızlaştırdığınızın farkında mısınız? Bugün il başkanı seçilirseniz bu şekilde nasıl çalışacaksınız? Ben inadına bütünleştireceğim diyorum. Sayın Özkan, iki yüzlü siyaseti bırakın. Samimi olun, dürüst olun. Baro seçimlerinde solcu avukatların yerine, sağcı birinin listesinde olmazdın. Orada sağcılar ile birlikte olacaksın, geleceksin CHP İl başkanı olacaksın, sonra gelip iki yüzlülük yapacaksın. Yıldırım'da oy düştü dedin. Son seçimde iki puan oy arttırmışız. Birinci bölgenin milletvekili sayısı 3'tü. İkinci bölgenin yani bizim hep ikiydi. Şimdi 3 oldu. Hiç mi düşünmedin? 

"BU ÖRGÜT, BURSA'DA İKTİDAR OLMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİ"

Şunu çok önemsiyoruz. İlkeli, dürüst ve samimi bir siyaset. Herşey ilkeli olacak, her şey samimi olacak, her şey dürüst olacak. Ayrıştırma üzerinden siyaset yapıldı. Bursa'yı nasıl bütünleştiririz diye düşündüm. Bir pazarlık veya bir şey olmadı, olmayacak. Artık bu örgütü kimse kandıramaz. Bu örgüt bir araya geldi. Bursa'da iktidar olmaya yürüyor. Bursa'nın sorunlarına hakim, şeffaf, kibirden arınmış bir yönetimle geliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.