SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan'dan Suriyeli mültecilerin dönüşü için çağrı

Macaristan Dışişleri'nden, Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin ülke nüfusunun beşte birine tekabül ettiğinin altı çizilerek, mültecilerin eve dönüşü için uluslararası toplumun Beyrut yönetimine yardım etmesi gerektiğini belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2023 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 13:39
https://www.bursa5n1k.com
Macaristan'dan Suriyeli mültecilerin dönüşü için çağrı

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter SzijjartoLübnan'daki Suriyeli mültecilerin ülke nüfusunun beşte birine tekabül ettiğini belirterek, mültecilerin eve dönüşü için uluslararası toplumun Beyrut yönetimine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, başkent Beyrut'ta Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib ile bir araya geldi

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında SzijjartoSuriye'deki iç savaş ve Ukrayna-Rusya savaşı sonrası yaşanan göç dalgalarına işaret ederek, "Düzensiz göçün arkasında istikrarsızlık yatıyor. (Göç) Dalgaların asıl hedefinin AB ülkeleri olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Lübnan'ın 2012'den bu yana Suriye'den gelen mülteci dalgasına maruz kaldığına dikkati çeken Szijjarto, "Mevcut durumda, Suriyeli mültecilerin sayısı toplam Lübnan nüfusunun beşte birine tekabül ediyor." dedi.

"LÜBNAN ÜZERİNDEKİ BÜYÜK BASKININ FARKINDAYIZ"

Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi hususunda uluslararası toplumun Lübnan'a yardım etmesi gerektiğini söyleyen Szijjarto, "Lübnan üzerindeki büyük baskının farkındayız." diye konuştu.

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanı Buhabib de mülteciler meselesinin kendileri için önem arz ettiğini vurguladı.

Bu meselenin başından itibaren henüz kimse Lübnan'ın yanında yer almazken Macaristan'ın kendilerine destek verdiğini kaydeden Buhabib, iki ülke arasındaki işbirliğinin de devam edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Lübnan'da kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan hükümeti ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Doğu Akdeniz'in küçük ülkesi Lübnan'da mülteciler konusunda yaşanan sorun yeni olmamakla birlikte özellikle 2019'da patlak veren ekonomik krizin arından sıklıkla dile getirilmeye başlandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.