SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaş esirlerini canlı canlı parçalara ayırıp veba bulaştırdılar!

Savaşta yer alan eski asker, uygulanan biyolojik ve kimyasal silah geliştirmekle görevli birimde yaptıkları şok edici işlemleri yıllar sonra anlattı. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 17:09
Kaynak: Bursada Bugün
Savaş esirlerini canlı canlı parçalara ayırıp veba bulaştırdılar!

Japon İmparatorluk Ordusu tarafından gizlilik yemini ettirilen Hideo Shimizu, kötü şöhretli 731. birimde gördüğü dehşeti 70 yıl sonra anlattı. 93 yaşındaki Hideo Shimizu, İkinci Dünya Savaşı sırasında o zamanlar Japon işgali altındaki Mançurya'da bulunan Harbin şehrine 14 yaşındayken askeri öğrenci olarak gönderildi.

Orada, hamile kadınlar ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere savaş esirleri üzerinde yapılan insan deneyler gibi tarihin en kötü vahşetlerinden bazılarında yer almak üzere yetiştirildi. Japon tarihinin en çarpıcı ve dehşet verici savaş suçlarından sorumlu olan bu birimde, çoğunluğu Çinli siviller olmak üzere Rus, İngiliz ve Amerikan savaş esirlerinden oluşan 3 binden fazla insan kobay olarak kullanıldı.

YAŞADIKLARINI EN YAKINLARINA BİLE ANLATMADI

NTV'de yer alan habere göre, 70 yıl sonra sessizliğini bozan Hideo Shimizu, canlı canlı parçalara ayrılan, veba ile enfekte edilen ve işkence laboratuvarlarında soğuk ısırığı tedavileri için kullanılan esirler hakkındaki bildiklerini anlattı.

Kendisi ve ailesi için rahat bir hayat kuran emekli mimar Hideo Shimizu, karanlık geçmişini gömmeye çalışmış, yaşadıklarını en yakın akrabalarına bile anlatmamıştı.

2015 yılında eşiyle birlikte ziyaret ettiği bir savaş müzesinde eski hayatına dair anıları yeniden canlanan adam, kendini bina hakkında bildiği her şeyi karısına anlatırken buldu ve kendisin de biyolojik savaş biriminin bir üyesi olduğunu itiraf etti.

İNSAN VÜCUDU PARÇALARINI KAVANOZLARA YERLEŞTİRMİŞLER

Birim 731, biyolojik savaş, silah yetenekleri ve insan vücudunun sınırları konusunda araştırma yapmak için 1936 yılında Çin'in kuzeydoğusundaki günümüz Harbin'de inşa edildi.

Mart 1945'in sonunda, savaşın sona ermesinden sadece birkaç ay önce, deneme süresindeki teknisyen olarak birliğe katılan Hideo Shimizu, yakın zamanda verdiği bir röportajda, "Ordunun ne olduğu ya da özellikle ne yaptığı hakkında hiçbir şey bilmiyordum" dedi.

Hideo Shimizu, bir fabrikaya gönderildiğini düşündüğünü söyledi. Fakat köyünden 5 çocukla birlikte 731. Birim'in laboratuvarlarında çalışmaya başlamak üzere Çin'e giden bir trene bindirildi.

Temmuz 1945'te insan vücudu parçaları içeren, bazıları bir yetişkin boyunda olan kavanozlarla dolu olan numune odasına götürüldüğü günü şimdi bile kabuslarında gördüğünü söylüyor.

ORGANİZMADAN PARÇA ALMAK İÇİN ÖZEL EĞİTİM VERİLDİ

Hayatında ilk kez o zaman ceset gördüğünü söyleyen Hideo Shimizu, gözyaşlarını tutmadığını, "Beni oraya götürme nedenleri, 'kütük' dedikleri cesetleri görünce vereceğim tepkiyi ölçmekti" diye konuştu.

"Bana ne yaptıracaklar?" diye düşündüğünü söyleyen adam kısa süre sonra diseksiyon (herhangi bir organizmanın içinden parça alınması için dışının yarılması işlemi) eğitimi aldığını fark etti.

1945'te savaşın sona ermesi ve Japonya'nın teslim olmasıyla birlikte bu işkenceler son buldu. Hideo Shimizu, Japonya'ya döndükten sonra cinayet kampında gördükleri ve duydukları hakkında hiç konuşmadı.

Yıllar sonra, torunlarının fotoğraflarını görüp gelecek neslin iyiliği için sessizliğini bozması gerektiğini anladığında tüm bildiklerini ve şahit olduklarını anlattı.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.