SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli Eğitim Bakanı, yeni müfredatla ilgili eleştirilere yanıt verdi

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Tanıtım Programı'nda konuşan MEB Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredatla ilgili eleştirilere örnekler vererek cevap verdi. Bakan Tekin, "Çocuklarımızın merhametli, çevresine saygılı, erdemli, milli ve manevi değerlerimizi özümseyen bireyler olarak yetişmesini heralde eleştiriyorlar" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 16:37
Kaynak: Bursada Bugün
Milli Eğitim Bakanı, yeni müfredatla ilgili eleştirilere yanıt verdi

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Tanıtım ProgramıCumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve çok sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi.

MEB Bakanı Tekin, programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce söz aldı.

Bakan Tekin, uygulamaya konan yeni eğitim modeline yönelik eleştirilere yanıt verdi.

"Milli ve manevi değerlerimizi özümseyen bireyler olarak yetişmesini heralde eleştiriyorlar"

Bakan Tekin, müfredata yönelik eleştirilere hedeflenenlerle cevap vererek, "Programlara itiraz edenler, eleştirileri yönetenler şu mantıklarla hareket ediyorlar. Akademik başarının da içinde yer aldığı beceri odaklı bir eğitime geçmemizi eleştiriyorlar anladığım kadarıyla. Ya da öğretmenlerimizin sınıfta daha fazla inisiyatif alabileceği bir model geliştirmemizi heralde eleştiriyorlar. Veyahut çocuklarımızın kendi becelerini geliştirmelerine, dünya ile yarışabilecek bir öğrenme süreci oluşturmamıza itiraz ediyorlar. Çocuklarımızın merhametli, çevresine saygılı, erdemli, milli ve manevi değerlerimizi özümseyen bireyler olarak yetişmesini heralde eleştiriyorlar." dedi.

"Çağı yakalayan çağın ötesinde insanlar yetiştirme hedefimizden rahatsızlar"

Sözlerine devam eden Bakan Tekin daha sonra Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadıklarına vurgu yaparak şunları söyledi:

Her öğrencinin biricik olduğunu göz önüne alan farklılaştırılmış bir eğitim felsefesi inşa etmemize karşılar heralde. Tarihimizin Osmanlı'nın kuruluşundan Cumhuriyet'e, Kurtuluş Savaşı'ndan Atatürk'ün hayatına kronolojik bir sıra olarak anlatılmasına heralde itiraz ediyorlar. Milli iradeyi gaspeden, demokrasimizi gerileten darbelerin ve darbe süreçlerinin programımızda var olmasına itiraz ediyorlar anlaşılan. Mavi Vatan ve Gök Vatan gibi kavramların coğrafya dersi müfredatımızın yer almasından rahatsızlar anladığım kadarıyla. Ülkemizin savunma sanayii alanında kat ettiği mesafenin çocuklarımız tarafından öğrenilmesi ve bunların öğretilmesinden rahatsızlar anladığım kadarıyla. Çağı yakalayan çağın ötesinde insanlar yetiştirme hedefimizden rahatsızlar. Bu rahatsızların hiçbirisiniz ciddiye almıyoruz. Biz sizin çizdiğiniz çerçevede çocuklarımızın geçmişinden geleceğe yön verecek bir vizyonla yetişmeleri için bütün öğretmenler arkadaşlarımızla beraber bu süreci canla başla yürüteceğimizi taahhüt ediyorum.

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.