SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli mühendisi maaşlar için bu garabetin düzelmesi lazım' diyerek tepki gösterdi!

Zamların ardından bazı maaşlardaki farklar dikkat çekti. Maaşından şikayet eden gruplardan biri de yeni emekli olan kamu mühendisleri oldu. Yeni Şafak yazarı Ahmet Ünlü öğretmen ve mühendis emekli maaşlarını kıyaslayarak aradaki adaletsizliğe dikkat çekti. Aradaki adaletsizliğin giderilmesi için taleplerin yükselmeye başladığınu söyleyen Ünlü, "Ümidimiz biran önce ortaya çıkan bu garabetin düzeltilmesidir." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 14:42
Kaynak: Bursa Hakimiyet
Emekli mühendisi maaşlar için bu garabetin düzelmesi lazım' diyerek tepki gösterdi!

2024 yılının en çok konuşulan konularından biri emekli maaşları olmaya devam ediyor.

SSK ve Bağkurluların emekli maaşı ardından en düşük emekli maaşı derken milyonlarca insan yeni maaşlarını öğrenmiş oldu.

Ancak yeni tabloda maaşlarından memnun olmayanlar da ortaya çıktı. Bir öğretmen ve bir mühendisin emekli maaşı karşılaştırıldı.

Ortaya çıkan tablo emekli mühendisleri üzdü. Arada çıkan fark için, "Bu garabetin düzelmesi lazım" denildi.

2023'e ait verilerin ortaya çıkmasıyla beraber Aralık sonu Ocak ayı başında hem memurlar, hem özel sektör hem de emekliler 2024 yılında ne kadar maaş alacağını öğrendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024 yılını 'emekliler yılı' ilan ederek en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıktığını duyurmuştu. Bakan Işıkhan da, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin emekli aylıklarındaki artışı yüzde 49,25 olarak duyurmuştu.

Ahmet Ünlü'nün köşe yazısında şu ifadeler yer aldı;

Bir okuyucumuz yaptığı yorumda; “Yeni emekli kamu mühendisi olarak çok üzgünüm. Söylenecek çok söz var ama adalet üzere sistemin yeniden kurulması gerekiyor diyeyim sadece. Eğitim, emek, çalışma yılı, tecrübe… hiçbir şeyin öneminin kalmadığını daha doğrusu bırakılmadığını görmek çok çok üzücü…” ifadesini kullanmış.

Daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere amiri olduğu işçiden daha az ücret alan bir mühendisin içerisinde bulunduğu psikolojiyi tahmin etmek zor olmasa gerektir. Bir de emekli olunca elde edilen maaşın daha önceki emsallerine göre düşük kalması ister istemez can sıkıntısı oluşturuyor.

Mühendislerin ek göstergesi 3600’den 4200’e çıkarılmıştı. Ancak bu artışın emekli maaşına etkisi çok düşük olmuştur. Örnekle açıklamak gerekirse ¼ derece ve kademedeki 25 yıl hizmeti olan bir mühendisin emekli aylığı 22.105,69 TL’den 22.484,35 TL’ye çıkarken aynı durumdaki öğretmenin emekli aylığı 18.129,72 TL’den 22.105,69 TL’ye yükselmiştir.

Her iki unvandaki emekli maaşındaki artışı kıyasladığınızda ortaya çıkan adaletsizliği izaha gerek yoktur diye düşünüyoruz. Çünkü rakamlar bunu adeta haykırıyor. Aynı durum emekli ikramiyesinde de ortaya çıkmıştır. İster istemez ortaya çıkan bu adaletsizliğin giderilmesi yönündeki talepler yükselmeye başlamıştır.

Bu nedenle yeni emekli olan mühendis arkadaşımızın haklı üzüntüsünü paylaşmak istedim. Ümidimiz biran önce ortaya çıkan bu garabetin düzeltilmesidir.

"MÜHENDIS KÖKENLI BAKAN VE MILLETVEKILLERININ DESTEĞI ŞART"

Bir okuyucumuz yaptığı yorumda; “3600’den 4200 ek göstergeye yükseltilen Mühendislerin hiç kazanımı olmadı 3600=4200 oldu. Maalesef mühendisler mağdur. Torba yasa Meclise geliyor. Sonuç: ama fakat lakin ama, ancak olmaması için mühendis kökenli bakan ve vekillerinin desteği şart.” ifadesini kullanmış.

Bazı okuyucularımız mühendisleri niçin bu kadar gündeme getirdiğimi sorgulayabilirler. Şuan itibarıyla 3600 ek göstergenin ortaya çıkardığı en büyük mağdur kitlesinin mühendisler ve eşiti unvanlarda olan personel olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Şayet birilerinin ek göstergesi 3600 yapılarak bir düzeltme yapılıyorsa ek göstergesi daha önce 3600 olanlara da aynı oranda iyileştirme yapılması gerekirdi. Ancak böyle bir şey olmadı.

Kaynak: Bursa Hakimiyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.