SON DAKİKA
Hava Durumu

İhracatçılardan kur çıkışı: Dolar en az 37 TL olmalı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın yüksek maliyet ile kur kıskacında sıkıştığını belirterek, "267 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız zor görünüyor" dedi. Gültepe, dolar/TL'nin bugün en az 37 lira olması gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 12:00
Kaynak: Ensonhaber
İhracatçılardan kur çıkışı: Dolar en az 37 TL olmalı

Türkiye'de pandemi sürecinden itibaren dolar kurunda artış yaşandı.

Dolar kuru, son yıllardaki artışına paralel şekilde yeni ekonomi yönetimin başarılı çalışmaları sonucu uzun süredir stabil bir konumda yer alıyor.

İhracatçılardan kur çıkışı

İhracatın en önemli paydaşlarından birisi olan kurla ilgili ise ihracatçılardan dikkat çeken çıkış geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatta ilk 6 ayı ve ikinci yarıyla ilgili öngörülerini paylaşmak üzere medya mensupları ile bir araya geldi.

Sorunları ve beklentileri paylaştılar

İhracat 2024 Raporu’nun da açıklandığı toplantıda Mustafa Gültepe, sektör kurulu başkanları ihracattaki güncel sorunları ve ekonomi yönetiminden beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

"Hedefe ulaşmamız zor görünüyor"

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın son zamanlarda yüksek maliyet ile kur kıskacında sıkıştığını belirterek yıl sonunda "267 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız zor görünüyor." değerlendirmelerinde bulundu.

"Dolar en az 37 TL olmalı"

Gültepe, açıklamaların devamında ise dolar/TL'nin bugün en az 37 lira olması gerektiğini belirtti.

"Makas giderek açılıyor"

Enflasyon rakamlarına dikkat çeken Mustafa Gültepe, şunları söyledi:

Türkiye dolar bazında rakiplerinden minimum yüzde 40 pahalı. Bunun neticesinde Türkiye, rekabetini kaybediyor. Üretim ve ihracata dayalı büyüme hikayesinden bahsetmek mümkün değil çünkü makas giderek açılıyor. Türkiye'de finans maliyetleri çok yüksek. Yüzde 50 faizin konuşulduğu yerde ihracatçılar Eximbank üzerinden yüzde 37 ile yararlanabiliyor ancak kurun sabit kaldığı yerde yine de yüksek kalıyor.

"Kur enflasyona paralel hareket etmeli"

Kur enflasyona paralel hareket etmeli. Kur ile enflasyon arasındaki farkı 5 puanı aşmamalı. Aksi halde sıkıntılar devam eder. Enflasyon yüzde 50 ise kurda yüzde 45 artış olsun diyoruz. Bugün dolar/TL kurunda minimum seviye en az 37 olmalı.

"Enerji zamları asgari düzeyde tutulmalı"

Yurt içinde üretimi olmayan ve talebi karşılamayan hammadde ve ara malının ithalatında vergi yükü hafifletilmeli. Üretici ve ihracatçıya ilave yük getirecek, rekabetçiliğe zarar verecek düzenlemeler gözden geçirilmeli. Üretimde kullanılan elektrik ve doğalgaz gibi enerji maliyetleri koşulların elverdiği ölçüde asgari düzeyde tutulmalı.

Kaynak: Ensonhaber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.