SON DAKİKA
Hava Durumu

İBB şartları duyurdu: 80 bin haneye kira desteği verilecek

İBB'nin başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde detaylar belli oluyor. Buna göre hak sahiplerine yüzde 65'e kadar yapım maliyeti desteği sağlanacak. Kira yardımları da artırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 15:58
Kaynak: Bursada Bugün
İBB şartları duyurdu: 80 bin haneye kira desteği verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Başkanlığı'nın İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandıracak projesinin ayrıntıları belli oldu. İBB, riskli yapılarının KİPTAŞ ile yenilemek isteyen hak sahiplerine, gelir durumlarına göre toplam maliyetin yüzde 40 ile yüzde 65'i oranında destek sağlayacak. Bu binalardaki hak sahipleri, KİPTAŞ ile yapacakları ön sözleşme ile İBB'nin yeniden yapım maliyeti destek programına dahil olabilecek.

Dar gelirliler, destekten daha yüksek oranda yararlanacak. Bunun yanı sıra; İBB Meclisi'nin onayına sunulacak bir diğer teklifle, İBB'nin hızlı tarama testine başvuran ve E sınıfı, yani çok riskli bina grubuna dahil olan yaklaşık 6 bin 920 yapı için acil eyleme geçilecek, vatandaşlara ilave kira yardımı yapılacak. İstanbul'da çok riskli binalarla ilgili tartışma önceki haftalarda Sefaköy Kartaltepe'de bir binanın durduk yerde yıkılması ve Bahçelievler'de iki ayrı binada kat çökmelerinin yaşanması ile yeniden alevlenmişti.

SÜREÇ HIZLANDIRILACAK

Benzeri çok riskli yapılarla ilgili uzunca bir süredir çalışmalar yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deprem dirençli İstanbul için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Kentsel dönüşüme can suyu olacak proje teklifi, İBB Meclisi'nin onayına sunulacak. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan teklifin ayrıntılarını paylaştı.

Akgün, "İBB Meclisi'ne sunduğumuz teklifin hayata geçmesi ile birlikte ilk defa, gerçekten ihtiyaç sahiplerine yönelik büyük bir kampanyayı başlatmış olacağız. Ekonomik kriz koşullarında, yapım maliyetlerinin çok yükseldiği bu ortamda İBB olarak vatandaşımızın yanında olacak, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandıracağız" dedi.

Akgün, riskli olduğu tespit edilen yapıların biran önce dönüşümünün sağlanmasının İstanbul için hayati derecede önemli olduğunu hatırlatarak "Hızlı tarama testinin yaygınlaşması için 39 ilçe belediyesiyle İBB arasında protokol yapılmasının da proje teklifi içeriğinde yer aldığını" söyledi. İBB'nin, iştirak şirketi KİPTAŞ eliyle hayata geçireceği proje ile yeniden yapım maliyetlerine destek sağlanması, E Sınıfı, yani yüksek riskli olduğu tespit edilen yapılara kira yardımı, Bayrampaşa'da geçici kiralık konut bölgesinin oluşturulması, ilçe belediyeleriyle hızlı tarama ile bina incelenmesinde ortak hizmet protokolünün yapılması planlanıyor.

İBB'nin açıklamasına göre; dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından sosyal medyadan da bir bölümü duyurulan seferberlik, İBB Meclisi'nin onayına sunulacak. Aynı açıklamaya göre, kentsel dönüşüme hız kazandıracak teklifin ayrıntıları ise şöyle:

ŞARTLAR BELLİ OLDU

"Hak sahiplerinin ödeyeceği yeniden yapım maliyetlerine İBB tarafından destek sağlanacak. Mali destekten yararlanacak yapıların, 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmesi, İstanbul Yenileniyor kapsamında uzlaşmaya varılmış olması, hak sahiplerinin kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin üzerinde başka bir taşınmazın bulunmaması gerekiyor. İstanbul il sınırları dışında herhangi bir bağımsız bölümde hisseli tapu sahibi olanların ise yüzde 50 ve daha az hisse sahibi olması gerekiyor. Tarımsal vasıflı mülkiyetler, taşınmaz sahipliği olarak sayılmayacak.

HİSSE BEŞ YIL KİPTAŞ'IN

Mali destek, İstanbul Yenileniyor Platformu tarafından hazırlanacak projeye esas fizibilitede, belirlenen daire kat brüt alan büyüklüğü için hesaplanan toplam borçlanma bedelinin 80 m2'ye kadar olan kısmı için sağlanacak. Her bir hak sahibi mali destekten bir defaya mahsus olmak üzere, bir adet konut nitelikli bağımsız bölüm için faydalanabilecek. Mali destekten faydalanan hak sahibinin hissesi, 5 yıl süre ile KİPTAŞ uhdesinde kalacak. Böylelikle gayrimenkul spekülasyonunun önüne geçilerek barınma hakkı temelli kentsel dönüşümün hızlandırılması sağlanacak.

KISTAS HANE GELİRİ

Mali destek oranları hak sahiplerinin gelir durumuna göre belirlenecek. Dar gelirliler ve emekliler, en yüksek destek oranından faydalanacak. Hane içi toplam geliri 2 asgari ücretin altında olanlara yüzde 60, bu kişiler emekliyse yüzde 65, hane içi toplam geliri 3 asgari ücretin altında olanlara yüzde 40, aynı durumdaki emeklilere yüzde 45 oranında destek sağlanacak. İlk etapta 'İstanbul yenileniyor'a başvuran ve uzlaşma sağlanan toplam 25 bin hane için yaklaşık 5 milyar TL destek sağlanacak.

YEDİ AŞAMALI SÜREÇ 

Mali destek süreci 7 aşamalı gerçekleşecek:

1- KİPTAŞ'ın ön sözleşme yapması

2- Başvuruların Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne iletilmesi

3- Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Hane içi gelir tespiti

4- Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Mülkiyet tespitleri

5- Mali destekten faydalanacak hak sahiplerinin bilgilendirilmesi

6- KİPTAŞ'ın inşaat ilerleme seviyelerini İstanbul Şehircilik Atölyesi Şube Müdürlüğüne (İŞAT) ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne bildirmesi

Kaynak: Bursada Bugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.