SON DAKİKA
Hava Durumu

YSK seçim sistemi ve uygulanmasına ilişkin ilkeleri içeren kararı yayımladı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), cumhurbaşkanı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılma, seçim sistemi ve uygulanmasına ilişkin ilkeleri içeren kararı yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2023 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2023 09:59
https://www.bursa5n1k.com
YSK seçim sistemi ve uygulanmasına ilişkin ilkeleri içeren kararı yayımladı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan cumhurbaşkanı seçimi ilke kararında, Anayasanın 101 maddesinde yer alan; cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıl olduğu ve bir kimsenin en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebileceğine ilişkin düzenlemelere atıf yapıldı.

Söz konusu hukuki düzenlemeler birlikte değerlendirilerek belirlenen esaslara göre, 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış TBMM üyeleri ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek.

Cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partilerce yapılacak başvurular seçim takvimine göre 19 Mart günü başlayacak, 23 Mart günü sona erecek. Bu tarihten sonra hiçbir şekilde yeni aday gösterilemeyecek. Kesin aday listesi 31 Mart günü Resmi Gazete'de yayımlanacak.

YSK, cumhurbaşkanlığı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmalarına, seçim sistemi ve uygulanmasına ilişkin esasların belirlenen bu ilkeler doğrultusunda yapılmasına karar verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.