SON DAKİKA
Hava Durumu

Beşiktaş'ın başkan adayları Hasan Arat ve Serdal Adalı projelerini anlattı

Beşiktaş’ın başkan adayları Hasan Arat ve Serdal Adalı seçilmeleri durumunda hayata geçirecekleri projelerini anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2023 20:24
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 20:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursa5n1k.com
Beşiktaş'ın başkan adayları Hasan Arat ve Serdal Adalı projelerini anlattı

Beşiktaş’ta 3 Aralık’ta yapılacak olan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul öncesi adaylıklarını açıklayan Hasan Arat ve Serdal Adalı projeleri hakkında bilgi verdi.

İlk olarak medya ve iletişim alanında yapacakları yeniliklerden bahseden Hasan Arat şöyle konuştu:

"Dijital medyada rakiplerimizi geçeceğiz"

"Beşiktaş'ın kurumsal medyası yok. Kendi taraftarıyla iletişim kurmuyor. Kulübe değil, yöneticiye bağlı medya ile iletişim kuruyor. Beşiktaş'ın kurumsal medyasını kulübün iletişim medyasına alacağız. Dijital medyada rakiplerimizi geçeceğiz. Herkes BJK TV'yi, medyayı merak ediyor. Dijitalde 7x24 açık olacak bir TV kuracağız. Beşiktaş medya orijinal yapımlarını dünyaya satarak gelir elde edeceğiz. Beşiktaş'ın haklarını gasp edenlerden hesap soran bir yönetim olacağız”

Beşiktaş dijital aplikasyon

Oluşturacakları Beşiktaş dijital aplikasyonu ile siyah-beyazlı taraftarların birçok işlemini dijital ortamda yapacağını aktaran Arat şu cümleleri kurdu:

“Beşiktaş, dijitalleşme yarışında geride kaldı. Halkın takımı Beşiktaş, her işini dijitalde çözen kendi taraftarına da dijital çözümler sunmuyor. Yıllık aidatları bile tahsil etmekte zorlanıyor. Aplikasyon projesi ile gelir getirici yeni bir ekosistem oluşturacağız. Beşiktaşlılara özel dijital cüzdan ve son derece gelişmiş sadakat programını hayata geçireceğiz. Yeni doğan bebeğe Beşiktaş kartı verilecek. Burada biriken hesabıyla büyüyünce kulübümüze ücretsiz üye olabilecek. Başta Kartal Yuvaları olmak üzere anlaşmalı yerlerle indirim ve Beşiktaş puan kazandıracak. Kombine bilet üyelik aidatı, elektrik, su, doğalgaz gibi kurum ödemelerinin yanı sıra İstanbul Kart’a puan aktarabilecek. Beşiktaş aplikasyonu Beşiktaşlılara finansal olanak sunacak. Beşiktaş yatırımcı fonu kuracağız, girişim sermayesi kuracağız. Beşiktaş bireysel emeklilik fonunu kuracağız. Loca ve kombine satın almak için özel şartlarla kombine kullanabilecek. Aidat ödemeleri dijital yapabilecek. Dünyanın önde gelen dijital bankaları ve yönetim şirketiyle prensip anlaşmasına vardık. Aplikasyonu yükleyen Beşiktaşlılar, maç günü etkinliklerde öncelik ve indirime sahip olacak. Dijital ortamda TL ile BJK NFT özel koleksiyonlarını satabilecekler. Kazanılan puanlar BJK Token’a dönüştürülecek. Beşiktaş aplikasyonu ile stat ve salonlarda boş koltuklara son dakika satışı yapılabilecek. Kadınlar ve çocuklar için ayrı fırsatlar oluşturacağız. Üniversiteli gençler için öğrenci kredisi dahil finansal kolaylıklar sağlayacağız. Bu proje Beşiktaş’a yılda 25 milyon Dolar para getirecek. Bizim yönetimimizde Türkiye’nin en iyi finansman yöneticileri var. Bu proje onlarla hazırlandı. Bu yöneticiler ve desteklerle Beşiktaş borcunu 4 buçuk yılda kapatacağız."

“Beşiktaş Junior Club ile minikler 18 yaşında kongre üyesi olmaya hak kazanacak”

Hasan Arat, oluşturacakları Beşiktaş Junior Club sayesinde yeni doğan bebeklerin 18 yaşına geldiğinde kongre üyesi olabileceğini aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Beşiktaşlı yeni doğan bebeklerimizin kongre üyeliğine kadar uzanan yolda Beşiktaş Junior Club olacak. Junior Club dijital aplikasyon sayesinde minikler 18 yaşına geldiğinde kongre üyesi olmaya hak kazanacak. Geleceğin 100 bin kongre üyesini oluşturacağız. 2000’den beri Beşiktaş’a tapu kazandırmadılar. Beşiktaş çok büyük kulüp biz geldikten sonra feda gibi dönemleri sonlandıracağız. Biz bize yeteriz. Beşiktaş’ımızın geleceği için gayrimenkul yatırımları yapacağız. Herkes gücü oranında bu fona katılabilecek. Beşiktaş girişimci sermayesi ile şirketlere önden yatırım yapıp, ortak olabilecek. Bu şirketleri büyüteceğiz. Bireysel emeklilik ile taraftarların emekliliği emin ellerde olacak. Hem de kulübe destek olacak."

“3 Aralık’ta seçilirsek 100. yıl formalarını 27 günde size sunacağız”

Beşiktaş mağazalarında yapacakları değişiklerden söz eden Hasan Arat şu değerlendirmede bulundu:

“Kurumsal kimlik çalışmasını revize edeceğiz. Sadece kulüp ürünlerini perakende satıştan çıkarıp e-ticaret gibi daha kuvvetli satışlar yapacağız. Tüm yurt geneline ulaşacağız. Fiziksel dinamik satış kanalına dönüşeceğiz. Dünya çapında işi bilen birine emanet edeceğiz. Forma harici retro ve klasik koleksiyon geliştireceğiz. Özel koleksiyonlar hazırlayacağız. Derneklerle 81 ile ulaşacağız. Dernekleri ihmal etmeyeceğiz. Onlarla Karta Yuvası franchising anlaşması yapacağız. Beşiktaş tırları tüm Türkiye’yi dolaşacak. Anadolu’nun birçok yerinde yokuz. Yuvaların cirosu diğer kulüplerin 3’te 1’i. Sayıca büyüğüz ama ciromuz düşük. 100. yıl formalarını 3 Aralık’ta seçilirsek 27 günde sizlere sunacağız”

“Bu kulübü menajerlere teslim etmeyeceğiz”

Futbolda menajer yönetiminin sona ereceğini aktaran Arat şöyle dedi:

“Süleyman Seba kulübü borçsuz ve kasada nakitle bıraktı. Kulübün itibari gelenekleri gitti. Menajerlerle yönetilen sistem geldi. 3 tane büyük kulüp toplandığında Süleyman abi liderliğinde toplanırdı. Bakan bey gelemediği zaman benim vekaletim Süleyman Seba’da derdi. Kararlar Beşiktaş’ta alınırdı. Parası yoktu ama çok büyük itibarı vardı. Rıdvan, Serdar ve Emirhan yaklaşık 10 milyon Euro’ya yurt dışına gitti. Serdar’ın piyasa fiyatı Braga’da 40 milyon oldu. Biz bu kulübü menajerlere teslim etmeyeceğiz”

“Futbolu Avrupa seviyesinde yeniden tasarlayacağız”

Futbolda büyük Avrupa kulüpleri ile ilişkiler kuracaklarının altını çizen Hasan Arat şunları söyledi:

“Necip Uysal kimdir. Bizim evladımızdır. 2004 yılında 12 yaşında özkaynak sporcusu olmuş. Benim finansmandan yönetim kurulu üyem ‘Necip’in yerine kaç oyuncu almışız bir çalışır mısınız’ dedi. 2009’dan bu yana Necip’in oynadığı stoper ve libero pozisyonlarına 44 oyuncu alınmış. Necip bir tek kalecilik yapmamış. Onun yerini kimse dolduramamış. Harcamışlar, harcamışlar, harcamışlar. Futbol takımımızla ilgili her gittiğim yerde takımı soruyorlar. Futbol endüstrisinin en önemli kulüpleriyle ilişkiler kuracağız. 14 yaşındaki futbolcumuzu alıp gidemeyecekler artık. Onu küçük yaşta bu kulübe bağlayacağız. Beşiktaş borca sokarak değil 120 yıllık itibarıyla transfer yapacağız. Futbol takımına atletik performans merkezi kuracağız. Kurumsal scout sistemi olacak. Avrupa seviyesinde yeniden tasarlayacağız. Derneklere futbol okulu kurup turnuva düzenleyip yıldız seçeceğiz. Efsaneleri güzel şekilde uğurlayacağız. Atiba buradaymış 3 Aralık’ta gelirsek onu çok güzel şekilde uğurlayacağız”

“Kale arkası tribününün kapasitesini yüzde 80 arttıracağız”

Beşiktaş Stadı’nda akustik problemini çözeceklerini dile getiren Hasan Arat, kale arkası tribününün kapasitesini yüzde 80 oranında arttıracaklarını belirterek şunları dedi:

“Stadyumumuzda çatı değişikliği olacak. En önemli sorun akustik sorunu. Bizi bütün dünya duyuyor. Akustik ile ilgili çözüm bulacağız. Etraftaki panellerin boşluklarını tamamlayacağız. Taraftarımızın Statta oturma düzeni ile ilgili taleplerini hayata geçireceğiz. Kale arkası tribününün kapasitesini UEFA normlarında yüzde 80 arttıracağız. Beşiktaş taraftarının tezahüratı olmadan maç kazanılamaz. Mekanın sahibi her zaman orada olacak”

Amatör branşlar

Hasan Arat, basketbol, voleybol, hentbol ve diğer tüm amatör branşlar hakkındaki hedeflerini de aktararak, şu ifadelere yer verdi:

“Basketbol geçen sene küme düşüyordu. Sesimizi çıkartmadık. Küme düşerseniz çıkmak zordur. Bu sene Nedim Yücel geldi. Bizim evladımız. Çok şükür takım daha iyi. Daha da iyi olacak. Ana hedefimiz Euroleague olacak. Kadın voleybol takımımız. Türkiye’de kadın voleybol takımı bir numara. Kadın voleybolcularımızla gurur duyuyoruz. Dünyada bir numara onlar. Beşiktaş, bu işi çok ciddi ele alacak. Bazı maçlar 10 bin kişi oynanıyor. Altyapıdan başlayarak voleybolda çok önemli hamleler yapacağız. Erkek voleybolu geri getireceğiz. Hentbol bizim tarihimiz. Hentbolu ne hale getirdiler. Hentbol laik olduğu yere geri dönecek. Beşiktaş’ın olimpiyatlarda sporcusu yok. Bu bizim ana hedeflerimizden biri olacak. Paris’e yetişmemiz çok zor ama Los Angeles 2028’e kadın sporcularımızdan bir program yapacağız. Güreş, tekvando ve boks gibi sporcuların katılma şansı var. 23 yaşında Nesrin Baş, dünya şampiyonu oldu. Beşiktaş su sporlarına başlayacak. Yüzme, su topu, yelken ve kürek. Olimpiyatlarda kadın erkek beraber takım şampiyonaları var. Yüzme ve jimnastik branşların anasıdır. Yüzme ve jimnastik ağırlıklı olacak. E spor dünyada 350-400 milyar dolara ulaşan ticari hacme sahip. Beşiktaş e sporda kuvvetli şekilde devam edecek.”

“Akaretler’deki Beşiktaş Plaza’yı çoğu insan bilmiyor”

Hasan Arat, ekranda yer alan tesis fotoğrafları üzerinden yapacakları değişimlere değinerek şu açıklamayı yaptı:

“Tesislerimiz bakımsız ve sahipsiz, hukuksuz biçimde kullanılıyor. Beşiktaş üyeleri gayrimenkul ile ilgili sorunları bilmiyor. Akaretlerdeki Beşiktaş Plaza neresi diyorum. Çoğu insan bilmiyor. Seba’nın oturduğu ofis vardı ya. Orayı bilmiyor. 40 yaş altı çoğu insan bilmiyor. Kiraya verilecek olan plazanın kirasını durdurduk. Kimseye sormadan az daha kiraya veriyorlarmış”

Serdal Adalı da vaatlerini açıkladı

Adaylardan Serdal Adalı, süreçle ilgili konuşurken vaatlerini de anlattı.

TRT Spor'a konuşan Serdal Adalı, "İhtiyaç olduğu için aday oldum" derken transfer konusunda da devre arasını işaret etti ve nokta atışlar yapacaklarını kaydetti.

Resmi olarak adaylık başvurularının süresi var. Geçtiğimiz 3-4 aylık dönemde yaşadığımız bir sıkıntı var. Son 20-22 gün dediğiniz kısık en son kısım. Ben Beşiktaş'ın dertlerini ve sıkıntılarını takip ediyorum. 1 sene öncesinden seçim çalışmalarına başlamak benim yapacağım bir iş değil. Normal seçim süresine 18 ay var zaten. Pusu yatıp bir seçim zamanı beklemem ben. İhtiyacı gördüğüm zaman ki ihtiyaç var ki bu karar alındı, adaylığımı açıkladım. Sayın Hasan Arat, 1 buçuk sene önce aday olacağını açıkladı. Benim tarzım da bu değil. Hepimizin başarılı olmasını istediğimiz bir futbol takımımız var. Acaba kötü gider mi diye de adaylık olayını düşünmem. İhtiyaç vardı geldim. Geçmiş dönemlerde de ihtiyaç olduğu için aday olmuştum. Futbol takımımızı nasıl ayağa kaldırırız diye uğraşıyoruz. Mehmet Özdilek hocamız da çalışıyor. 11 Ocak'ta transfer dönemi başlıyor. En iyi şekilde değerlendirip takımı yeniden ayağa kaldıracağız. Biz Avrupa kupalarına katılamazsak, maalesef 85 milyon euroluk takımı tekrar ayağa kaldırmak için bir 85 milyon euro daha harcamamız lazım.

"TFF Başkanı özür dilemedikçe o stada giremez"

Biz ne zaman birleşsek o zaman şampiyon oluyoruz. Kendi ayağımıza basmaktan dışarıyı unutuyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı gelecek benim evimde parmak sallayacak! Benim en çok sinirimi bozan şey bu. Bunu bu hale nasıl getirdiler? Ben seçilirsem, TFF Başkanı özür dilemedikçe o stada giremez.

"Enkaz devraldım lafını benim ağzımdan duyamazsınız"

Benim hoca ile görüşmem kadar doğal bir şey yok. Buyursun gelsin kendi de konuşsun. 22 gün önce aday oldu diye eleştiriyorlar ama ben Beşiktaş'ın içindeyim. Beşiktaş'ı yaşıyorum zaten. Enkaz devraldım lafını benim ağzımdan duyamazsınız. Rıza hocamla da konuştum. Keşke Şenol hocanın ertesi günü getirilseydi, çok yol alırdık. Ara transferde benim hatırladığım 2-3 tane iyi futbolcu var. Çok kısa sürede kaliteli oyuncular bulacağız. Rıza Çalımbay'ın takımın başına gelmesinden mutluyum. Onun takımın başında olması bizi rahatlattı. Rıza hocada Beşiktaş ruhu var, faydalı olamayacağı bir noktada da arkadaşlar bakın işinize diyecek bir insan. Bu borç bir tek bizde konuşuluyor. Beşiktaş'ın borcu mu sadece yüksek. Onlar bu transferleri yapıyor da biz neden yapmayalım? Biz de yapacağız. Aradaki makasın sebebi de bu zaten. Küçülerek ilerleyemezsiniz.

Transfer sözleri

Eskiden Quaresma'ydı, şimdi de Talisca oldu. Taraftarın içi rahat olsun. Daha iyi oyuncular da var. Bizim bir ihtiyacımız vardı. İhtiyaç olduğu için Ramos transferini yapardım. Hem de taraftarımızın da sevineceği bir isim olurdu. Maliyetler bir şekilde çözülür. Rakipler nasıl aldı bu oyuncuları? Ben de alırım. Cebimden veririm, sponsor bulurum, alırım. Beşiktaş'ın hakkı değil mi bu? İlk önce takımın ihtiyacı ne o belirlenecek. Ondan sonra yollarımızı ayırmamız gerekiyorsa, ayıracağız. Devre arasında 2-3 tane nokta transfer yapmazsak bu borç üzerimize yıkılır. Hocamız neyi talep ederse onu alıp geleceğiz. Beşiktaş'a 10 numara, stoper ve belki bir kanat transferi yapabiliriz.

"Stadyumun kapasitesini 52 bine yükseltecek çalışmaları yapıyoruz"

Stat mimarı ile konuştum, kimse hayal satmasın. O stadın boşlukları kapatılamaz. Rüzgar akışından dolayı izin verilmiyor. Bunu herkes bilmeli. Ancak stadyumun kapasitesini 52 bine yükseltecek çalışmaları yapıyoruz. 'UEFA standartlarında değil, bunun için finallerde kullanamıyoruz' demesinler diye 52 bine getirelim de kimsenin bir bahanesi kalmasın. Ben ikinci başkanken de Türkiye Jokey Kulübü (TJK) başkanıydım. Hiç kimse de 'Orada başkanlık yapıyor. Buradaki iş aksadı mı?' demedi. Bir şeyleri beceremiyorum, eksik kalıyor dediğim yerde ben Beşiktaş için her şeyden vazgeçerim ama buna gerek kalacağını düşünmüyorum. Hasan beyin de yaptığı 3-4 tane büyük yerin yöneticiliği var, o da oralardan vazgeçecek mi, istifa mı edecek? Ben de bunu soruyorum.

"Türkiye'de gurur duyacakları bir takım yaratacağız"

Durumun bu hale gelmesinin birinci sebebi TFF ile olan ilişkiler. Şampiyon olduğumuz sene de önümüzü kesmeye çalıştılar. Averajla zor şampiyon olduk. Türkiye'de ilk imza törenine 28 bin kişi toplayan hangi kulüptü? Bizden sonra görüp yapmaya başladılar. Bilet fiyatları konusunda taraftar yüzde 100 haklı. Bir öğrenci bu fiyatlarla nasıl gelecek maçlara? Bilet fiyatlarından dolayı tribünler boş kalıyor. Üniversite öğrencileri için bir hazırlık içindeyiz. Bir uygulama kuruyoruz. Bir öğrencinin gelebileceği ölçüde bir fiyat ayarlaması yapacağız. Bu takımı yukarı çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Arkadaşlarımı sayacak olursam sonu gelmez. Bu işler çalışmayla olur. Taraftarımız, camiamız içini ferah tutsun. Bu kulübün 1 lirasını boşa harcamam. Türkiye'de gurur duyacakları bir takım yaratacağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.