SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan 'Usta' olunca bakın neler oluyormuş?

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2024 21:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 21:04

Sıklıkla yazar ve de söylerim;

Adama göre iş değil efendim....

İşe göre adam!

Hele hele de söz konusu makam yerel yönetimler ise işi bilen adamların belediye başkanlığı koltuğuna oturması.

BİR;

Şartlar her ne olursa olsun, her koşul ve durumda vatandaşın hizmete ulaşabilmesi ve de sorunların kalıcı formüllerle çözülebilmesi demektir...

İKİ;

Şayet işi bilen bir başkanınız varsa, rutin hizmet ve yatırımların dışında yaşadığınız il veyahut ilçe örnek ve ayrıcalıklı projelerle Türkiye'de adından sıklıkla söz ettirir. Kuşkusuz güzel işlerin yapıldığı il ya da ilçeler de merkez bütçeden her daim aslan payını alır ve siz istikrarla gelişen bir yerde yaşamaktan dolayı ekstra mutlu olursunuz.

ÜÇ;

Tahmin edeceğiniz üzere de;

Liyakat sahibi, hangi işi nerede, ne zaman yapabileceğini bilen bir belediye başkanı vatandaşla sağlam-sahici bir gönül bağı kurabilir aynı zamanda.

Tüm bu artı değerleri bir araya topladığınızda da her fırsatta iftihar edilebilecek bir yerde yaşayanlar olarak, şehrinizin ya da ilçenizin atmosferi size her daim pozitif enerji katar...

Siz de farklı ve de faydalı hizmet almaktan, Türkiye'de çok sayıda alanda başarılarıyla parmakla gösterilen bir yerde yaşamaktan gurur duyarsanız tabii ki...

Tam da yazının buraya kadar olan kısmından okuduğunuz gibi, işinin ehli-usta, çalışkan bir belediye başkanı ile yönetilen bir ilçemiz var ki; yerel seçimin hemen ardından bir bir hayata geçen yatırımlar ve örnek hizmet akışı ile dikkat çekiyor.

Eşsiz tarihi değerlere sahip, doğal güzellikleriyle de fevkaladenin fevkinde denilebilecek kadar güzel olan ilçemiz İznik'ten söz ediyorum... 

Malumunuz İznik'te yerel seçimleri belediye başkanlığının ilk döneminde de icraatlarıyla ve ilçe halkıyla kurduğu gönül bağıyla taktir toplayan Kağan Mehmet Usta kazandı.

Siyaset yazdığım ilk günden bu yana Bursa'nın diğer tüm ilçeleri gibi İznik'i de dikkatle izlerim.

Yeri gelmişken belirteyim;

İznikliler Kağan Mehmet Usta'nın ilk dönemi ile birlikte uzun zamandır hasretle bekledikleri alt yapıdan- üst yapıya tüm hizmetlere nihayet kavuştular aslında.

Ve de üstüne tarihi ve kültürel alanda da ilçenin dokusuna yakışır yatırım ve organizasyonlar eklenince  dünyanın gündemine bile gelmeyi başaran bir İznik izledik Başkan  Usta'nın ilk döneminde...

İlaveten;

 Sosyal belediyecilikte ise gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlardan tutun da gençler, kadınlar ve yaşlılara yönelik özel hizmetleri sıralasam sayfa sayfa yer tutar da... İznik ile ilgili anlatmak istediğim öncelikli konuya dair girizgah dahi yapmam pek de mümkün olmaz bu durumda...

O vakit asıl mevzuya geleyim;

İster bu yazar Kağan Başkan'ı pek bir övmüş  ve  de  gereksiz yere alkış tutmuş deyin, isterseniz de yazının başında söz ettiğim üzere tam da 'İşe göre adam' tanımına uygun çalışıyormuş Başkan'  diye düşünün değerli okur...

Bendeniz 'İş bilenin kılıç kuşananın' atasözüne binaen Başkan Usta'nın ikinci döneminin henüz başında iken ve de gündemini ardı arkası kesilmeyen hayırlı olsun ziyaretleri büyük ölçüde meşgul ederken İzniklilere verdiği sözleri tutmaya başladığının ispatı hizmetleri ve yerel yönetim öncülüğündeki ayrıcalıklı kazanımları  sizlerle paylaşma gereği duydum.

Çünkü burada yazdığım satırlar Türkiye'de diğer yerel yönetimlerce örnek kabul edilebilecek projeleri içermesi ve bu projelerin ancak ve ancak işinin ehli başkanlarla yaşama geçirilebileceği mesajına vurgu yapması hasebiyle oldukça mühim.       

Peki 2. Hizmet dönemine başlarken 'Bismillah' deyip koltuğa oturur oturmaz neler mi yapmış Usta Başkan?

Anlatayım;

Seçiminin hemen akabinde İznik'in tam 7 mahallesi söz verdiği gibi 17 milyon maliyetle düğün salonuna kavuşmuş.

Yanı sıra merkez ve kırsal mahallelere kaldırım, bordür ve parke taşı işleme çalışmalarında seçim ertesi büyük mesafe kat edilmiş.

Yine yeni dönemde yaşama geçecek olan efsane bir kütüphanenin proje bölümünü de tamamlamış ve kurul onaylarını da alarak ihale aşamasına getirmiş Başkan Usta...

Abdülvahap Tepesi Projesi ile alakalı da ince eleyip sık dokumuş ve bu değeri de ihale aşamasına getirebilmiş.

Bitmedi ...

İznik'in UNESCO dünya mirası asil listesine girebilmesi için tarihi eserler boyutuyla tüm çalışmaları  tamamlamış Başkan Usta ve artık bu müjdeyi verebilmek için de gün sayıyormuş.    

Bu arada İznik kısa süre önce tam kapasiteli, göl kenarında şahane bir sosyal tesise de kavuşmuş. Mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederim.  Buraya kadar aktardığım icraatları yazın bir kenara...

Ve fakat  özellikle şimdi anlatacaklarım ancak ve ancak gerçekten işi bilen başkanların icraat kitabında yer alabilecek cinsten ...

Meğer Kağan Mehmet Usta başkanlığındaki yerel yönetim sayesinde İznik bir Sporcu Fabrikası'na dönüşmüş adeta ...

Amma velakin yaptıklarını anlatmaktan imtina ile kaçınan ve hizmetlerinin duyurulması noktasında reklamdan ve lansmandan uzak duran bir başkan olan Kağan Mehmet Usta sporda yakalanan başarıyı da yine mütevazi davranarak  medyalara servis etme gereği duymamış.

Bu tutumuna 'Meyve veren ağaç taşlanır' boyutunda bakarsak iyi de yapmış aslında.

Ancak nicedir bu köşeden sizlere güzel haberler verememekten muzdarip olan bendenizin gönlü, hazır bu yazıda 'Alanında ehliyet sahibi olmanın önemini' de anlatırken sporda İznik'in hangi icraatlarla tüm Türkiye'ye örnek olduğuna değinmeden geçmeye gerçekten de el vermedi.

Öncelikle bu başarıda Kağan Mehmet Usta'nın gençlere, spora ve sporcuya verdiği desteğin  en önemli faktör olduğunu ifade etmem doğru ve de yerinde olur.

Zaten derin bir araştırma yapıldığında da İznik'in  tarihinin en büyük spor yatırımlarına da Başkan Usta döneminde kavuştuğu bizzat ortaya çıkar.

Şöyle ki Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İznik Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında Selçuk Mahallesi'nde 2023 yılının Ekim ayında inşasına başlanan ve 65 milyon liralık bütçeyle tamamlanma aşamasına getirilen spor kompleksi Başkan Usta'nın kazanımı...

Ayrıca Türkiye'nin beşinci, Marmara Bölgesi'nin ise en büyük gölüne sahip İznik'te su sporları da son 5 yılda zirve yaptı. Yarım asır önce İznik Gölü'nde ne yazık ki  son bulan Yelken Sporu, Kağan Mehmet Usta'nın çalışmalarıyla yeniden hayata geçti ve yüzme kursları, kürek, kano gibi branşlarda ulusal ve uluslar arası müsabakalara katılım sağlanmaya başlandı.

Ayrıca İznik Belediyespor Kulübü'nün iki sporcusu  Yelken Milli Takımı'nda Avrupa Pirat Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etti.

İznik Belediyespor Kulübü bünyesinde gerçekleşen çalışmalarda alternatif spor dalları ragbi, softbol, beyzbol takımlardan seçilen  gençler Milli Takım kadrolarına katılarak ilçelerini temsil etme başarısını gösterdiler.

Yine İznik Belediyespor Kulübü'nden 6 oyuncu Beyzbol Milli Takımı'na, 5 oyuncu da Softbol Milli Takımı kadrolarına dahil olurken 3 oyuncuda Milli Takım'dan davet almış durumda.

İlçe sakinlerini sevindiren bir diğer gelişme de  İznik Spor'un Amatör Lig'den Bölgesel Amatör Lige yükselmesi oldu. Yine İznikspor U-15 Futbol Takımı Uşak'taki Türkiye Şampiyonası'nda çeyrek finale yükselerek Türkiye'deki ilk 8 U-15 takımları arasına adını yazdırdı.

Bu arada Milli Takım ve Fenerbahçe'nin Yıldız Oyuncusu İsmail Yüksek'in İznikli olduğunu ve İznik'te yetişerek bugün zirvede ter döktüğünü biliyor muydunuz?

Minderin Altın Çocuğu Enes Uslu da İznik'in yetiştirdiği değerlerden biri. Güreş'te Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan Enes Uslu  İznik'in alt yapılarında yetişti ve Milli Takım kadrolarında ülkemizin övünç kaynağı oldu.

Tüm bu bilgiler ışığında İznik'in hiç de ummadığınız bir alan olan sporda gerçekten de çok büyük bir mesafe kat ettiğini öğrendiğinizde sizler de şaşırdınız öyle değil mi?

Hemen akabinde de bu güzide ilçemizin tecrübeli, istikrarlı ve en mühimi işinin ehli bir 'Usta' tarafından yönetildiğini düşündüğünüzde ise şaşkınlığınız yerini kanımca taktir hissiyatına bıraktı.

O zaman ben de söylemiş olayım; Başkan Usta'nın şimdiye kadar ki tüm bu hizmetleri sadece fragmandı..

Görün, bakın ve takipte kalın; ilerleyen zamanda 2. Usta döneminde asıl neler neler izleyeceksiniz...

Yeni yazıya değin kalın sağlıcakla...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.