SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu Başkanlığı: Tek suçlu silah çeken fail değildir

Bursa Barosu Üyesi Av. Mustafa Furkan Soydan ve Av. İrem Beklen Soydan'ın avukatlık görevini yaptıkları sırada İnegöl Tapu Müdürlüğü'nde uğradıkları saldırmaya ilişkin Bursa Barosu Başkanlığı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2023 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2023 13:11
https://www.bursa5n1k.com
Bursa Barosu Başkanlığı: Tek suçlu silah çeken fail değildir

Bursa Barosu Başkanlığı, Av. Mustafa Furkan Soydan ve Av. İrem Beklen Soydan'ın görevlerini yaptıkları sırada uğradığı saldırı hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin'in konuşmasından satır başları şöyle;

Daha birkaç gün önce Ağrı'da ve Konya'da iki meslektaşımıza yapılan saldırıyı kınamış ve henüz üzüntümüz taze iken  bu seferde boşanma davası ile ilgili İnegöl Tapu Müdürlüğü'nde yapılan işlemler sırasında davalı koca Ekrem A., davacı vekilleri olan iki meslektaşımız Av. Mustafa Furkan Soydan ve Av. İrem Soydan'a  silahla 11 el ateş ederek onları öldürmek istemiş ve meslektaşlarımızı yaralamıştır. 

"SALDIRGANA EN AĞIR CEZANIN VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"

Olaydan sonra hemen İnegöl'e gelinmiş hem meslektaşlarımızın sağlıkları ile ilgilenilmiş hem de failin bir an önce yakalanması için cumhuriyet başsavcılıkları ile görüşmeler yapılmış, İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığının ve Emniyetin sıkı takibi ile fail yakalanmış ve akabinde tutuklanmıştır.  
 
Yüreğimizi ağzımıza getiren ve bizleri çok üzen, meslektaşlarımızın kamu görevlerini yaparken uğradıkları bu alçak ve menfur saldırıyı lanetliyor, saldırının ardından kaçan ve daha sonra yakalanan saldırganın en ağır cezayı alması için her türlü çaba ve iradeyi göstereceğimizi tüm hukuki sürecin takipçisi olacağımızı tekrar beyan ve taahhüt ediyoruz. 
 
Öte yandan ülkede yaratılan hukuk ve siyasal iklimin bir sonucu olarak sabıkası olan ve daha önce yine aynı kadına yönelik şiddet uygulayan bir şahsın, devletin cezasızlık politikasının sonucu yaratılan infaz yasaları ile elini kolunu sallayarak dışarıda tehlike yaratmaya devam etmesi ve sonucunda da meslektaşlarımızı silahla öldürmeye teşebbüs etmiş olması da bu hukuk politikalarının artık iflas ettiğinin apaçık göstergesidir. Bu sebeple burada tek suçlu, olayın faili değildir. Bu politikaları yaratıp onu sürdürenler de fail kadar suçludur. 
 

"TEK SUÇLU SİLAHI ÇEKEN FAİL DEĞİLDİR"

Hukukun üstün olmadığı, hukuka saygının kalmadığı, hukukun bir aparat bir teferruat haline getirildiği, hukuk güvenliğinin ve güvenirliğinin yerle bir olduğu, Baroların meslektaşlarına yapılan saldırılarda müdahilliklerinin bile sistemli bir şekilde reddedildiği, avukatla müvekkilin özdeşleştirilerek kriminilize edildiği bir yerde bizler biliyoruz ki tek suçlu silahı çeken fail değildir.  Bu hukuk ikliminden çıkarı olanlar ve onu uygulamaya devam edenler de en az onlar kadar suçludur.

Tüm bunlarla beraber bireysel silahlanmanın geldiği korkunç boyut ve güvenlik önlemlerinin alındığını sandığımız kamu binalarına silahla girişlerin bu kadar kolay hale gelmiş olması, kendileri onlarca araçlık polis konvoyuyla gezenlerin, bizleri ne kadar savunmasız ve tehlikede bıraktıkları da gözden kaçmamaktadır. Saldırının bu boyutuyla da düşünülmesi, incelenmesi ve bu saldırıda yeterli güvenlik önlemlerini almayan kamu görevlilerinin de soruşturularak cezalandırılması gerekmektedir. 

"MESLEĞİMİZİN ONURUNU SÜRDÜRECEĞİZ"

Bursa Barosu olarak meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyor, doğrudan avukatlık mesleğini hedef alan bu menfur saldırıya uğrayan meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olduğumuz gibi, tüm meslektaşlarımızla her zaman dayanışma içerisinde mesleğimizi onurumuzla sürdüreceğimizi, mesleğimize ve hukuka karşı yapılan her türlü saldırıya karşı direncimizi koruyacağımızı, her şart ve durumda hukuk mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi, bu davada da fail veya faillerin en ağır cezayı alması ve cezalarının sonuna kadar infaz edilmesi için tüm çabayı göstereceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

Kaynak:Bursadabugün

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.