SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın çeşitleri: Hangi altın kaç gramdır?

Altın çeşitleri ve gramajları, genellikle altının saflığına ve kullanım amaçlarına bağlı olarak değişir. Her bütçeye göre bulunabilen altın genellikle gram, çeyrek, yarım, tam, reşat gibi isimlerle bilinir. Peki, hangi altın kaç gramdır? İşte altın çeşitleri ve gramları...

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 10:11
Kaynak: Ensonhaber
Altın çeşitleri: Hangi altın kaç gramdır?

Altın, simgesi "Au" olan ve atom numarası 79 olan bir kimyasal elementtir.

Doğada genellikle nadir bulunur ve saflığına bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Saf altın sarı renkteyken, altın alaşımları diğer metallerle karıştırıldığında farklı renklerde olabilir.

Altının özellikleri arasında yüksek yoğunluk, dayanıklılık, korozyona karşı direnç ve iletkenlik sayılabilir. Bu özellikler altını özellikle mücevher yapımı, elektronik endüstrisi ve yatırım amaçlı kullanıma uygun kılar.

Altın, ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir. Tarih boyunca, altın sıkça takas aracı olarak kullanılmış ve birçok medeniyetin para birimi olmuştur.

Günümüzde ise altın, yatırım yapmak, birikim sağlamak ve değer saklamak amacıyla kullanılmaktadır.

Gramına ve çeşitlerine göre fiyatları da değişmektedir. Özellikle düğün zamanları merakla araştırılan altın çeşitleri; gram, çeyrek, yarım, tam altın olarak ayrılır.

Peki, hangi altın kaç gramdır? İşte altın çeşitleri...

Gram altın: Genellikle küçük yatırımlar için kullanılan bir altın birimidir. Bir gram altın, altının ağırlığını ifade eder ve yatırımcılar veya bireyler tarafından genellikle küçük çaplı yatırımlar için tercih edilir.

Çeyrek altın: Çeyrek altın, altının küçük bir birimi olarak kabul edilir ve genellikle Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir altın türüdür. Ağırlığı standart olarak 1.75 gramdır.

Yarım altın: Türkiye'de yarım altının ağırlığı standart olarak 3.50 gramdır.

Tam altın: Tam altının ağırlığı standart olarak 7.20 gramdır. Genellikle daha büyük yatırımlar için tercih edilen bir altın birimidir. Cumhuriyet ve Ata olarak da bilinir.

Reşat altın: Reşat altını, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk altın sikkelerinden biridir ve dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün adını taşımasıyla bilinir. Reşat altınları, 7.216 gram ağırlığındadır ve 22 mm çapında, 1.40 mm kalınlığında dairesel bir şekle sahiptir.

Hamit altın: Hamit altınları, Sultan II. Abdülhamid'in portresini taşıyan ve Osmanlı devletinin resmi arması olan tuğra ile süslenmiş altın sikkelerdir.

Gremse altın: Gremse altın, çeyrek altının 10 katı, yarım altının 5 katıdır. Kelleli, kafalı altın olarak da bilinir.

Kaynak: Ensonhaber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.